Przewodnik o żywieniu cz2.: Przewodnik po karmach

***NUTRA NUGGETS
Puppy (170zł/15kg) - dla szczeniąt do 12 m-ca życia oraz suk karmiących, oparta na mięsie kurcząt, duża zawartość kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 gwarantuje piękny włos, jest chętnie jedzona nawet przez psy wybredne; jeśli szczenię nie było wcześniej prowadzone prawidłowo i ma niedobory wapnia można dodatkowo podać np. Hauuveli Kalk pfizer, Kalk-Tablletten - beaphar, albo tańszy choć o niższej przyswajalności preparat wapniowy x fosforan wapnia z magnezem Can-Vit - czerwony (firmy Animal Healt)w dawce 1/2 - 1/3 dawki zalecanej na opakowaniu.
Professional (167zł/15kg) - dla psów ciężko pracujących i suk karmiących, wyjątkowo wysoka kaloryczność i przyswajalność pozwala na znaczne zmniejszenie dawki żywieniowej, wzbogacona dodatkiem glukozaminy i chondroityny chroniących stawy, nie powinna być stosowana poza okresami naprawdę wzmożonego wysiłku, aby nie obciążać trzustki; doskonale uzupełnia cynk w diecie syberian husky, amstaffy mogą być karmione nią stale, sznaucery pieprz i sól uzyskują w wyniku jej stosowania właściwy kolor (bez przebarwień).
Performance (142zł/15kg) - dla psów aktywnych, najczęściej stosowana, wszechstronna karma dla psów dorosłych.
Lamb meal - Rice (174zł/15kg) - oparta na baraninie, przeciwalergiczna, wysoko skuteczna przy psach długowłosych (zwłaszcza w okresie zmiany sierści), jej energetyczność jest taka jak w przypadku Performance i dlatego może mieć zastosowanie przy psach aktywnych.
Maintenance (125zł/15kg) - dla psów o normalnej aktywności, ze względu na zawartość wołowiny szczególnie polecana dorosłym rottweilerom, nie powinna być stosowana u psów uczulonych na wołowinę.
Lite/Senior (148zł/15kg) - dla dorosłych psów z nadwagą oraz dla wszystkich powyżej 7-go roku życia, wzbogacona dodatkiem glukozaminy i chondroityny chroniących stawy, stosowana także w przypadkach gdy przeciążona jest trzustka.
Generalnie NUTRA NUGGETS jest chętnie jedzona przez psy a cena w porównaniu z innymi karmami tej klasy zdecydowanie najniższa.

***DIAMOND
Jest produkowana przez tą samą korporację co Nutra, ale pakowany w większych opakowaniach (18 kg, 22 kg), nie różni się w zasadzie od Nutry ani granulatem ani zawartością poszczególnych składników. Firma DIAMOND oferuje dodatkowo jeszcze inne poza odpowiednikami opisanymi już w Nutra Nugetts rodzaje karm:
Large Breed Puppy Lamb & Rice (210zł/18,14kg) - hypoalergiczna karma dla szczeniąt dużych ras (powyżej 23kg - waga osobnika dorosłego), na bazie świeżej jagnięciny, z dodatkiem mączki rybnej.
Large Breed 60+ Adult (194zł/18,14kg)- dla dorosłych psów o wadze powyżej 27 kg, zawiera łatwo przyswajalne minerały oraz glukozaminę i chondroitynę w trosce o stawy, obniżona zawartość tłuszczu pozwala na łatwiejsze utrzymanie właściwej wagi; karma produkowana jest ze świeżego, nie mrożonego mięsa z kurcząt.
Hi-Energy Sporting (163zł/22,7kg !) - wysokoenergetyczna karma, wysokoskuteczna w przypadku wszystkich psów pracujących (intensywnie jak i długo) o podniesionej zawartości witamin i pierwiastków śladowych ;wpływająca korzystnie na rozwój mięśni, polecana dla wystawowych psów typu bull.
Senior 8+ (194zł/15,9kg) - dla psów w wieku ośmiu lat i starszych, jedna z najlepszych karm dla starszych psów; zawiera zdecydowanie większą dawkę glukaminy i chondroityny w trosce o stawy; z dodatekiem L-karnityn chroniącej serce, kwasów Omega-3 i -6 poprawia wygląd sierści oraz zapobiega chorobom nowotworowym, produkowana tylko ze świeżego mięsa i spreparowanych, łatwo przyswajalnych minerałów co podnosi jej walory smakowe.

