Jak dbać o serce psa, aby biło mocno przez wiele lat? 5 ważnych rad dla właścicieli

Choć stereotyp mówi co innego, to psy z natury raczej rzadko zapadają na choroby serca. Ich układ sercowy jest silny, ponieważ został przystosowany do wytężonej pracy w różnych warunkach. I tutaj właśnie pojawia się największy problem. Coś, co w założeniu ma ciężko pracować, w rzeczywistości nie ma wiele do roboty, bo pies wiedzie wygodne życie na dywaniku swojego właściciela. Stąd biorą się sercowe problemy współczesnych czworonogów. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o serce psa. Poznaj 5 najważniejszych zasad.

  1. Ruch, ruch i jeszcze raz ruch! - to podstawowy warunek. Pies jest zwierzęciem wymagającym codziennej dawki ruchu. Oczywiście jedne rasy potrzebują go więcej, inne mniej, ale nawet właściciel buldoga francuskiego nie może rezygnować z codziennych spacerów. Brak ruchu jest dla psów mordęgą, a dla ich układów sercowych wyrokiem – podobnie zresztą jak dla układu kostno-stawowego.
  2. Odpowiednia dieta – czyli przede wszystkim dostosowana do wieku, wielkości i aktywności psa. Największym grzechem popełnianym przez właścicieli jest przekarmianie psów, co w połączeniu z brakiem ruchu szybko przekłada się na nadwagę, a w konsekwencji na otyłość. Otyły pies jest wielokrotnie bardziej narażony na choroby układu sercowego niż wysportowany.
  3. Smakołyki! - który właściciel nie podaje swojemu pupilowi czegoś „do przegryzienia”? No właśnie, trudno z tego zrezygnować, ale również tutaj trzeba znaleźć umiar. Jeśli pies codziennie ma dostęp do smakołyków (o wysokiej zawartości tłuszczu), to w krótkim czasie odbije się na jego wadze i kondycji, a więc także na układzie sercowym. Smakołyki tak, ale tylko od czasu do czasu.
  4. Regularne badania – weterynarza warto odwiedzać nie tylko wtedy, gdy przychodzi czas szczepienia lub psu coś ewidentnie dolega. Warto przynajmniej raz na pół roku zafundować swojemu pupilowi kompleksowe badanie, które da odpowiedź na pytanie, czy jego serce pracuje prawidłowo. Doświadczony weterynarz już na podstawie samego osłuchania może wychwycić pewne niepokojące objawy.
  5. Bliski kontakt – psie serce karmi się nie tylko składnikami odżywczymi i tlenem, ale także miłością do właściciela, która musi być odwzajemniona. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić swojemu pupilowi bliski kontakt z domownikami. Nie zostawiać go samego na wiele godzin, zapraszać do go udziału w życiu rodziny, poświęcać mu czas i udowadniać mu, że jest ważny. Szczęśliwe psy rzadziej chorują na serce.

Stosując się do tych rad możesz kompleksowo zadbać o układ sercowy swojego pupila i mieć pewność, że będzie on pracować wydajnie. Twój pies na pewno to doceni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie