Choroby uszu psów

Wzrok, smak, węch, dotyk i słuch to pięć podstawowych zmysłów, jakimi natura obdarzyła człowieka oraz nasze zwierzęta domowe. Przyroda zna, oczywiście, inne rodzaje zmysłów np. zmysł magnetyczny występujący u ptaków i pozwalający im dokonywać długich przelotów. Znany jest też zmysł elektryczny, przy pomocy którego, rekiny, mimo słabego wzroku potrafią bezbłędnie lokalizować swoje ofiary. Większość ryb posiada, zaś tzw. linię boczną dzięki której określają głębokość zanurzenia. Za pomocą zmysłów organizmy kontaktują się między sobą, poznają środowisko naturalne, a brak któregoś z nich jest wielkim kalectwem i w warunkach naturalnych, z reguły kończy się śmiercią.

To przydługie wprowadzenie ma na celu uzmysłowienie Państwu roli jaką pełni wzrok, słuch, węch, dotyk i smak w życiu zwierząt. Oczywistą staje się więc konieczność dbania o dobrą kondycję ww. zmysłów Waszych pupilów. Psy i koty mają świetnie rozwinięty węch oraz słuch, ale narząd słuchu, szczególnie u psów ras długouchych narażony jest na uszkodzenia. Najczęstszą przyczyną upośledzenia słuchu u psów są uszkodzenia powstałe w wyniku przewlekłych stanów zapalnych. Każdego tygodnia do mojej przychodni zgłaszają się właściciele psów i kotów sygnalizując występowanie tzw. “problemów usznych” u swoich podopiecznych.

Panie doktorze! Mój piesek od kilku dni źle się czuje. Jest osowiały, ma słaby apetyt, często potrząsa głową i drapie się po uchu. Próbowałam podawać mu do ucha kropelki, ale nie ma poprawy i widzę, że bardzo cierpi. Proszę o pomoc!

Przedstawione powyżej objawy są bardzo typowe i towarzyszą często stanom zapalnym narządu słuchu. W tym miejscu winien jestem Państwu informację. Narząd słuchu składa się z tzw. ucha zewnętrznego czyli małżowiny, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. Stany zapalne najczęściej obejmują ucho zewnętrzne i środkowe. Specyficzna budowa ucha psa, w którym kanał słuchowy składa się z dwóch odcinków: pionowego i poziomego, sprzyja zaleganiu w nim wydzieliny, która może stać się pożywką dla rozwoju chorobotwórczych bakterii i grzybów. Często zapalenia uszu powstają w wyniku dostania się wody do kanału słuchowego
np. podczas kąpieli. Nie należy też wykluczać alergii jako częstej przyczyny zapaleń uszu u psów i kotów. Wreszcie, ucho może być miejscem, w którym mogą zagnieździć się groźne pasożyty np. świerzbowce.

Jak Państwo, widzicie tzw. zapalenie ucha może być wywołane przez wiele czynników. Tylko precyzyjne ustalenie przyczyny stanu zapalnego daje szansę na wyleczenie. Trafną diagnozę można zaś postawić w oparciu o stosowne badania np. wymaz, posiew, badanie mikroskopowe.

Zdecydowanie odradzam Państwu samodzielne leczenie zapaleń ucha oraz tzw. “leczenie na oko”, bez ustalenia przyczyny. Wiadomo przecież, że ucha nie należy leczyć na oko!!! Przestrzegam też Państwa przed zwlekaniem z wizytą u lekarza weterynarii. Bardzo często trafiają do mnie przypadki wręcz beznadziejne, gdzie jedynym sposobem leczenia jest operacyjne otwieranie kanału słuchowego.

Co więc właściciel pieska lub kotka powinien zrobić chcąc zadbać o uszy swego pupila?
Wskazana jest możliwie częsta kontrola uszu oraz przynajmniej raz w tygodniu czyszczenie ich. Ten zbieg pielęgnacyjny ma na celu usunięcie zalegającej w przewodzie słuchowym wydzieliny. Wykonujemy go przy pomocy pałeczek kosmetycznych oraz specjalnych płynów profilaktycznych np. preparatu “Otosol”.

Wszelkie niepokojące objawy, jak: potrząsanie głową, przechylanie głowy na bok, drapanie ucha wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii. Każda choroba w początkowym stadium jest łatwiejsza do wyleczenia. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą skutkować rozwinięciem się poważnego zapalenia ucha i utratą słuchu oraz zaburzeniami równowagi.

Pamiętajcie Państwo!
Tylko prawidłowa diagnoza umożliwia zastosowanie odpowiednich leków. Nie leczcie więc ucha na oko!!

autor: Przemysław Brodzikowski
http://www.leczymy.com/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie