Babeszjoza to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób, jakie mogą dotknąć Twojego psa. Wywołuje ją pierwotniak Babesia canis, który jest przenoszony przez kleszcze. Nierozpoznana w porę babeszjoza jest chorobą śmiertelną, dlatego bardzo ważne jest, aby każdy właściciel potrafił prawidłowo rozpoznać jej objawy i odpowiednio wcześnie zgłosić się z psem do weterynarza. Oto 5 objawów babeszjozy, które towarzyszą każdemu zakażonemu psu.
- Skrajne osłabienie – jeśli pies, który z natury jest wulkanem energii i nie przepuści żadnej okazji do zabawy, nagle przestaje wykazywać zainteresowanie życiem towarzyskim, to może świadczyć właśnie o babeszjozie. To prawdopodobny trop w sytuacji, gdy tak diametralna zmiana w zachowaniu pupila nastąpiła kilka dni po długim spacerze po lesie.
- Mętny wzrok – to charakterystyczny objaw, który powinien zaalarmować właściciela. Pies chorujący na babeszjozę ma nieobecny wzrok, spojówki bledną, mętnieją, stają się matowe. Pies wygląda tak, jakby był pod wpływem środków odurzających. Nie wolno tego zbagatelizować.
- Gorączka – często towarzyszą jej duszności, przez co pies uporczywie szuka miejsca, w którym mógłby się ochłodzić. Gorączkę u psa najłatwiej rozpoznać po suchym nosie. Można również spróbować zmierzyć mu temperaturę. W przypadku babeszjozy normą jest przekroczenie 40 stopni Celsjusza.
- Kolor moczu – koniecznie zaobserwuj, jaki mocz oddaje pies. Jeśli jego barwa jest bardzo ciemna, ceglasta czy pomarańczowa, jak najszybciej zgłoś się z pupilem do weterynarza, bo to najbardziej czytelny objaw babeszjozy.
- Wymioty, brak apetytu – są to objawy mogące zwiastować różne choroby, ale w babeszjozie psy potrafią w ogóle nie wykazywać zainteresowania jedzeniem, a mimo to zwracać treść żołądka. Jeśli nie jest to sytuacja jednostkowa, wymaga konsultacji weterynaryjnej.
Zbagatelizowanie tych objawów jest bardzo niebezpieczne dla psa. Babeszjoza niesie ze sobą poważne konsekwencje, w tym uszkodzenie nerek i wątroby, a w konsekwencji śmierć zwierzęcia. Powikłaniem po babeszjozie może być tzw. anemia hemolityczna, której leczenie w skrajnym przypadku wymaga przetoczenia krwi.
Pamiętaj, że możesz chronić swojego psa przed babeszjozą. Wiosną i latem po każdym spacerze sprawdzaj stan skóry i sierści pupila. Kup specjalne preparaty przeciwko kleszczom – najlepsze są te aplikowane bezpośrednio na sierść.