Choroba zębów psa

Stwierdzenie, że pies też ma zęby wydaje się oczywistym truizmem niewartym zbytniego zainteresowania. Ale czy aby na pewno?

Pewnego dnia do mojej przychodni przyszedł pan z pieskiem, ładnym, czarnym „kundelkiem” stwierdzając, że piesek uciekł mu kilka dni temu, gdyż w okolicy była suczka z cieczką. Gdy pies wrócił to właściciel spostrzegł, że został pogryziony. Na pysku zwierzęcia tuż pod prawym okiem znajdowała się duża sącząca rana a prawe oko było silnie opuchnięte i przekrwione i pies praktycznie go nie otwierał. Nie mógł też pobierać pokarmu i był wyraźnie osowiały.

Jakież było zdziwienie właściciela, gdy po dokładnym zbadaniu ( temperatura zwierzęcia podniosła się do ponad 40 st. C ) stwierdziłem, iż powodem dolegliwości nie jest rzekome pogryzienie lecz zaawansowana choroba zębów z ropniem okołozębowym.

Gdy odsłoniłem wargi zwierzęcia oczom właściciela, po raz pierwszy zresztą, ukazał się straszliwy widok. Zamiast pięknych, białych zębów w pysku zwierzęcia tkwiły brązowe twory przypominające zardzewiałe zęby od piły, a zapach jaki wydzielały pozostawię Państwa domysłowi. Oczywiście nie zamierzam kontynuować tych wstrząsających opisów, ale skonkluduję tak: piesek owego pana poddany został intensywnej kuracji. Zaistniała konieczność usunięcia trzech chorych zębów, a z pozostałych usunąłem przy pomocy aparatu ultradźwiękowego kamień nazębny i zastosowałem specjalny żel stomatologiczny.

Ów piesek i tak miał szczęście. Swoistym rekordzistą jest inny pies, któremu zmuszony byłem usunąć aż 14 zębów.

 

 

Namawiam Państwa gorąco do zaglądania swoim psom i kotom w zęby. Namawiam też do mycia zębów swoim pupilom. Zabiegi te, choć u części z Państwa mogą wywoływać lekki uśmieszek powątpiewania są jedyną metodą na zapobieganie opisanym wyżej sytuacjom.

W przypadku regularnego stosowania past, żelów lub specjalnych karm opóźniamy proces odkładania na zębach kamienia nazębnego a w przypadku jego wystąpienia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii celem jego usunięcia.

Przypominam Państwu! Psy też mają zęby, lecz w przeciwieństwie do ludzi nie chorują na próchnicę lecz na kamicę nazębną i paradontozę..

 

autor: Przemysław Brodzikowski
http://www.leczymy.com/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie