Charczenie i kaszel psa

pytanie:

Dzień dobry. Bardzo proszę o radę w mojej sprawie. Mam 12 letnią suczkę rasy puli ( waga ok 13 kg). Około miesiąc temu zaczął ją męczyć kaszel. Ma charczący i świszczący oddech, szczególnie nad ranem dość ciężko jej się oddycha. Ma także cały czas ciepły i suchy nos oraz zaczerwienione, przekrwione oczy. Apetyt i picie wody w normie. Nie sprawia też wrażenie że coś ją boli.
Zrobiła się także bardzo leniwa. Początkowo brała antybiotyki dla zwierząt, nie przeszło... Dostała więc antybiotyk w zastrzykach ( 3 naraz), po  których zwymiotowała. No i zaczęła brać Duomox i encorton. No i w trakcie przyjmowania leków rzeczywiście jej się polepszyło. No ale od kilku dni już nie bierze leków i choroba jakby wróciła na nowo - zwłaszcza kaszel i charczenie!! Lekarz stwierdził, że serduszko jest w porządku i stwierdził że, to zapalenie oskrzeli, no ale po tych lekach  które przypisał (czyli duomoxie i encortonie jej nie przeszło). Jak  mogę pomóc mojemu psiakowi i czy to rzeczywiście zapalenie  oskrzeli?? Proszę o odpowiedź:(odpowiedź:

Witam, trudno bez szczegółowych badań odpowiedzieć na to pytanie. Należy zrobić RTG klatki piersiowej, ewentualnie wypłuczyny z oskrzeli, badanie krwi.
Biorąc pod uwagę opisane objawy, stosowane leczenie i reakcje na nie , podejrzewałbym sercowe podłoże problemu. Wymaga to jednak, potwierdzenia w wynikach badań. Leki sterydowe (encorton) są jedynie wskazane przy podłożu alergicznym problemów oddechowych. Przy problemie sercowym są przeciwwskazane. Co do stosowanych antybiotyków, skuteczne i wskazane w przypadku potwierdzenia powikłań bakteryjnych, potwierdzonych w posiewie z popłuczyn z oskrzeli czy z wyplucin (mniej czułe badanie). Proponuje znaleźć lekarza zajmującego się kardiologią w sposób, bardziej zaawansowany, który potwierdzi lub wykluczy podłoże sercowe problemu.

Powodzenia

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie