Karmy przemysłowe czy żywienie tradycyjne psa

Żywienie psów to temat wciąż wywołujący sporo emocji. Są zwolennicy karmienia naturalnego czyli takiego które przyrządzamy sami w domu, oraz tacy hodowcy czy właściciele czworonogów którzy uważają karmy profesjonalne za lepsze. Oczywiście pisząc tu o pożywieniu przemysłowym –gotowych karmach nie mamy tu na myśli „suchej karmy łatwo dostępnej”, a raczej odpowiednio zbilansowany pokarm. Taki pokarm możemy jedynie kupić w dobrze wyposażonym sklepie zoologicznym bądź też u lekarza weterynarii.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj karmienie naszego pupila się zdecydujemy musimy wziąć pod uwagę rasę, etap rozwoju, aktywność fizyczną no i temperaturę otoczenia w jakiej mieszka pies. Nie jest to trudne zadanie przy wyborze karm gotowych, które te wszystkie potrzeby w pełni zaspokoją. Natomiast jeżeli chodzi o sposób żywienia naturalny- to przede wszystkim jest on bardzo pracochłonny i wymaga z naszej strony sporego wysiłku. Musimy bowiem tak komponować posiłki by np. nie przebiałkować psa bądź tez nie spowodować niedoboru witamin czy minerałów u naszego pupila. Natomiast jeżeli psy otrzymują tylko pokarm profesjonalny maja rozpieszczone żołądki. Jakakolwiek zmiana w diecie powoduje u psa biegunki czy wymioty.

Żywiąc w ten sposób psa nie możemy zapominać o tym by uzupełniać florę bakteryjną zwierzęcia. Jeżeli nie zapewnimy tego zwierzęciu zrobi to sam przez zjadanie różnych odchodów i odpadów. Aby tego uniknąć należy podawać psu kawałki surowego mięsa, twaróg, jogurty naturalne, kefiry, zsiadłe mleko. Wybór należy do każdego z nas- właścicieli czworonogów. Za jednym i za drugim przemawiają argumenty za i przeciw. Ale z całą pewnością wygląd naszego psa zależy od tego jak go karmimy obserwujmy więc nasze pieski i karmmy racjonalnie by były piękne, zdrowe i dobrze się czuły.

 

MW

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie