Choroby rasowe u psów

Niektóre rasy psów są szczególnie narażone na pewne choroby.
Omówimy te najczęstsze i występujące u najczęściej spotykanych ras psów.

Keratopatie narażenne to zespół urazowych chorób rogówki oka u psów z dużymi gałkami ocznymi ( np. shi tsu, pekińczyki, buldożki francuskie). Takie „wysunięte do przodu” oczy są narażone, zwłaszcza bardzo delikatna rogówka na mikrourazy spowodowane pyłem, piaskiem, włosami wchodzącymi do oczu. Powoduje to stany zapalne rogówki, a nawet wrzód rogówki mogący doprowadzić do jej przebicia. Trzeba dbać o to, aby zwierzę nie przebywało w zapylonym środowisku, nie wychodzić na spacer w czasie silnego wiatru, a włosy wchodzące do oka regularnie przycinać. Czasem konieczna jest plastyka skóry w okolicy oczu. Należy też zwracać uwagę, czy coś nie zaczyna się dziać z oczami naszego podopiecznego.

Zapalenie ucha to powszechna choroba u wszystkich ras ze zwisającymi uszami. Takie uszy nie są „wietrzone” i „zalegająca” w nich wilgoć sprzyja stanom zapalnym, zwłaszcza grzybiczym. U takich psów powinno się regularnie czyścić uszy i zwracać uwagę, czy nie staja się bolesne, w środku czerwone i czy nie pojawia się wyciek.

Dysplazja stawów biodrowych polega na nieprawidłowym przyleganiu główki kości udowej do panewki. Choroba dotyczy psów wszystkich ras dużych i olbrzymich. Doprowadza do zwyrodnienia stawów biodrowych i trwałego kalectwa. Można tutaj dużo zdziałać, ale w okresie wzrostu psa. Potem możliwości leczenia są bardzo ograniczone. Dlatego szczenięta ras dużych i olbrzymich korzystnie jest zbadać w tym kierunku w czasie wykonywania pierwszych szczepień. Sporadycznie dysplazja może zdarzać się u kotów.

Martwica chrząstki stawowej występuje także u dużych ras, zwłaszcza u owczarków niemieckich, w okresie najintensywniejszego wzrostu (między 4 a 8 miesiącem życia). Dotyczy najczęściej stawu ramiennego. Występuje wtedy silna kulawizna i bolesność stawu. Nieleczona prowadzi do ciężkich zaburzeń ruchu.

Rozstrzeń serca to choroba polegająca na tym, że ściany serca stają się zbyt cienkie, by prawidłowo tłoczyć krew, a całe serce bardzo się powiększa (może wypełniać nawet niemal całą klatkę piersiową). Choroba występuje często u bokserów, a także innych psów w starszym wieku. Czasem może np. z powodu wad wrodzonych serca ujawnić się już w wieku szczenięcym. Pies cierpiący na tą chorobę szybko się męczy, pokasłuje, często ma duszności, omdlenia, a także, co jest dość charakterystyczne kaszle w czasie snu. W początkowym stadium te objawy są lekko nasilone i występują pojedynczo. Choroby nie udaje się zatrzymać, można tylko lekami spowolnić jej postępowanie.

Lek. wet. Przemysław Rybiński
Specjalista chirurgii weterynaryjnej
Specjalista chorób psów i kotów
http://ortowetrybinski.republika.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie