Resztki ze stołu - dokarmianie psa

Mało kto z nas potrafi odmówić swojemu psu, gdy ten błagalnie prosi o coś z naszego stołu np. przy kolacji. Niestety to co dla nas jest dobre niekoniecznie będzie dobre dla naszego psa. Oczywiście nie zaszkodzi gdy od czasu do czasu czymś uraczymy naszego pupila. Jednak regularnie posilanie się psa smakołykami z naszego stołu mogą doprowadzić do schorzeń żołądka i jelit. Potem atakowane są: wątroba, nerki, trzustkę i jelito grube. Dzieje się tak dlatego, że ludzkie jedzenie jest mocno przyprawione (sól, pieprz), a ponadto nie zawierają prawidłowo zbilansowanych takich składników jak np.: białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy.

W organizmie nieprawidłowo odżywianego psa o wiele łatwiej dochodzi do zarażania się i rozwoju różnych chorób, przejście od zarażania się do choroby jest ułatwione, a przebieg choroby o wiele cięższy. Organizm źle odżywianego psa tworzy zbyt mało przeciwciał lub wręcz nie są tworzone one w cale. . W skutek czego dochodzi do reakcji zapalnych, lub rozwija się egzema i następuje wypadanie sierści.

Organizm psa zostaje również obciążony przez zaburzenia w gospodarce wodnej organizmu. Przyczyną jest niedobór określonych składników pokarmowych, które powodują często brak apetytu i picie zbyt małej ilości wody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie