Co powinieneś wiedzieć o żywieniu owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki należy do grupy psów pasterskich. Wyróżnia się masywną i silną sylwetką, zaś z charakteru cechuje się niezwykłą lojalnością, posłuszeństwem wobec właściciela oraz inteligencją. To właśnie ze względu na wysoki poziom współpracy z ludźmi jest on często wykorzystywany do pracy w wojsku, w policji oraz w służbach ratunkowych. Swą sławę zawdzięczają serialom i filmom ("Czterej pancerni i pies", "Komisarz Rex" oraz "Komisarz Alex"), które spopularyzowały tę rasę na całym świecie.

Garść podstawowych informacji

Owczarki niemieckie zachwycają swoim majestatycznym wyglądem i dostojnością. To pies wyjątkowo żywiołowy i energiczny, potrzebujący dużej ilości ruchu, szybko się uczący i jednocześnie niewymagający specjalnej pielęgnacji sierści ze względu na krótkie włosie. Swoim wyglądem przypomina wilka, przez co niejednokrotnie jest mylnie określany mianem "wilczura". Średnia długość życia wynosi około 13 lat, niemniej zwierzak bardzo szybko rośnie i nabiera masy ciała: 7-miesięczne szczenię potrafi ważyć nawet 30 kilogramów i mierzyć blisko 60 centymetrów wysokości. To właśnie z ze względu na intensywny wzrost oraz nabieranie masy ciała, pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w witaminy, białko oraz mikroelementy zapewniające mu mocne kości i zęby oraz zdrową, lśniącą sierść. Specyficzne wymagania żywieniowe wynikają z wielkości jego rasy.

Potrzeby pokarmowe szczeniaka

Przede wszystkim codzienna dieta powinna być zbilansowana i oparta zarówno na gotowej, suchej karmie, która uzupełni wszelkie niedobory witaminowe, jak i na własnoręcznie przygotowywanych posiłkach. Szczeniaki wymagają dużej ilości białka, bowiem przyrost 6-miesięcznego psa może wynosić nawet 1kg/tydzień. Warto im gotować ryż z warzywami (marchew, seler, pietruszka, buraki i szpinak) oraz drobiem przez okres kilku miesięcy, ponieważ tak szybki wzrost wagi przy złym karmieniu może spowodować wystąpienie licznych chorób układu kostnego. Spośród innych produktów podajemy kasze i ziemniaki (wyłącznie ugotowane, pies nie strawi surowych), owoce (jabłka, banany, gruszki), mięsne podroby (zwłaszcza serca oraz wątroby), ryby morskie oraz duże ilości nabiału (jajka, twaróg oraz od czasu do czasu ser żółty).

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, iż owczarki niemieckie nie mają zbyt mocnym żołądków i podawanie im tłustych pokarmów doprowadza do zaburzeń w trawieniu. Trzeba unikać włączania do diety szybko tuczących makaronów, cukrów, mleka (problem z trawieniem laktozy), roślin strączkowych, cebuli i czosnku, a także wysoko przetworzonych produktów garmażeryjnych (kaszanki, salcesony i pasztety). Pod żadnym pozorem nie wolno im podawać czekolady - to trucizna dla psa.

Pielęgnacja dorosłego owczarka

Dobra karma dla owczarka niemieckiego powinna zaspokoić wszelkie potrzeby energetyczne zwierzęcia. O ile w przypadku karmienia szczeniąt kupowana sucha karma okazuje się uzupełnieniem codziennej diety, tak w przypadku dorosłego psa powinna stanowić główny składnik codziennego menu. Pozwoli to na zapewnienie zdrowego i zbilansowanego posiłku, a dzięki specjalnym dodatkom w postaci prebiotyków, witamin z grupy B oraz białka ma się pewność, iż zwierzak będzie prawidłowo odżywiony i nie przytyje. Oczywiście mowa o karmach wysokiej jakości, które można kupić w sklepach zoologicznych (jak chociażby Purinę Pro Plan dla psów o atletycznej budowie ciała http://www.purina.pl/psy/proplan/products/adult/large-breed-athletic-lamb-with-rice). Są one droższe niż ich supermarketowe odpowiedniki, jednak ich miesięczny koszt wynosi tyle, ile cena samodzielnie zbilansowanych i przygotowanych domowych posiłków (wystarczy wspomnieć duże ilości mięsa).

Generalnie owczarki niemieckie nie są wybredne w jedzeniu, jednak jeśli unikają posiłku, to nie należy ich do niego zmuszać. Wówczas trzeba im zapewnić dostęp do świeżej wody oraz porcji karmy czekając, aż zwierzak sam zgłodnieje. Posiłki powinny być podawane o stałej porze w temperaturze pokojowej. Ponadto należy mieć na uwadze, iż bezpośrednio po zjedzeniu nie powinno się zapewniać psu intensywnego ruchu. Właściciel owczarka niemieckiego powinien obserwować jego budowę i reagować w razie zauważalnej utraty wagi lub tycia. W przypadku niebezpiecznego zwiększania masy zwierzęcia należy zmniejszyć mu ilość suchej karmy o 10-15%.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie