Jak objawiają się choroby zakaźne naszych psów?

Chorób zakaźnych występujących u psów i kotów jest znacznie więcej niż będzie tutaj pokrótce opisanych, dlatego wymienione zostaną te, które występują najczęściej. Niektóre z nich są chorobami odzwierzęcymi (przenoszą się na ludzi) będzie to wyraźnie zaznaczone. Opisane będzie również jak możemy się chronić przed zarażeniem.


WIRUSOWE ZAPALENIE JELIT (parwowiroza, koronawiroza)

Jest to choroba głównie nieszczepionych szczeniąt i młodych psów, wywołana przez dwa wirusy. Najcięższe są zakażenia obydwoma jednocześnie. Choroba objawia się intensywną, krwawą biegunką oraz wymiotami. Bardzo szybko prowadzi (nawet w ciągu kilkunastu godzin) do odwodnienia organizmu i śmierci. Śmiertelność nieleczonych psów wynosi prawie 100%. Ważne jest by leczenie rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Chorobie można zapobiec szczepieniem (pierwsze po ukończeniu drugiego miesiąca życia, potem co roku do czwartego roku życia).


NOSÓWKA
Jest to choroba wirusowa posiadająca pięć postaci: nerwową, płucną, jelitową, skórną i oczną. Objawia się wysoką gorączką, ciężkim ropnym zapaleniem spojówek oraz w zależności od postaci: zaburzeniami neurologicznymi (np. niedowłady, niezborność ruchów), zapaleniem płuc, biegunką i wymiotami, zmianami skórnymi (m.in. nadmierne rogowacenie skóry), zapaleniem gałki ocznej i zaburzeniami wzroku. Najczęściej występuje postać nerwowa i płucna. Chorobie warto zapobiegać przez szczepienia, również dlatego, że leczenie jest trudne i kosztowne. Pierwsze szczepienie po ukończeniu drugiego miesiąca życia, potem co roku do końca życia.


WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY (choroba Rubartha)

Chorują na nią psy w każdym wieku, ale najbardziej wrażliwe są w pierwszym roku życia. Objawy: wysoka gorączka, zapalenie wątroby i żółtaczka, wymioty, biegunka, zapalenie spojówek, obrzęki głowy. Często zdarza się zmętnienie rogówki mogące doprowadzić do ślepoty. Chorobie można zapobiec przez szczepienia szczeniąt i psów dorosłych.


KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU

Występuje u psów i ludzi. Źródłem zakażenia wirusem jest kleszcz (człowiek nie może zakazić się od psa). Pewne niebezpieczeństwo zakażenia występuje przy wyciąganiu kleszcza (należy to robić w rękawiczkach gumowych lub przez torebkę foliową). U psów choroba przebiega bardzo ostro. Od pierwszych objawów do śmierci upływa kilka dni. Występuje gorączka i objawy neurologiczne (przeczulica skóry, drgawki, zaburzenia równowagi, porażenie wszystkich kończyn). Szczepionki brak. Lekarz weterynarii musi zawsze odróżnić kleszczowe zapalenie mózgu od wścieklizny, dlatego konieczna jest wizyta z chorym psem w lecznicy.


BORELIOZA

Jest to najważniejsza choroba ludzi i zwierząt przenoszona przez kleszcze. Wywołuje ją bakteria, a zakazić się można wyłącznie przez ukąszenie kleszcza. Mimo, że chory pies wydala bakterie ze śliną lub moczem, to jest ich tak mało, że zakażenie człowieka lub innego psa jest niemożliwe. Choroba zwykle przebiega bezobjawowo, a czasem objawia się zapaleniem stawów (niechęć do ruchu, kulawizna) i gorączką. Leczenie jest zwykle łatwe i przynosi dobre efekty. Szczepionki brak.


BABESJOZ (Piroplazmoza)

Choroba wywoływana przez pierwotniaka Babesia canis. Okres wylęgania wynosi nawet do kilku miesięcy, tzn. że może ona wystąpić dopiero po kilku miesiącach od ukąszenia przez zarażonego kleszcza. Babesia canis wnika do krwinek czerwonych powodując ich rozpad, co prowadzi do gorączki, anemii i żółtaczki. Ponadto dochodzi do uszkodzenia nerek i wątroby. Śmiertelność może być wysoka wskutek ostrej, ciężkiej niewydolności nerek. Produkowane szczepionki nie zabezpieczają psa, gdyż jest w nich inny szczep pierwotniaka niż ten, który powoduje zachorowania w naszym kraju. Należy natomiast stosować regularnie w okresie aktywności kleszczy (wiosna, lato, jesień) preparaty przeciw-kleszczowe w formie płynów rozprowadzanych na skórę lub w formie obroży ( jednak obroże są mniej skuteczne). Można też podawać w dawkach profilaktycznych leki, które stosuje się w leczeniu babesjozy.


WŚCIEKLIZNA

Jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych zwierząt i ludzi. Jeśli dojdzie do objawów jest zawsze śmiertelna. Zakażenie głównie przez pogryzienie przez chore zwierzę. Dlatego każde zwierze które pogryzło człowieka powinno być (najszybciej jak to możliwe) poddane obserwacji lekarsko-weterynaryjnej. Szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe. W związku z dostosowywaniem naszego prawa do Unii Europejskiej zwiększyła się sankcja za niedopełnienie tego obowiązku. Bardzo wskazane jest szczepienie kotów.


LAMBLIOZA, GLISTNICA

Są to choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego, którymi może się zarazić człowiek. Pierwsza przebiega u psów z objawami przewlekłej biegunki, druga zazwyczaj bezobjawowo. Profilaktyczne odrobaczanie psów co 3 miesiące oraz przestrzeganie higieny rąk po kontakcie ze zwierzęciem ogranicza możliwość zarażenia się człowieka.

 

Lek. wet. Przemysław Rybiński
Specjalista chirurgii weterynaryjnej
Specjalista chorób psów i kotów
http://ortowetrybinski.republika.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie