Niebezpieczne przekąski - dziwne psie żarcie

Większość psów to niepoprawne obżartuchy. Wiedzą o tym, nie tylko właściciele czworonogów ale i ludzie obcujący z nimi od czasu do czasu. Wielu z nas doskonale zna niemalże hipnotyzujący wzrok wlepiony w jedzenie na stole. Niekiedy trudno mu się oprzeć .... Obserwując historię pacjentów gabinetu nie trudno pokusić się o wnioski, że wilczy apetyt jest niczym  w porównaniu ze zjadaniem przedmiotów. Choć jak wiadomo żywienie psów nie jest łatwą sprawą, często nieumiejętne karmienie prowadzi do nadwagi. Wynika to często z niewiedzy (problem z ustawieniem odpowiedniej dawki żywieniowej) bądź żebractwem, któremu nie każdy da się oprzeć.

Niektórym psom oprócz zwykłego jedzenia, smakołyków czy żebrania, znajdują sobie zajęcie, którym bywa pożeranie przedmiotów .... I tak Labradorowi o imieniu Dino zdarzyło się dwukrotnie ukraść i zjeść ścierkę kuchenną, natomiast pewnemu Beagle'owi zdarzyło się skonsumować skarpetkę ...na szczęście obu psiakom nie stało się nic poważnego, ale dostarczyli swoim właścicielom mnóstwo stresu oraz dodatkowego zajęcia - obserwowania i sprawdzania tego co pies wydala. Zjadanie przedmiotów może być bardzo niebezpieczne dla czworonoga, dlatego jeżeli mamy świadomość że nasz pies coś zjadł należy obserwować jego zachowanie, w razie gdyby czuł się gorzej należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Niekiedy połknięcie przedmiotu może być efektem niefortunnej zabawy. Dlatego tak ważne jest dobieranie wielkości zabawek do wielkości psa. Dla jego bezpieczeństwa nie kupujmy zabawek, które z łatwością mogą zostać przełknięte bądź takie które mogą utknąć w gardle powodując duszenie się psa. Najwięcej kłopotu sprawiają szczenięta, gdyż one poznają świat za pomocą swoich zębów. Biorą do pyszczka wszystko co napotkają, a co niekoniecznie jest dla nich odpowiednie. W związku z tym maluchy trzeba mieć nieustannie na oku, a mimo tego potrafią wykorzystać chwilę nieuwagi i coś nieodpowiedniego połknąć. Podobnie jak mała sunia, która zapewne przez przypadek połknęła kawałek gąbki (historia suni znajduje się tutaj: http://www.psy24.pl/2138-Ogromne-wzdecie-u-Beagla-.html ).

Dzięki interwencji lekarzy cała historia dobrze się skończyła, a suczka rośnie i prawidłowo się rozwija.
Niedawno słyszałam także o psie, który z lubością kradnie wszelkie metalowe przedmioty, a jego szczególną uwagą cieszą się sztućce i tak też jego Pani kilkakrotnie wyjmowała mu z pyska widelce, łyżki, noże ....

Jak widać psie łakomstwo nie zna granic, a zabawki czy przedmioty użytku codziennego mogą stwarzać zagrożenie dla czworonogów. Na szczęście nie wszystkie psy mają zapędy do zjadania zabawek czy części garderoby ... zapewne właściciel psa z owym hobby nigdy się nie nudzi , a jego pies nieustannie stara się go zaskoczyć co raz to nowszymi  zdobyczami ....

Autor: Evela
www.medwet.pl  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.