CHOROBY SKÓRY (dermatozy) zdarzają się często u psów i kotów. Mają one niejednokrotnie podobne objawy mimo zróżnicowanych przyczyn. Powodują je np. zarażenia pasożytami (pchły, wszoły, wszy, nużeńce, świerzbowce), alergie,zaburzenia hormonalne, niedobory mineralno-witaminowe.
Najczęstsze objawy to: świąd, wyłysienia, krosty, strupy. Dermatozy występują często na tle pasożytniczym. Wśród nich bardzo wiele przypadków jest związanych z inwazją pcheł, której szczególne nasilenie obserwuje się od wiosny do jesieni.
U psów i kotów często występuje alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Właściciele nie obserwują na ciele zwierzęcia pcheł, a mimo to występuje świąd szczególnie w okolicy grzbietu przy nasadzie ogona. Zwierze wygryza sobie sierść, drapie się. Przy APZS pies czy kot uczulony jest na ślinę pcheł. Po ukąszeniu przez pchłę alergen zostaje wprowadzony do organizmu i występuje świąd mimo niemożności stwierdzenia pcheł. Bardzo ważne jest regularne stosowanie środków przeciw pchłom, które nie tylko niszczą pasożyty bytujące na skórze, ale zapobiegają inwazji pcheł przez dłuższy czas.
Zarażenia innymi pasożytami często objawiają się również świądem,np.: zarażenia świerzbowcem, który drąży korytarze w naskórku. Stwierdzenie tych pasożytów wymaga przeprowadzenia badania mikroskopowego zeskrobin skóry, gdyż nie są one widoczne gołym okiem.
Innymi często występującymi (u psów szczególnie) chorobami skóry są: ropne zapalenia skóry spowodowane infekcjami bakteryjnymi. Objawami charakterystycznymi są zmiany ropne, sączące wyłysienia, krosty, strupy, którym towarzyszy świąd. Szybkie wprowadzenie odpowiedniej terapii prowadzi do wyleczenia.
Grzybice skóry psów i kotów stanowią istotny problem w dermatologii weterynaryjnej. Należy zwrócić uwagę na to, że jest to choroba zakaźna również dla ludzi. Objawy są bardzo zróżnicowane, począwszy od okrągłych, łysiejących zmian, do postaci uogólnionych, gdzie zmiany obecne są na całym ciele, występuje świąd i strupy. Przeprowadzenie odpowiednich badań pozwala wykryć zakażenia grzybicze. Leczenie zwykle jest długotrwałe i trzeba je kontynuować przez pewien czas nawet już po zaniku objawów chorobowych. Konsekwentne przestrzeganie zaleceń lekarza zawsze prowadzi do wyleczenia zwierzęcia.
Wiele dermatoz występujących u psów i kotów związanych jest z zaburzeniami hormonalnymi, np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, cukrzycą, zaburzeniami w funkcjonowaniu jąder i jajników.
U zwierząt obserwuje się również choroby skóry o podłożu autoimmunologicznym, kiedy to wytwarzane są w organizmie przeciwciała przeciw własnym tkankom. Coraz liczniejsze są także choroby skóry związane z alergiami pokarmowymi. W takich przypadkach zastosowanie odpowiedniej diety przynosi pożądane efekty terapeutyczne.
ODRĘBNYM PROBLEMEM JEST ZAPALENIE UCHA. Może być ono na tle pasożytniczym, bakteryjnym lub grzybiczym. Pobranie wymazu z ucha pozwala stwierdzić przyczynę i zastosować nacelowane leczenie, które skraca czas terapii i przynosi zadowalające efekty.
Na podobne dermatozy i z podobnymi objawami chorują też inne gatunki zwierząt domowych.
Lek. wet. Przemysław Rybiński
Specjalista chirurgii weterynaryjnej
Specjalista chorób psów i kotów
http://ortowetrybinski.republika.pl/