Niepokoją Cię zachowania Twojego psa? Zauważyłeś brak chęci do aktywności lub zabawy? Możliwe, że Twój pies cierpi na dysplazję stawów biodrowych. Zastanawiasz się jak rozpoznać pierwsze objawy i jak im przeciwdziałać? W artykule wyjaśniamy jak zapobiec powstawaniu dysplazji i dlaczego ważna jest odpowiednia diagnoza.
Dysplazja to jedna z najczęściej występujących chorób ortopedycznych u psów. Występuje kiedy zachodzą zmiany w jednym lub dwóch stawach biodrowych. Zazwyczaj wpływ ma na to złe ulokowanie panewki miednicy. Inaczej mówiąc, polega na niedorozwoju struktur budujących staw biodrowy, co przekłada się na niepoprawne funkcjonowanie stawów u psa. Nieleczona dysplazja stawów biodrowych u psa prowadzi do zmiany postawy zwierzęcia i pogorszenia jego sprawności fizycznej.
Kiedy można zaobserwować pierwsze objawy dysplazji? W momencie szybkiego wzrostu psiaka, czyli w okresie kiedy jest szczeniakiem. Warto w tym czasie dokładniej przyglądać się zwierzakowi. Objawy często mylone są z innymi chorobami lub ze zmęczeniem psa. A więc, jakie symptomy powinny zaniepokoić każdego właściciela psiaka?
Źródła tej choroby można dopatrywać się w wielu czynnikach. W większości uwarunkowana jest genetycznie. Nie oznacza to jednak, że każdy pies dziedziczy chorobę po swoich rodzicach — stąd tak ważne są badania, które pomogą wykluczyć ryzyko. Wpływ na pogorszenie się stanu zwierzęcia, mają także inne czynniki środowiskowe, takie jak:
Aby zapobiec powstawaniu dysplazji, najważniejsze są wczesne badanie ortopedyczne. Kiedy można przeprowadzić takie badania? Jeśli Twój pies narażony jest na tego typu schorzenia ze względu na rasę, warto poddać go odpowiedniej profilaktyce kiedy jest jeszcze szczeniakiem. Dodatkowo, takiego psiaka powinno się otoczyć odpowiednią opieką — zadbać o zbilansowaną dietę, nie powodować nagłej zmiany pozycji psa oraz dawkować ilość ruchu.
Podsumowując, dysplazja to poważna choroba ortopedyczna, która wymaga odpowiedniej diagnozy oraz leczenia. Ważne jest, aby mieć na uwadze możliwość zachorowania psa i zapewnić mu komfortowe warunki — zwłaszcza w czasie wzrostu. Pamiętaj także o wizycie u weterynarza, który nie tylko udzieli Ci fachowej porady, ale także wskaże jak powinieneś zadbać o psa.
Artykuł partnera