Pies nie chce jeść suchej karmy? Sprawdź, jak go do tego przekonać!

Ten problem bardzo często pojawia się w przypadku dorosłych psów, które trafiły do nowego domu i nie do końca akceptują pewne zmiany. Jedną z nich jest inny rodzaj jedzenia serwowanego zwierzakowi. Jeśli u poprzedniego właściciela pies dostawał smaczne kąski ze stołu i gotowane dania, to z oczywistych względów sucha karma wydaje mu się znacznie mniej atrakcyjna. Co zrobić w takiej sytuacji?

Pies potrafi być uparty

Wielu właścicieli stawia na popularną metodę, czyli „przegłodzenia”. Wychodzą z założenia, że gdy pies będzie naprawdę głodny, to zje nawet znienawidzoną suchą karmę. Problem w tym, że niektóre psy potrafią być naprawdę uparte i stan odmawiania jedzenia może trwać i kilka dni. Gdy w końcu zwierzę zdecyduje się zjeść suchą karmę, znów wraca do swojego „buntu”.

Jest to bardzo trudny moment dla wszystkich domowników, ponieważ nie da się zmusić psa do jedzenia. Właściciele w końcu mogą ulec i zacząć gotować zwierzakowi dania, co nie jest jednak żadnym rozwiązaniem – pies błyskawicznie odnotuje, że wygrał starcie i może to mieć fatalny wpływ na jego relację z domownikami (tendencja do dominacji).

Dlaczego warto przekonać psa do jedzenia suchej karmy?

Przede wszystkim dlatego, że dobrej jakości karma jest pełnowartościowa i rzeczywiście dostarcza psu wszystkich niezbędnych mu elementów żywieniowych. Właściciel ma więc pewność, że zwierzę jest dobrze odżywione.

Ponadto sucha karma ma jeszcze jeden atut – mianowicie zmusza psa do gryzienia, co w naturalny sposób pomaga mu zachować higienę zębów i dziąseł.

Nie bez znaczenia jest również aspekt praktyczny. Dla właściciela znacznie wygodniej jest nasypać psu suchej karmy do miski, niż ślęczeć przy garnkach i gotować pyszności. Nie ma również problemu z przechowywaniem takiej karmy.

Trening jedzenia suchej karmy

Jeśli pies wcześniej był karmiony gotowanym jedzeniem, to lepiej od razu całkowicie z niego nie rezygnować. Po prostu mieszaj je z odrobiną suchej karmy. Codziennie zmieniaj proporcje, zwiększając udział granulek. Obserwuj, czy pies chętnie podchodzi do miski i opróżnia ją w całości.

Rada

Jeśli nie chcesz gotować jedzenia dla psa, spróbuj polać suchą karmę odrobiną sosu lub rosołu.

Pies w końcu powinien się przekonać do suchej karmy. Oczywiście warto znaleźć taką, która rzeczywiście będzie mu smakować – tutaj dobrze sprawdza się metoda kupowania różnych karm na kilogramy.

Artykuł opracowany przy współpracy z www.keko.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie