Badania kontrolne u psów

Mało kto z nas, mając przy sobie swojego czworonoga ,zastanawia się nad możliwościami zapobiegania i wczesnego leczenia chorób. Dopóki zwierzak jest zdrowy, nie myślimy o takich rzeczach.

Problem pojawia się, kiedy nasz podopieczny zachoruje. Zwierzęta, szczególnie te żyjące stadnie np. pies, potrafią bardzo dobrze maskować wszelkie objawy rozwijającej się choroby. Takie zachowanie pozostało im jeszcze z czasów ,kiedy były dzikie. Pokazanie bowiem innym osobnikom stada, że jest się chorym, doprowadzało do tego, iż pozostała część grupy wypędzała albo co gorsza zabijała tego, który wykazywał jakieś nieprawidłowości. Powiecie pewnie “jakie to okrutne”-w naszym rozumieniu tak, ale chory osobnik w stadzie oznacza stado , które jest bardziej narażone na niebezpieczeństwo .

Nasze udomowione zwierzaki jeszcze tym prawem się kierują. Dlatego wg maksymy "Lepiej zapobiegać niż leczyć" zróbmy swojemu zwierzakowi choć jeden raz w roku badania kontrolne, szczególnie dotyczy to starszych osobników. Wczesne wykrycie rozwijającej się choroby pozwoli uchronić zwierzę przed czasem tragicznymi konsekwencjami. Dajmy szansę naszym małym przyjaciołom, aby na leczenie nie było za późno.

 

Autor: lek.wet. Anna Nikolajdu-Kudła

www.medwet.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie