Gdy psa boli ucho. Rozpoznanie i pierwsza pomoc

Ból ucha to jedna z najczęstszych przypadłości psów, szczególnie ras, które zostały hojnie obdarzone przez naturę i cieszą się naprawdę dużymi uszami. Jeśli kiedykolwiek zachorowałeś na zapalenie ucha, to doskonale wiesz, że jest to bardzo bolesne. Pies cierpi tak samo i koniecznie trzeba mu pomóc. W jaki sposób? Przeczytasz o tym w naszym poradniku.

Po czym poznać, że psa boli ucho?

Pies wysyła dość czytelne sygnały, że z jego uchem dzieje się coś niedobrego. Przede wszystkim zaczyna się dziwnie zachowywać. Może być apatyczny, odmawiać jedzenia i picia, unikać kontaktu z domownikami. Jeśli wcześniej zwierzak był wulkanem energii i łakomczuchem, to trudno o bardziej wyrazisty dowód na to, że ma problemy ze zdrowiem.

Innymi objawami bólu ucha u psa są:

  • Pocieranie głową o meble i inne przedmioty
  • Nienaturalne przechylanie głowy
  • Problemy z utrzymaniem równowagi
  • Bardzo nieprzyjemny zapach wydobywający się z małżowiny usznej
  • Skomlenie
  • Drapanie się po głowie i okolicach ucha
  • Agresywna reakcja na próbę dotknięcia okolic ucha

Jeśli właściciel zaobserwuje kilka takich objawów w krótkich odstępach czasu i przez 2-3 dni z rzędu, nie powinien mieć już żadnych wątpliwości, że problemem jest bolące ucho. Wtedy trzeba jak najszybciej zgłosić się do weterynarza.

Najczęstsze przyczyny bólu ucha u psa

Zwykle wina leży po stronie infekcji bakteryjnej. Wówczas niezbędne będzie włączenie terapii antybiotykowej, która powinna potrwać przynajmniej tydzień. W jej trakcie należy ograniczyć wychodzenie na dwór i zapewnić psu święty spokój.

Mogło się jednak zdarzyć, że pies po prostu cierpi na jakiś uraz wewnątrz ucha – np. do środka dostało się ciało obce. Jego delikatne usunięcie powinno od ręki rozwiązać problem. Trzeba będzie jeszcze przemyć ewentualną ranę.

Czasami źródłem bólu ucha jest grzybica lub inna choroba skórna. Weterynarz bez trudu to zdiagnozuje i przepisze odpowiednią maść. Problem powinien minąć po kilku dniach, jednak prawdopodobnie będzie nawracać.

Ostatnią częstą przyczyną jest popularne zawianie. Szczególnie narażone są na to psy mające duże uszy, np. bassety. Do zawiania mogło dojść podczas spaceru, w trakcie kąpieli (gdy woda dostała się do ucha) lub jazdy samochodem – dlatego nie należy otwierać szyby, przez którą pies mógłby wystawić głowę w czasie podróży z dużą prędkością.

Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować czytelnych objawów bólu psiego ucha. Szybka reakcja i postawienie prawidłowej diagnozy oszczędzi pupilowi cierpienia i umożliwi skuteczne leczenie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie