Ciąża urojona u suk – jak ją rozpoznać i jak walczyć z objawami?

To problem doskonale znany wielu właścicielom suk. Ciąża urojona czasami przebiega zupełnie bezobjawowo i samoczynnie ustępuje. Bywa jednak, że okres wyimaginowanej ciąży jest prawdziwą udręką zarówno dla psa, jak i pozostałych domowników. Jak rozpoznać ciążę urojoną? Czy można jej jakoś zabiec? Wreszcie – jak walczyć z objawami?

Na czym polega problem?

Ciąża urojona u suk pojawia się zwykle między 50 a  80 dniem po cieczce - tyle właśnie trwa ciąża u psów. Zaburzona psychicznie suka podświadomie oczekuje więc potomstwa, ponieważ czuje naturalną, pierwotną potrzebę wydania go na świat. Pies  borykający się z problemami hormonalnymi i psychicznymi koduje sobie, że po okresie rui musi nastąpić ciąża i rozwiązanie.

Ciąża urojona nie zawsze stanowi poważny problem. Bardzo często jej objawy są niezauważalne dla właścicieli i mijają po około 3-4 tygodniach. Niestety zdarza się też, że efektem zaburzenia są bardzo niepokojące zmiany w zachowaniu psa.

Warto wiedzieć

Podstawową przyczyną wystąpienia ciąży urojonej u suki są zaburzenia w gospodarce hormonalnej – głównie w produkcji estrogenów, progesteronu i prolaktyny.

Najczęstsze objawy ciąży urojonej

Klasycznymi objawami tego zaburzenia są:

  • Powiększone gruczoły mlekowe
  • Powiększenie brzucha
  • Możliwe pojawienie się mleka w sutkach (często z wydzieliną ropną)
  • Znoszenie przedmiotów do legowiska i opiekowanie się nimi
  • Mniejsza aktywność i niechęć do opuszczania legowiska
  • Agresja
  • Wahania nastrojów
  • Brak lub wilczy apetyt

Objawy te mogą występować jednocześnie lub pojedynczo, ich nasilenie także nie jest stałe i zależy od stopnia problemu.

Jak przeciwdziałać ciąży urojonej u suk?

Jedyną w 100% pewną metodą jest sterylizacja. Ciąża urojona pojawia się bowiem wyłącznie u suk niesterylizowanych, które nie miały potomstwa. Jeśli więc właściciel nie planuje dopuszczenia psa do swojej suki, to warto wykazać się zdrowym rozsądkiem i wysterylizować pupilkę. Oszczędzi jej to poważnych problemów w przyszłości.

Jeśli sterylizacja z jakichś powodów jest niemożliwa, to należy zaakceptować ryzyko regularnego pojawiania się problemu ciąży urojonej. W tym trudnym dla suki okresie trzeba jej przede wszystkim zapewnić spokój. Warto zmienić na ten czas dietę i sięgnąć po karmę z mniejszą zawartością białka. Dobrym pomysłem jest schowanie przedmiotów, które suka mogłaby traktować jako potomstwo.

Niestety objawów ciąży urojonej nigdy nie da się do końca wyeliminować. Dlatego raz jeszcze zalecamy sterylizację suki nieprzeznaczonej do rozrodu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.