Międzynarodowe warsztaty kynologiczne z udziałem Straży Granicznej

Funkcjonariusze Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej z Lubania, wzięli udział w międzynarodowych warsztatach, poświęconych szkoleniu i pracy przewodników psów służbowych.
Trwające od 27 do 31 sierpnia w Rumunii warsztaty, pod auspicjami FRONTEX-u, były niejako kontynuacją spotkań, mających na celu przygotowanie projektu "wspólnego podręcznika przewodnika psa służbowego". Prace nad wspólnym skryptem do tresury psów służbowych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej trwają od ubiegłego roku, a efektem tych prac ma być podręcznik, ujednolicający szkolenie psów, wykorzystywanych do ochrony granic wszystkich państw członkowskich. Poza wymianą doświadczeń i treningami pracy przewodników i psów służbowych, zorganizowano w ramach warsztatów pokazy tresury psów wg wcześniej ustalonego scenariusza. Przedstawiciele służb granicznych z Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii, Malty, Słowenii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Danii, Hiszpanii, Portugalii i Polski, mogli zaprezentować pracę i umiejętności psów służbowych ze swojego kraju.   W wyniku incydentu, związanego ze śmiercią jednego z psów delegacji służby granicznej ze Słowacji (pies wyskoczył z 7 piętra budynku hotelowego), scenariusz imprezy został nieco zmodyfikowany, aby zaplanowane ćwiczenia mimo tragicznego wypadku zostały zrealizowane i aby nie zawieść  publiczności oraz zaproszonych gości.
Najgłośniej oklaskiwano pokazy służb ze Słowacji, Słowenii, Danii, no i oczywiście z Polski. Niezapomniane wrażenie i emocje wzbudziło zainscenizowane przez reprezentację z Polski przeszukanie śmiałka, pod kątem posiadania broni. Chłopiec, trzymający amunicję w dłoni, na zawsze zapamięta co znaczy niezawodny psi nos. Okazało się, że psy Straży Granicznej nie tylko są doskonałymi funkcjonariuszami, ale także świetnymi aktorami. Nadzorujący projekt z ramienia organizacji FRONTEX, Antoni Radu z Rumunii, przypomniał uczestnikom o zbliżającym się kolejnym spotkaniu grupy roboczej, tym razem w Rydze (ŁOTWA) w dniach 15-19 września 2008 roku, podczas którego kontynuowane będą prace nad jednolitym europejskim podręcznikiem do tresury.

Oficer prasowy
Ośrodka Tresury Psów Służbowych SG
por. SG Wioletta GRABOWSKA

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie