Test 21 karm dla psów

TEST Karm wykonany w Danii

Serdecznie podziękowania dla Eli Kristiansen / DK za przygotowanie, przetłumaczenie i dostarczenie ;-)))

Wszyscy czytający proszeni są o wzięcie pod uwagę iż Polak czasami potrafi i wyczytanie na opakowaniu gdzie dana karma jest produkowana (moja uwaga ;-))

Test został wykonany na 21 karmach przez komisje konsumpcyjną z udziałem Dyrenes Beskytelse -(jak PL ’Zwiazek Opieki nad Zwerzetami) w laboratorium Krolewskiej Akademi Rolniczo-veterynaryjnej przez min. Vet. Ph.d. (odpowiednik doktor habilitowany) Helle Friis Proschowsky, która tez jest zatrudniona w DKK) i opublikowane w biuletynie konsumpcyjnym ”TANK + TEST” nr.41, luty 2004. i biuletynie ”DYREVENNEN” luty 2004/1 - Przyjaciel zwierząt - wydawany przez Dyrenes Beskyttelse

Dla odważnych ;))) linki:
www.taenk.dk
www.dyrenes-beskytelse.dk

Karmy zostały zbadane pod katem protein, tłuszczu, węglowodanów, wapna, fosforu, ważnych dla psa aminokwasow i fosworydow i czy to zawartość w worku pasuje do napisu zawartości na worku.

Kryterium :
5- bardzo dobra, 4 - dobra, 3- dostateczna, 2 - dostateczna ze strzałką na dól, i 1 - niedostateczna

”Luxsusowe psie karmy kosztują 5 razy tyle co tańsze karmy z supermarketu. Ale szczerze mówiąc rzadko jest konieczność kupowania tych drogich karm. Zdrowy i DOROSŁY pies może spokojnie konsumować te tańsze karmy i być zdrowym , wesołym i dobrze wyglądającym psem. Trzeba tylko obserwować psa czy dana karma mu odpowiada zdrowotnie.
Spytany producent / markedschef Lise Mogensen z LEO ANIMAL HEALTH, który produkuje na duńskim rynku najdroższą karmę ”SPECIFIC” mówi:
- Nie, wcale mnie nie zaskoczył ten tekst, ze wszystkie przebadane produkty maja te same właściwości i odpowiadają normom żywieniowym dla psów.
Podobnie mówi szef produkcji i vet Kim Hesvang z firmy VITAL PETFOOD GROUP, dodając :
tak naprawdę to nie ma dużej różnicy pomiędzy tymi karmami, dorosły i zdrowy pies będzie żył dostatnio zaspokajając swoje zapotrzebowania i będzie w dalszym ciągu zdrowy, na tych tanich karmach.
Sprzedaż w hodowlach i u vetow: Wypowiada sie naczelny vet. Johannes Hecht-Nielsen:
To sie zaczęło od tego ze sprzedawaliśmy specjalne karmy dla chorych psów, no i zaczęliśmy sprzedawać ”normalne karmy”, ale nie robiliśmy żadnej analizy tych ”normalnych karm” . I przyznaje ze około 20% dochodu u vetow przychodzi ze sprzedawania tych drogich karm.
Dyrektor z DKK -Dunski Kennel Klub - mówi min.: Gdy kupujemy szczeniaka, hodowca daje dobre rady i każe karmić taka czy taka droga/tania karma przez cale życie.
Ale nowo upieczony właściciel nie zawsze sie dowie od hodowcy ze hodowca dostaje rabat kupując ta markę karmy. Hodowcy, zależnie od marki, ale np. EUKANUBA daje 25% rabatu i gratisowe paczki dla szczeniąt. - Nie widzę zresztą nic w tym dziwnego ze hodowcy dostają rabat skoro kupują dużą ilość karmy i hodują szczenięta na sprzedaż.

Energia w karmie:
Proteiny , tłuszcz i węglowodany to najważniejsza ”kopalnia” energii w karmie.
W normach żywieniowych dla psów - European Pet Food Industri Federation, Fediataf i amerykanskie AAFCO - jest napisane, ze 38 % energii w karmie powinno pochodzić z tłuszczów.
Badanie wykazało ze większość karm dostała miedzy 3 a 5 punkty, i tylko 3 marki dostały 2 punkty.

Generalnie test dowodzi ze w tych drogich markach energia pochodzi od tłuszczu, a w tanich od węglowodanów. Tłuszcz jest drogi i szybko jełczeje i ma krótszy okres trwałości, a węglowodany sa tańsze i łatwiejsze w obróbce industryjalnej, ale tłuszcz jest łatwiej trawiony niz kulchydraty i daje lepszy smak.

 

 

ALE! Bogate w tłuszcz karmy maja więcej kalorii wiec pies musi dostawać mniej karmy tej drogiej niz tej taniej. Problem może być to ze pies nie czuje sie nasycony i jest ciągle głodny i żebrze o żarcie np. przy stole. I często dostaje resztki ze stołu albo więcej karmy co np. doprowadza psa do nadwagi.

Porcja dzienna: Normalnie producenci nie musza pisać na worku ile energii zawiera karma co uniemożliwia właścicielom obliczenie ile gram karmy ich psy mogą dostać dziennie.
Wiec wierzą napisom producenta na worku. Test wykazał ze cztery marki dostały tylko pomiędzy 2 -1punkty za porcje dzienna tzn. ze porcje były za małe, tylko karma Brekkies /Royal Dog i Vital Hund ma większa ilość gram niz oficjalne normy zyw., a to z pewnością z tego powodu ze energia w większości pochodzi w tych karmach od węglowodanów, natomiast reszta karm proponuje tylko 75 ze 100% z oficjalne zalecanej ilości dziennej w gramach na 20 kg psa! Czasami - mówi vet. Kim Hesfang - trzeba psu zmniejszyć ilość dawki dziennej aż do polowy bo inaczej będzie za gruby!.

Lepsze proteiny:
Do produkcji tych karm używa sie rożnych typów protein, niestety nie zawsze można sie ’doczytac ’ na worku skad/i jakiego typu sa te proteiny w danej karmie , czy to np. z czystego mięsa i jajek czy z odpadków mięsnych. Odpady mięsne sa dzis na 100% bez ryzyka zachorowania na ”krowia wściekliznę” po tych aferach z chorymi krowami. W tych drogich karmach( np.Olivers) dość często używa sie lepsze proteiny, ale różnica pomiędzy Premium karma i ”ekonomiczna” jest duuuzo mniejsza niz różnica w cenie pomiędzy tymi karmami. Ogólnie można powiedzieć ze 10% różnicy w cenie pomiędzy Premium a ”ekonomiczna” pochodzi od lepszego towaru użytego do produkcji karmy, reszta 90% różnicy ceny to : lepszy worek (Jak np. Super worek z metalowej foli z suwakiem, jak w ubraniu, do zamykania.), na szeroka skale marketing. itd.

” Drogie Premium karmy sa robione z lepszego towaru, dlatego to pies lepiej trawi i przyswaja te karmy. To daje więcej witam, zdrowia i vitalnosci waszego psa” - w taki właśnie sposób zachęcają nas producenci drogich karm byśmy kupowali ich drogie produkty. ALE nowe norweskie badanie wykazało ze cena i przyswajanie tych drogich karm przez psy NIE zawsze chodzi w parze. Te drogie karmy w wyciągniętej średniej dawały więcej odchodów, a te tańsze generalnie dawały mniej odchodów. To badanie zostanie udostępnione w tym miesiacu (luty) w NORSK VETERNARTIDSKRIFT - biuletyn weterynaryjny w Norwegii.

Karmy które zostały testowane to:
OLIVER’S Adult & Large breed (to karma produkowana w Kanadzie ale na duńskim zleceniu, 2-3 lata temu sprzedawali oni karme premium firmy SUR GAN)
NUTRO CHOICE Adult Maintenance
ROYAL CANIN Adult
PURINA PRO PLAN Adult Salomon & Rice
HILLS PRESCRIPTION DIET C/D Universaldiat
FROLIC wolowina
HILLS SCIENCE PLAN
DOGGY Middag (duska tanania karma z supermarkety)
PEDIGREE Adult (z wolowina i warzywami)
BREKKIES/ROYAL DOG Multicroc (supermarked, chyba z Francji)
VITAL HUND (z Aldi marked,.niemiecka)
SPECIFIC CXD Physio
Henne PET FOOD Kronch Basic (duska karma bazowana na Salomon, nie z supermarketu) PRECEPT Foundation Formula
TOPPY (dusnska z supermar.)
BASTIAN (dunska z superma.)
EUKANUBA Adult
LONE STAR Hearty Choice
PAW Knas
PET SHOP (nie wien co to za karma)
CHAPPI kurczak & ryz

Kryterium :

5- bardzo dobra, 4 - dobra, 3- dostateczna, 2 - dostateczna ze strzałka na dól, i 1 - niedostateczna

Nazwa Ogólna ocena Cena na porcje na 1dzien w koro- nach Worek w kg. Czy odpow. norm. zywien. Zawartość Omega 3- fidtsyre Energia z protein w % Energia z tłuszczu w % Energia z kulchy dratow Energi fordeli ng Dekla- racja na worku Punkty za porcje na worku w gr. Porcja dzienna na worku Porcja prze- testowana faktyczne zapot. Psa w gr. 15-20kg. wagi psa
Nutro 4-5 7,5 15 5 1 30 38 33 5 4 3 250 325
Royall Canine 4-5 8,75 15 5 3 22 33 44 3 4 4 300 337
Purina Pro Plan 4-5 10 15 5 5 26 38 36 5 5 1 205 327
Hills P 4 10,2 14 5 2 17 40 43 4 5 4 268 318
Frolic 4 8,5 4 5 1 20 33 47 3 3 5 300 308
Hills S 4 9 15 5 2 21 32 47 3 5 4 285 341
Pedigree 4 5,25 15 5 2 27 27 46 4 3 5 350 369
Brekkies 4 5 10 5 1 23 24 53 3 5 5 395 373
Precept 3-4 8,75 15 5 3 24 34 42 4 4 1 200 338
Eukanuba 3-4 9,75 15 5 3 25 33 41 4 4 1 180 342
Chappi 3-4 4,25 10 5 1 18 21 60 1 4 4 330 367

Wyjaśnienie:

Czy odpowiada normom żywieniowym dla psów i zawiera ważne dla psa składniki.
Energia z protein w % -zalecane minimum 26%
Energia z tłuszczy w % - zalecane min. 38%
Energia z kulchydratow w % - zalecane max.36%

 

materiał (źródło, za zgodą) www.dobermann.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie