ARTROSKOPIA: Zabiegi u psów

Badania poprzedzające

Wstępne rozpoznanie stawiane jest na podstawie danych zebranych podczas wywiadu badania klinicznego oraz zdjęć radiologicznych w określonych projekcjach. Na podstawie zebranych informacji możliwe jest planowanie przeprowadzenia artroskopii. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym wziewnym. Przed znieczuleniem pacjent jest dokładnie badany przez anestezjologa, który może zlecić dodatkowe badania.

Zabieg

Pomimimo iż rana operacyjna jest znacznie mniejsza niż w przypadku klasycznego zabiegu skóra okolicy stawu jest golona jak do artrotomii. W pierwszym etapie staw jest napełniany jałowym płynem w celu dokładnego wypłukania oraz rozciągnięcia torebki stawowej. Nastepnie wprowadzana jest optyka. W przypadku większości zabiegów wykonuje się dwa cięcia skóry oraz tkanek otaczających o długości 3-4 mm w celu wprowadzenia artroskopu oraz narzędzi do stawu.

Szczegółowe procedury w wybranych chorobach stawu znaleźć można w opisie chorób. Zabieg kończy się dokładnym wypłukaniem stawu oraz założeniem szwów na skórę. Czas zabiegu uzależniony jest od rodzaju artroskopii oraz wykonywanych czynności naprawczych, w większości przypadków wynosi 40-60 minut.

Pooperacyjne postępowanie farmakologiczne

W zależności od rodzaju choroby stawu , nasilenia zmian zwyrodnieniowych oraz wykonanych procedur chirurgicznych po zabiegach artroskopowych stosuje się leczenie wspomagające.

Najczęściej stosujemy iniekcje dostawowe pochodnych hialuronianu o właściwościach reologicznych zbliżonych do fizjologicznego płynu stawowego młodego psa. Podanie dostawowe tej substancji ma na celu poprawę mechanicznych właściwości zmienionej zapalnie mazi stawowej.

Równolegle pies powinien otrzymywać doustnie glikozaminoglikany które mają wpływ na metabolizm chrząstki oraz zmniejszają stan zapalny stawu.

W pierwszych dniach po zabiegu podawane są niesteroidowe środki przeciwbólowe.

Po zabiegach stosuje się rehabilitacje która przyspiesza powrót psa do zdrowia szczegółowy plan ustalany jest bezpośrednio z właścicielem po zabiegu , postępowanie rehabilitacyjne zależne jest od rodzaju choroby oraz zaawansowania zmian w stawie.

 


Igor Bissenik
http://www.artroskopia-wet.com/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie