Choroby oczu są jednymi z najczęstszych przypadłości zdrowotnych u psów. Na szczęście w większości przypadków kończy się na strachu i po wdrożeniu leczenia zwierzę wraca do pełnej sprawności bez żadnych powikłań. Faktem jest jednak, że każdy niepokojący objaw należy jak najszybciej skonsultować z weterynarzem. Oto 5 objawów chorób oczu u psów, których nie wolno bagatelizować.
- Silne zaczerwienienie – nie zawsze można je dostrzec, jednak u niektórych ras (np. bokserów) jest to jeden z pierwszych widocznych objawów, że z okiem dzieje się coś złego. Na szczęście w większości przypadków jest to oznaka alergii, drobnego urazu lub ciała obcego w oku. Mimo to warto skonsultować tę sytuację z weterynarzem.
- Drapanie oka – jeśli pies notorycznie drapie się w okolicach oka, co skutkuje silnym zaczerwieniem i łzawieniem, należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. To nie musi być nic złego – prawdopodobnie psu po prostu wpadło coś do oka i nie chce z niego wyjść. Podejrzenie może również paść na alergię. Odpowiedź na to pytanie da jednak dopiero badania weterynaryjne.
- Zamknięcie jednego oka – jest to dość częsta przypadłość, która może mieć związek ze skurczem powieki spowodowanym jakimś urazem. W rzadszych przypadkach jest to objaw jaskry lub owrzodzenia rogówki. Jeśli oko pozostaje zamknięte przez kilka dni, należy zgłosić się do weterynarza na dokładne badanie okulistyczne.
- Obijanie się psa o przeszkody – jeśli pies, który doskonale zna obejście, nagle zaczyna we wszystko wpadać, nie dostrzega obecności domowników i wydaje się zdezorientowany, można podejrzewać, że stracił wzrok – całkowicie lub częściowo. Nie należy wpadać w panikę – nie oznacza to wcale, że pies trwale oślepł. Przyczyn może być wiele, a dzisiejsza weterynaria radzi sobie z nawet bardzo poważnymi przypadkami. Oczywiście może się zdarzyć, że ślepota ma charakter nieodwracalny, jednak to także nie oznacza, że pies nie będzie mógł wieść radosnego życia.
- Silne łzawienie – jeśli właściciel widzi, że jego psu bez przerwy łzawią oczy i sytuacja ta trwa od kilku dni, należy jak najszybciej zgłosić się na badanie. Intensywne łzawienie nie zwiastuje niczego dobrego i w wielu przypadkach jest spowodowane zwężeniem kanalików łzowych lub ich całkowitą niedrożnością. Takie schorzenie trzeba leczyć.
Są to z pozoru niegroźne objawy, jednak na pewno nie wolno ich bagatelizować, ponieważ konsekwencje zaniechania ze strony właściciela mogą być dla psa bardzo nieprzyjemne.