***NUTRA GOLD
To ekskluzywna seria karm konrernu Diamond Pet Foods - tego samego co Nutra Nuggets i Diamond. Wszystkie rodzaje karm NUTRA GOLD produkowane są na bazie wysokiej jakości, świeżego mięsa pochodzącego od stałych dostawców co wpływa na dobrą smakowitość i dobrą przyswajalność. Mają obniżoną zawartość popiołów co zapewnia lepszą strawialność i kondycję zdrowotną nerek . Właściwy stosunek kwasów Omega-6/Omega-3 wpływaja korzystnie na kondycję, wygląd skóry i sierści, zapobiega stanom zapalnym skóry, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
Puppy (193zł/15kg) - dla szczeniąt szybko rosnących.
Large Breed Puppy (203zł/15kg) - dla szczeniąt dużych ras (psy u których oczekiwana waga dorosła wynosi 25 kg lub więcej).
Adult (188zł/15kg) - dla dorosłych psów; z dodatkiem glukozaminy i chondroidyny zapewniającymi właściwe funkcjonowanie stawów.
Large Breed Adult (188zł/15kg) - dla dorosłych psów duzych ras; z dodatkiem glukozaminy i chondroidyny zapewniającymi właściwe funkcjonowanie stawów.
Adult Lamb & Rice (203zł/15kg) - dla dorosłych psów; na bazie baraniny; z dodatkiem glukozaminy i chondroidyny zapewniającymi właściwe funkcjonowanie stawów.
Low-Fat Adult (192zł/15kg) - niskotłuszczowa dla dorosłych psów z nadwagą; z dodatkiem glukozaminy i chondroidyny zapewniającymi właściwe funkcjonowanie stawów.
Senior (197zł/15kg) - dla starszych psów; zawiera zwiększoną dawkę glukozaminy i chondroidyny, aby chronić przed chorobami stawów.

***REGAL
Puppy - dla szczeniąt.
Active - dla psów pracujących.
Adult - dla psów o normalnej aktywności.
Lamb - dla długowłosych i przeciwalergiczna.
Sensi - delikatna karma dla psów dorosłych, zawiera 5% kwasu linoleinowego co poprawia stan okrywy włosowej i skóry, przeznaczona dla psów z uczuleniem i ogólnie złą tolerancją innych rodzajów suchych karm, wyróżniona przez AAFCO.
Lite - dla psów otyłych lub powyżej 7-go roku życia.
REGAL jest w całości (oprócz Lamb) oparty głównie na mięsie z indyka, ponadto zawiera formę bezkwasową wit. C, która doskonale przywraca sprawność psom cierpiącycm z powodu kulawizn (głównie młodzieńczej) a najnowsze badania potwierdzają pozytywne działanie wspomagające w przypadku dysplazji.

***HILL`S
Growth - dla szczeniąt szczególnie zalecany dla dużych ras ze względu na dobrą przyswajalność wapnia.
Growth Lamb-Rice - oparta na jagnięcinie, dla szczeniąt długowłosych lub tych, które w wyniku nieprawidłowej diety cierpią na alergie.
Performance - dla psów pracujących oraz ze względu na walory smakowe dla psów niechętnie jedzących.
Maintenance - dla psów o normalnej aktywności.
Maintenance Lamb-Rice - dla psów długowłosych lub ze skłonnościami do alergii.
Maintenanc Light - dla psów ze skłonnością do tycia.
Senior - dla psów starszych, które ukończy 5-7 lat.
HILLS jest karmą, która dzięki zmniejszonej ilości tłuszczu i zwiększonej dobrze przyswajalnego białka daje doskonałe umięśnienie i brak tendencji do tycia. HILLS ponadto produkuje ok. 30 karm leczniczych (z przepisu lekarza weterynarii) stosowanych w leczeniu wielu chorób oraz rehabilitacji.

***EUKANUBA
Puppy - dla szczeniąt małych ras (yorki) ze względu na drobny granulat.
Junior - dla szczeniąt zwłaszcza dużych ras ze względu na dobrą przyswajalność wapnia.
Junior Lamb-Rice - na jagnięcinie dla szczeniąt długowłosych.
Premium - dla psów pracujących.
Regular - dla psów dorosłych o normalnej aktywności.
Lamb-Rice - dla psów długowłosych (niestety niższa skuteczność niż w przypadku poprzednio wymienionych firm) i przy alergiach skórnych.
Light - dla psów otyłych.
Senior - dla psów małych i średnich powyżej 7 - 8 roku życia, dla dużych i olbrzymich powyżej 6 - 7 lat.
Generalnie żywiąc psa EUKANUBĄ uzyskujemy doskonały kościec i umięśnienie, ale niezbyt ładny (choć zdrowy) włos u psów długowłosych (zdarzają się przebarwienia podszerstka a długość nie jest tak efektowna jak przy innych karmach tej klasy). EUKANUBA uchodzi też za niechętnie jedzoną, choć ze względu na to, że zawiera stosunkowo dużo białka a mało tłuszczu można zachęcić psa do jedzenia dodając łyżeczkę dobrego oleju. Pogorszenie jakości można wiązać z przeniesieniem linii produkcyjnych do Europy, choć w 1kg opakowaniach możemy jeszcze zakupić orginalną Eukanubę amerykańską. Cena jest porównywalna z ceną HILLS-a.

***ROYAL CANIN
Royal Canin opracował system podziału karm ze względu na wielkość ras. I tak: dla psów małych jest przeznaczony program MINI, dla średnich MEDIUM i dla dużych MAXI. Każdy z tych programów ma odpowiedni podział z uwzględnieniem wieku JUNIOR dla szczeniąt, Adult 1 dla dorosłych i Adult 2 dla starszych psów. Ciekawostką są produkty dla poszczególnych ras np. owczarki niemieckie, labradory czy yorki. Firma jest bardzo dobrze rozreklamowana i produkuje w sumie kilkanaście rodzajów karm, ale pomimo atestu AAFCO w porównaniu z innymi karmami jakościowo niestety od nich odbiega, utrzymując jedną z wyższych cen. Ze względu na używanie do produkcji większości karm mięsa wołowego, sztucznych konserwantów oraz ulepszaczy smakowo-zapachowych nie polecam jej do żywienia psów innych ras niż rottweiler, a z powodu niezbyt dobrej przyswajalności wapnia na które ta rasa ma szczególnie duże zapotrzebowanie nie jest najlepszym wyborem również dla rosnącego rottweilera. Jest jednak kilka produktów wartych omówienia, nie mających odpowiednika w innych firmach i tylko te wymienię:
A 1 - fizjologiczny odpowiednik mleka matki dla szczeniaków - od 0 do 3 tygodni, dla szczeniąt bez matki, przy niedoborach mleka matki, przy bardzo dużych miotach.
A 2 - papka dla szczeniaków odstawionych przedwcześnie od matki, stosowane pomiędzy 3 a 8 tygodniem.

Powyższy przewodnik nie uwzględnia jednak bardzo specyficznych potrzeb indywidualnych, dlatego każdy właściciel powinien w praktyce sprawdzić czy ta konkretna karma służy psu. Oczywiście zaleca się nie podawanie innego pokarmu dodatkowo, ponieważ zakłóca to trawienie karmy i obniża jej przyswajanie z ponad 90% do ok. 60 czy nawet 40%. Ilościowe zapotrzebowanie danego osobnika też jest bardzo zróżnicowane i w zasadzie tylko wygląd psa świadczy o tym, że otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu. Z tego powodu nie powinno się psa zmuszać do nadmiernego jedzenia (specjalnie stosowanymi zanęcaczami) ani też ograniczać dostępu do karmy jeśli pies wygląda dobrze. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze pełna miska karmy. Pies nauczy się wtedy sam regulować ilość jedzonego pokarmu.


Dorota Merska
http://www.szpic.opole.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie