Żywienie psa po sterylizacji

pytania i porady

pytanie:

Dobry wieczór, uprzejmie prosimy o pomoc w zakresie żywienia. Mamy sznaucera -Brodacza/suczke po sterylizacji 8.07.br./skończyła 13 m-cy, waży 31 kg ,zwracamy sie z zapytaniem ,, jak karmić-żywic psa aby po zabiegu nie miał nadwagi? Wiem - są specjalne karmy, nawet ja zakupiliśmy /jest dość droga/ i dalsze zakupy tej karmy z powodów finansowych będą niemożliwe. Zależy nam bardzo na właściwym i pełnowartościowym odżywianiu. Dlatego z mężem prosimy o kilka wskazówek . Pies biega po ogrodzie, jest spokojny i bardzo skory do zabaw.Serdecznie pozdrawiamy i czekamy na odpowiedz.

odpowiedź:
Witam. Nadwaga psa wynika najczęściej z dwóch powodów.
1. Niewłaściwe żywienie.
2. Brak stymulowanego ruchu, spaceru.

Co do pierwszego warunku. Rozumiem, że chcą Państwo bazować na naturalnym żywieniu. Proponuję ograniczyć węglowodany i tłuszcze. Tzn. ograniczyć wszelkie kluski, makarony, pieczywo. Tłuszcze - jako dodatek dobra jest oliwa czy inne roślinne. Białko - wykluczyć zupełnie wieprzowinę. Bazować na mięsie wołowym, końskim, drobiowym.

Bieganie psa po ogrodzie to za mało. Pies powinien mieć codzienny, stymulowany ruch w postaci spaceru. Z istnienia ogrodu nie wynika automatycznie ruch. Dopiero kiedy ktoś przechodzi, przebiega - pies się rusza. W innych momentach stoi lub leży. Konsekwentne spełnienie w/w warunków jest konieczne dla dobrej kondycji psa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie