Czy smog jest groźny dla psa?

W Polsce trwa zażarta dyskusja na temat metod walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza. Jest o czym rozmawiać, bo niestety pod tym względem szorujemy o dno europejskich statystyk. Każdego dnia wdychamy mnóstwo świństw, które bezpośrednio zagrażają naszemu zdrowiu. Troskliwi właściciele czworonogów na pewno zastanawiają się też, czy smog jest groźny dla psów? Okazuje się, że niestety tak.

Jak smog odbija się na zdrowiu Twojego pupila?

Psie organizmy, podobnie jak ludzkie, są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Szczególnie szkodzi im tzw. pył zawieszony, zawierający cząsteczki PM 2,5 oraz PM 10. Długotrwała ekspozycja na te zagrożenia może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

U psów „efekt smogowy” objawia się przede wszystkim nawracającymi alergiami (w tym skórnymi), problemami z oddychaniem, pogorszeniem samopoczucia, utratą apetytu oraz w konsekwencji chorobami nowotworowymi. Psy przebywające w skrajnie zanieczyszczonym środowisku cierpią także na choroby układu krwionośnego. Problem jest więc poważny i absolutnie nie wolno go bagatelizować.

Co robić?

Troskliwy właściciel powinien przede wszystkim dokładnie analizować wskaźniki jakości powietrza w miejscu swojego zamieszkania. Pomagają w tym popularne aplikacje na urządzenia mobilne, ale też serwisy internetowe. Jeśli powietrze danego dnia jest mocno zanieczyszczone, warto skrócić czas spaceru do niezbędnego minimum. Ewentualnie można zabrać psa do lasu, gdzie jakość powietrza będzie zdecydowanie lepsza.

Rada

Wieczorem, gdy stężenie pyłów zawieszonych jest najwyższe, unikajmy długich i bardzo aktywnych spacerów. Pies i tak nie odniesie z tego żadnej korzyści.

Częstym objawem ekspozycji na smog jest u psa łzawienie oczu. Dlatego w okresie jesienno-zimowym warto stosować krople nawilżające, które przepisze Ci weterynarz. Po każdym spacerze dobrze będzie też umyć psu łapy i lekko zwilżyć sierść, usuwając z niej cząsteczki pyłu.

Jeśli tylko masz taką możliwość, koniecznie zainwestuj w markowy oczyszczacz powietrza. Uchroni on Ciebie, Twoją rodzinę i pupila przed smogiem, który wdziera się do mieszkania przez nieszczelne czy uchylone okna.

Hitem wśród właścicieli są też specjalne maski antysmogowe dla psów. Można rozważyć zakup takiego gadżetu, jednak licz się z tym, że pies niekoniecznie będzie od razu skory do noszenia maski.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie