Czy pies może zostać ukąszony przez komara?

Oczywiście! Komar w poszukiwaniu pożywienia nie grymasi. Jeśli ludzka krew mu nie wystarcza (lub człowiek jest zabezpieczony specjalnym środkiem odstraszającym), komar na pewno nie pogardzi czerwonym płynem krążącym w żyłach czworonożnej istoty. Warto przy tym wiedzieć, że już pojedyncze ukąszenie może być dla psa potencjalnie bardzo niebezpieczne. Przeczytaj dlaczego!

Psa też swędzi!

Z racji tego, że psie ciało jest pokryte sierścią, komar musi się nieźle naszukać, by znaleźć miejsce, w które może się wkłuć. Na nieszczęście psa zwykle jest to nos, ucho, okolice oczu i pyska, a nawet odbytu. Są to wrażliwe miejsca, stąd pojawiający się świąd jest dla czworonoga szczególnie dokuczliwy.

Ukąszony pies zaczyna się oczywiście drapać. Początkowo właściciel nie zwraca na to uwagi, ale jeśli ukąszeń jest więcej, to drapanie zaczyna mieć charakter wręcz nawykowy. Może to doprowadzić do silnych podrażnień (np. oczu), a nawet do powstania ran i wyłysiałych miejsc (szczególnie jeśli pies dodatkowo się gryzie).

Jeśli właściciel odpowiednio wcześnie nie zareaguje i nie uda się z psem do weterynarza, który poda środki łagodzące świąd, pies dalej będzie się drapać, co w prostej linii może doprowadzić do powstania zapalenia skóry – a jest to bardzo nieprzyjemne i długotrwałe w leczeniu schorzenie.

Komar może przenieść na psa groźną chorobę

Powszechnie wiadomo, że komary są nosicielami wielu wirusów, z których część jest niebezpieczna dla człowieka, ale także dla psa. W przypadku czworonogów największe zagrożenie stanowią dirofilarioza i leiszmanioza. Ta pierwsza to choroba przenoszona przez komary żyjące w rejonie Morza Śródziemnego, a jej konsekwencją może być rozwój nicieni w sercu i śmierć zwierzęcia.

Jeśli chodzi o leiszmaniozę, to także jest to bardzo groźna choroba, która prowadzi do upośledzenia funkcji nerek, poważnych stanów zapalnych  stawów i kości, a nawet uszkodzenia wątroby i układu pokarmowego.

Jak chronić psa przed komarami?

Najłatwiej jest kupić specjalną obrożę nasączoną płynem odstraszającym komary. Jeśli w okolicy jest prawdziwa inwazja owadów, warto dodatkowo zabezpieczyć sierść psa specjalnym środkiem. Pamiętaj, aby nie stosować produktów przeznaczonych dla ludzi – mogą one wywołać reakcję alergiczną.

W okresach natężonej aktywności komarów, dobrze będzie ograniczyć długość spacerów lub zmienić ich pory. Nie wychodź z psem późnym wieczorem i w nocy. Komary są o wiele mniej aktywne w godzinach dopołudniowych i do 17-18.

Prewencja jest bardzo ważna, ponieważ nawet niewinne ukąszenie może być dla psa nieprzyjemne, a co gorsza – niebezpieczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie