Naturalne gryzaki dla psa

Pies musi gryźć – to wiedzą wszyscy właściciele. Zwierzak robi to nie tylko po to, aby zjeść pokarm, ale także w celu usunięcia płytki nazębnej, co chroni go przed próchnicą. Niektóre psy w ten sposób odreagowują też stres czy zabijają nudę. Zdecydowanie najlepszym wyborem dla pupila są naturalne gryzaki. Jakie szczególnie można polecić? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Poroże jelenia

Świetny wybór, ponieważ pies nie zjada poroża, a więc nie ma ryzyka, że zacznie nadmiernie przybierać na wadze. Poroże jelenia jest również bardzo twarde, co gwarantuje, że taki gryzak wystarczy psu na bardzo długo. Dobrze nadaje się do czyszczenia zębów.

Trzeba tylko pamiętać, aby pilnować, czy pies nie gryzie poroża zbyt zapalczywie. Z uwagi na twardość tego produktu istnieje ryzyko, że pupil złamie sobie ząb, a to już stanowi nie lada problem. Ponadto dobierajmy wielkość poroża do rozmiarów psa, aby nie dopuścić do sytuacji, w której zwierzak zwyczajnie połknie gryzak i się nim zadławi.

Korzeń

W przeciwieństwie do zwykłego patyka nie powoduje wbijania się drzazg w psie dziąsła, co jest bardzo bolesne dla pupila. Korzenie są twarde, a więc świetnie nadają się do czyszczenia zębów. Mamy tutaj jednak do czynienia z tym samym problemem, co w przypadku poroża jelenia – istnieje poważne ryzyko złamania zęba, dlatego jeśli pies gryzie korzeń bez opamiętania, należy mu przerwać.

Zaletą korzenia bez wątpienia jest to, że jest to produkt naturalny, bezpieczny dla zdrowia zwierzaka, a do tego nie zawiera kalorii. Będzie więc odpowiednim wyborem dla psa na diecie redukcyjnej.

Świńskie uszy, wędzone kości

Są to zdecydowanie najpopularniejsze naturalne gryzaki dla psa. Można je kupić w każdym sklepie zoologicznym. Są tanie, psy je uwielbiają, ale trzeba tutaj pamiętać o jednej kwestii: takie produkty są bardzo kaloryczne. Właśnie dlatego nie zaleca się ich psom otyłym czy z nadwagą. Jeśli podajesz pupilowi np. świńskie uszy, to pamiętaj, aby odjąć mu nieco karmy.

Marchew

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że zwykła marchew może być doskonałym gryzakiem dla psa. Większość czworonogów bardzo lubi to warzywo. Najlepsza będzie świeża marchew, która jest twarda i fajnie sprawdza się w roli naturalnej „szczoteczki do zębów”.

Poza tym marchew jest niskokaloryczna, bardzo zdrowa, dlatego taki gryzak bez problemu może stanowić uzupełnienie diety pupila. No i nie ma ryzyka złamania zęba, co także nie jest bez znaczenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie