Karmy dla psów, żywienie

Ogólne zasady żywienia psów dużych ras. Składniki odżywcze i ich rola w organizmie.Suche karmy- rodzaje, jakość, którym producentom zaufać? Dodatki żywieniowe- świat witamin i minerałów. Informacje o najczęściej stosowanych produktach.

WSTĘP

 

Kupiliśmy właśnie szczeniaka- bystrą, wesołą kuleczkę. Nasz mały psiak jest czysty, zaszczepiony i odrobaczony. Do tej pory jego podstawowym pokarmem było mleko matki. Jednak piesek intensywnie rośnie i wymaga stałego pokarmu. Zatem co wybrać? Gotowany ryż z mięsem z kurczaka i marchewką, czy sucha karmę? Jeśli karmę, to jaką? Rynek zalewa nas mnóstwem propozycji, a każda jest "najlepsza". Jednym słowem można dostać zawrotu głowy! Poza tym co innego doradzają: hodowca, różni lekarze weterynarii, znajomi "psiarze", itd. Zastanówmy się więc spokojnie i rozważnie jak to naprawdę jest? Przeanalizujmy wszystko. To bardzo ważny wybór, ponieważ od jakości pożywienia zależy wszystko: zdrowie, witalność, wygląd i samopoczucie naszego psa. Nie sposób wręcz przecenić roli prawidłowego odżywiania. Źle karmiony szczeniak, choćby otrzymał od swoich rodziców, gwarantujący wspaniały eksterier "garnitur chromosomowy", nigdy nie wykorzysta tkwiącego w nim potencjału, jeśli jego codzienna dawka pokarmowa nie będzie optymalnie zbilansowana. Poważnych zaniedbań żywieniowych w okresie rozwoju praktycznie nie nadrobimy już nigdy. Inaczej mówiąc nawet pies o doskonałej puli genowej, odziedziczonej po przodkach, źle karmiony nigdy nie rozwinie się tak jak powinien.

 

Zapotrzebowanie pokarmowe poszczególnych ras psów jest bardzo różne, tak samo jak różna jest ich budowa anatomiczna, tempo dojrzewania i długość życia. My skupimy się na zapotrzebowaniu psów ras dużych, aktywnych. Decydując się na zakup psa musimy dokonać wyboru systemu żywienia: czy będą to produkty pochodzenia domowego uzupełniane dodatkami witaminowo- mineralnymi, czy też gotowa karma, uwzględniająca wszelkie potrzeby naszego psa. Absolutnie natomiast nie wchodzi w rachubę karmienie psa odpadkami z naszego stołu!!

 

SKŁADNIKI ODŻYWCZE

 

Niegdyś wyłącznie mięsożerne, dzikie psy w drodze ewolucji stały się, podobnie jak człowiek, wszystkożerne. Dzienna dawka pokarmowa psa powinna więc zawierać białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, z przewaga tych pierwszych. Białko zwierzęce charakteryzuje wysoka wartość biologiczna i przyswajalność. Najlepsze pochodzi z mięsa: kurcząt, jagniąt, ryb oraz jaj kurzych. Niedrogie, suche pokarmy dla psów, tzw. "marketowe" posiadają wysoki poziom białka. Są to jednak proteiny pochodzenia głównie roślinnego /zboża lub rośliny strączkowe/, ewentualnie białka zwierzęce o niższej wartości biologicznej- np. mięso z odpadów poubojowych.Organizm psa przyswaja je gorzej, dodatkowo wiele psów po jakimś czasie spożywania zapada na różne rodzaje alergii.

 

Kolejny składnik, czyli węglowodany znajdujące się w karmie dla psa powinny pochodzić z wysokiej jakości zbóż, czyli ryżu i kukurydzy, które dodatkowo ze względu na minimalną zawartość glutenu zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych. Poszczególne typy węglowodanów są różnie tolerowane przez organizm psa, np. dwucukry takie jak laktoza i sacharoza są dość trudno przyswajalne, a spożyte w dużych ilościach mogą powodować biegunkę.

 

Specyficzną rolę w trawieniu pełni zaliczane do węglowodanów włókno pokarmowe. Jest ono minimalnie trawione i przechodzi przez jelito cienkie prawie nie zmienione, stąd pełni rolę wypełniacza oraz normalizuje czas przebywania treści pokarmowej w jelicie. Dopiero w jelicie grubym, pod wpływem bakterii, ulega fermentacji w efekcie czego powstają krótko łańcuchowe kwasy tłuszczowe, wykorzystywane przez organizm jako źródło energii lub odżywiające komórki nabłonka jelita grubego.
To bardzo istotne, ponieważ zdrowy nabłonek jelita jest elementem naturalnych mechanizmów obronnych psa i stanowi barierę dla potencjalnie groźnych substancji. Węglowodany i tłuszcze dostarczają organizmowi potrzebnych ilości energii.

 

Tłuszcze są jej najbardziej skoncentrowanym źródłem, mają też wysokie walory smakowe. Są konieczne dla normalnego trawienia i wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach /A, D, E/. Ważne jednak aby ich ilość była odpowiednio dobrana. Efektem zbyt małej dawki jest chudnięcie, ospałość, słaba kondycja psa. Nadmiar prowadzi natomiast do otyłości i związanych z nią zagrożeń dla zdrowia.
Dla zdrowej skóry i pięknej sierści ważna jest obecność niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych /NNKT/: linolowego, a- linolenowego, arachidonowego /tzw. kompleksy Omega-3 i Omega-6 w opisie na workach gotowych karm/. NNKT wpływają korzystnie również na inne aspekty zdrowia np. pracę nerek i rozród.

 

Poza tymi składnikami, karmy zawierają szereg innych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania związków chemicznych, zbilansowanych optymalnie. Ogromną rolę pełnia tu witaminy i składniki mineralne. Ich prawidłowa zawartość /oraz często odpowiednie wzajemne stosunki ilościowe/ wpływa na każdy proces zachodzący w organizmie. Witaminy poprawiają także jego naturalne mechanizmy obronne, dzięki czemu zabezpieczają przed wystąpieniem wielu chorób.

 

Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w wodzie /wit. C, wit. z grupy B/ oraz w tłuszczach /wit. A, D, E, K/. Pierwsza grupa jest wydalana wraz z moczem, stąd musi być codziennie uzupełniana. Druga może być magazynowana w organizmie. Podawanie tych witamin powinno być precyzyjnie kontrolowane, ponieważ nie tylko niedobór /hipowitaminoza/ ale także nadmiar /hiperwitaminoza/ jest szkodliwy dla zdrowia.

 

Do prawidłowego rozwoju kośćca niezbędne są makroelementy, głównie: wapń i fosfor, dostarczone w odpowiedniej ilości i z zachowaniem wymaganej proporcji miedzy nimi. Brak tych minerałów lub zachwianie ich wzajemnego stosunku ilościowego może prowadzić do nieodwracalnych nieprawidłowości w budowie szkieletu. Wśród pierwiastków śladowych /mikroelementów/ ważną rolę odgrywa cynk /Zn/, nieodzowny dla zdrowej skóry i sierści.

 

ŻYWIENIE TRADYCYJNE

 

Wiele osób traktuje psy jak przedstawicieli własnego gatunku i to chyba największy błąd! Aby dobrze skonstruować dawkę żywieniową dla psa należy zapoznać się z tym, co pies powinien zjadać /fizjologia gatunku i rasy/, z zawartością białek, węglowodanów i tłuszczów oraz witamin i związków mineralnych w konkretnych produktach oraz z zapotrzebowaniem na poszczególne składniki odżywcze w zależności od wieku, aktywności, stanu fizjologicznego i zdrowia psa. Jednym słowem nie jest to proste! Wymaga wiedzy i nakładu czasu. Domowe możliwości przygotowania tak zbilansowanej diety są niewielkie. Nigdy nie jesteśmy w stanie określić, co znajduje się przygotowanym przez nas jedzeniu. Podawanie ugotowanego "byle czego" lub co gorsze, resztek z naszego stołu na pewno nie wpłynie korzystnie na rozwój, kondycje i wygląd naszego psa.

 

Natomiast problemy zdrowotne związane z nieprawidłowym żywieniem u psów dorosłych rozwijają się wolno, a objawy kliniczne ujawniają po roku, dwóch, a nawet później. Na skutek tego niekiedy właściciele opamiętują się stosunkowo późno, kiedy już jest źle. Odwrotnie- nadopiekuńczy właściciele często powodują, ze u ich psów dochodzi do: wtórnej żywieniowej nadczynności przytarczyc, czy hiperwitaminozy. Przy żywieniu domowym musimy dietę uzupełniać starannie dobranymi preparatami witaminowo- mineralnymi. Dobre preparaty sporo kosztują. Niekoniecznie więc taki sposób karmienia wypadnie nam tanio... Niełatwo też ustalić co właściwie zjada nasz pies i czego może mu brakować. Potrzebny tu naprawdę dobry lekarz weterynarii!

 

GOTOWE KARMY DLA PSÓW

 

 

Alternatywą są karmy gotowe: suche i mokre- przygotowane specjalnie dla psów. Uwzględniają potrzeby żywieniowe różnych ras, ich skład jest zoptymalizowany i dostosowany do wieku, stanu fizjologicznego, poziomu aktywności psa. W tej chwili na naszym, krajowym rynku znajduje się ogromna ilość tego typu produktów. Bez problemu możemy wybierać w dokonaniach światowej czołówki producentów. Nie oznacza to jednak, ze wszystko, co można kupić jest dobrej jakości. Nad wyborem karmy należy się zastanowić. Przetestować kilka uznanych wyrobów i pozostać przy takim, który smakuje naszemu psu, jest przez niego dobrze tolerowany i którego cena nie doprowadzi nas do rychłego bankructwa:-)

 

Suche karmy w wielu przypadkach, mimo atrakcyjnego wyglądu /kolorowe granulki o wymyślnych kształtach/, pięknych opakowań i wreszcie sugestywnej reklamy, pozostają pokarmem skandalicznej jakości!! Granulaty godne polecenia w nomenklaturze handlowej zaliczane są do klasy "super premium" i "premium". Ich jednostkowa cena zakupu jest dość wysoka, natomiast dozowanie bardziej ekonomiczne, niż w opcjach "tanich", a wartość odżywcza i strawność wysoka. Karmy wysokiej jakości, produkowane przez wyspecjalizowane firmy z długoletnią tradycją nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów. Na pozór wyglądają nieinteresująco, zwykle jednolite "chrupki" o ciemnobrązowym zabarwieniu... Nasze oko, które próbuje dowieść, że "to co ładne jest tez dobre", w tym przypadku nie ma racji:-)) To właśnie te z pozoru "nieładne" karmy są najczęściej źródłem bogatego w wartościowe i łatwo przyswajalne składniki odżywcze pokarmu. Pożywienie w puszkach /mokre/ raczej nie nadaje się do wyłącznego stosowania. Można nim jedynie uzupełniać dawki karmy suchej. Konserwy są nieekonomiczne, naszpikowane dużą ilością konserwantów i pamiętajmy też o ich rzeczywistej, wysokiej zawartości białka.

 

Granulaty suche są dostępne w kilku opcjach, tak aby mogły zaspokoić zapotrzebowanie psów w różnym wieku, stanie fizjologicznym, poziomie aktywności i zdrowiu. I tak wyróżniamy karmy dla:

 

- szczeniąt najmłodszych /zwykle karma uniwersalna do 3 mies. życia/;
- szczeniąt ras małych i dużych /osobne warianty, po 3 mies. życia/
- psów dorosłych o normalnym poziomie aktywności;
- psów dorosłych aktywnych i pracujących /oraz suk szczennych i karmiących/;
- psów dorosłych z tendencja do otyłości;
- psów z problemami alergicznymi, względnie trawiennymi;
- psów starszych /powyżej, 7- 8 roku życia/;
- diety weterynaryjne /uwzględniają różnego typu schorzenia i związany z tym sposób odżywiania/;

 

Wśród suchych pokarmów wysokiej jakości każdy właściciel psa znajdzie to, co jego pupilowi najbardziej odpowiada. Warto więc zapoznać się z tym co oferują zaufane marki: Eukanuba, Royal Canin, Purina Pro Plan, Bento Kronen, Nutra, Hill's, Bosch, ANF, Pet Time, K9, Nutram, Best Choice.

 

Niepodważalne atuty tych karm to:
- kompletne i dobrze zbilansowane pożywienie
- wysoka przyswajalność składników odżywczych
/wyrażona również mniejszą masą odchodów!/
- pomoc w utrzymaniu prawidłowej higieny uzębienia
- łatwość w podawaniu

 

 

 

DODATKI WITAMINOWO- MINERALNE

Witaminy oraz makro i mikroelementy wpływają na całość funkcjonowania organizmu. O ich roli napisałam wyżej. Zapotrzebowanie na nie jest różne w zależności od rasy i wieku psa, jego stanu zdrowia, stanu fizjologicznego, poziomu aktywności, a także sposobu żywienia.

 

Jeżeli karmimy psa, nawet szczeniaka suchą karmą wysokiej jakości, na ogół dodatkowe preparaty nie będą nam potrzebne. Należy to pozostawić ocenie dobrego lekarza weterynarii. Jeśli natomiast stosujemy żywienie domowe lub mieszane, z całą pewnością nasz piesek potrzebuje wsparcia witaminowo- mineralnego. Psy dorosłe mają oczywiście inne, niż szczenięta zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Preparaty dla nich w sposób ogólny poprawiają kondycję, bądź wspierają: stan skóry i sierści, pracę stawów i mięśni, oraz narządów wewnętrznych: serca, wątroby, nerek, itd.

 

Specyfiki dla szczeniąt zapewniają harmonijny rozwój, prawidłową mineralizację szkieletu, budowę umięśnienia oraz ochronę delikatnych w fazie rozwoju stawów u psów dużych ras. Nasz rynek oferuje szeroki asortyment środków produkowanych w postaci proszku, tabletek, kropli. Niektóre są do nabycia wyłącznie w lecznicach, inne również w sklepach zoologicznych. Poniżej informacje o wybranych preparatach.

 

Canvit /zielony, niebieski/
Preparat w formie proszku. Cena det. ok. 7.80 zł. za opakowanie 400 gr. Za względu na konsystencję polecany w żywieniu sposobem domowym. Canvit zielony ma szeroki skład i dobry stosunek wapnia do fosforu /3:1/. Przeznaczony dla psów rosnących ras dużych. Canvit niebieski różni się od niego m.in. stosunkiem wapnia do fosforu /2:1/, podajemy go psom dorosłym. Obie wersje polecane dla psów średnio wybrednych. Atrakcyjna cena.

 

DAX: Fosforan Wapnia, Wapń Mix 4, Vitamix, Biotidex,
Fosforan Wapnia w różnych odmianach. Występuje zarówno w formie proszku /200 gr./ jak i tabletek. Niedrogi lecz mało wydajny. Cena: 8- 9 zł. za opakowanie. Przeznaczony raczej dla psów niewybrednych /mówię o proszkach/. Godny polecenia jest znacznie łatwiej przyswajalny Mix-4. Vitamix i Biotidex występuje wyłącznie w formie proszku. Pierwszy jest ogólno witaminowym preparatem dla psów dorosłych, drugi zawiera zestaw składników niezbędnych dla poprawienia stanu skóry i sierści. Biotidex ma słodki smak i na ogół jest dobrze zjadany.

 

Mikita: Fosforan Wapnia z wit. D3, Megavit Pet Calcium, Megavit Aminobiotin, Multivit Canis, Canvital, Dezo- Tabs, Fitness Dog, Geriadog, Rumen,
Popularne, niedrogie, dobrze tolerowane preparaty. Dostępne w formie tabletek i proszków. Szczególnie polecane są nowe serie preparatów wzrostowych oraz poprawiających kondycje skóry i sierści opatrzone nazwą "Megavit", produkowane w postaci tabletek. Opakowania zawierają 50 szt. Cena ok. 11- 13 zł. Dużą popularnością cieszy się także Dezo-Tabs /tabletki, 150 szt./. Preparat chlorofilowy neutralizujący nieprzyjemne zapachy z pyska i ze skóry, do stosowania również dla suk w czasie cieczki. Rumen /tabletki/- uzupełnia niedobory wywołane jednostronna dietą, np. mięsną. Pomaga przy tendencjach do zjadania stolca /koprofagia/. Geriadog- tabletki zawierające wyciąg z korzenia żen- szeń, poprawiają kondycje psów starych. Fitness Dog to tabletki polecane dla psów otyłych. Preparat pomaga redukować tkankę tłuszczową.

 

Laboratorium Dr Seidel, seria Flawitol: dla szczeniąt ras dużych, psów dorosłych, psów z problemami skórnymi, pracujących, starych oraz preparaty: HMB, Dog Vital z HMB,
Flawitole to nowoczesne preparaty w formie proszku /wkrótce również w tabletkach/, chętnie zjadane nawet przez dość wybredne psy. Zawierają wyciągi z winogron- flawonoidy, będące naturalnymi przeciwutleniaczami, wzmacniającymi odporność organizmu, mającymi m.in. działanie przeciwrakowe oraz opóźniające efekty starzenia. Cena ok. 17-26 zł. za opakowanie 400 gr., w zależności od wersji. HMB to środek dla psów z chorobami mięśni. Przeciwdziała rozpadowi białka mięśniowego i uszkodzeniu komórek. Intensyfikuje proces odkładania białka mięśniowego prowadzący do wzmocnienia i utrzymania prawidłowej masy mięśni, w tym także mięśni kręgosłupa i stawów biodrowych. Ponadto działa pobudzająco na system odpornościowy. Opakowania: 30 lub 50 tabletek, w cenie: 38- 68 zł. Dog Vital z HMB- to opracowany naukowo preparat odżywczy zawierający czynną substancję HMB /3-hydroksy-3-metylomaślan/. HMB jest produktem przemian białek pokarmowych w tkankach psów i innych zwierząt. Znajduje się również w małych ilościach w pokarmach mięsnych, ale ilości te zarówno w diecie jak i w organizmie są niewystarczające w warunkach intensywnego treningu, bądź też wzmożonego wysiłku. Organizm odczuwa również niedobór HMB w chorobach mięśni i w stanach wzmożonego katabolizmu mięśniowego u psów starych. W tych sytuacjach wskazane jest stosowanie DogVital. Opakowania preparatu w proszku: 150- 300 gr., w cenie ok.: 45- 80 zł.

 

Biowet: Canifos, Immunovit,
Oba preparaty występują w formie tabletek. Canifos jest odżywką witaminowo- mineralną. Zalecany dla szczeniąt, suk ciężarnych i karmiących, ale również dla psów w okresie rekonwalescencji. Zapobiegawczo i leczniczo przy krzywicy młodych zwierząt oraz przy demineralizacji kości psów dorosłych. Immunovit jest preparatem o wielokierunkowym działaniu biologicznym, zwiększającym odporność organizmu na infekcje. Zawiera wyciągi z jeżówki purpurowej i korzenia żeń-szeń oraz kompozycję witamin i metioninę. Ma zastosowanie w stanach wyczerpania fizycznego i ogólnego osłabienia w okresie rekonwalescencji, a także działa profilaktycznie i wspomagająco w leczeniu zwierząt starszych, poprawiając ich ogólną odporność. Łagodzi uboczne działania antybiotykoterapii i chemioterapii oraz działa podporowo w infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Preparat wykazuje korzystne działanie po zabiegach chirurgicznych, gdyż przyspiesza regenerację komórek naskórka i ułatwia gojenie się ran. Opóźnia efekty starzenia i jest korzystny w terapii niektórych schorzeń dermatologicznych.

 

Vetoquinol Biowet: Kerabol, tabletki regeneracyjne dla psów, tabletki Fun, preparat mineralno- witaminowy dla psów, Caniviton Forte 30
Preparat mineralno- witaminowy dla psów /proszek/ zapewnia prawidłowa budowę kości. Przeznaczony dla młodych psów. Kerabol jest wskazany przy: wypadaniu włosów, kruchej, matowej sierści, stanach zapalnych skóry i egzemach. Zawiera kompilację biotyny z cynkiem. W skład tabletek regeneracyjnych wchodzą: wit. A, E, C, tauryna, DL-metionina oraz L-karnityna. Szczególnie zalecane w: sytuacjach stresowych /podróże, wystawy/, w okresie rekonwalescencji, długotrwałego wysiłku fizycznego, dla psów starszych jako uzupełnienie diety. Zawarta w preparacie L-karnityna odgrywa kluczową rolę w przemianach energetycznych. Jest niezbędna w procesie spalania kwasów tłuszczowych, wspomaga przemiany węglowodanów. Tauryna odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki oka, ośrodkowego układu nerwowego, bierze udział w przemianie białkowej, aktywizuje układy enzymatyczne wątroby, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Metionina wykazuje działanie osłaniające na komórki wątrobowe, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie nerek –powoduje zakwaszenie moczu. Witamina A bierze udział w ochronie i regeneracji skóry, błon śluzowych, wpływa na układ odpornościowy, wspomaga procesy wzrostu, reguluje przemiany węglowodanów, tłuszczów i białek, warunkuje prawidłowość procesu adaptacji widzenia w warunkach zmniejszonego oświetlenia. Witamina E jako przeciwutleniacz stanowi ważną ochronę przed działaniem wolnych rodników, zapobiega nadmiernemu utlenianiu kwasów nukleinowych, białek, wspomaga prawidłową produkcje krwinek czerwonych, stymuluje prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Witamina C spełnia w tkankach rolę czynnika oksydoredukcyjnego, bierze udział w przemianie węglowodanów, syntezie białek i tłuszczów.

 

Tabletki Fun, to preparat przeznaczony dla wszystkich psów w celu uzupełnienia dziennego zapotrzebowania na mikroelementy, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe i naturalne aminokwasy. Szczególnie w przypadku stosowania karmy przygotowywanej samodzielnie, z własnych produktów. Tabletki te zapobiegają niedoborowi witamin i mikroelementów. Poprawiają stan zdrowotny i naturalną odporność. Wzmagają apetyt, zapobiegają zaburzeniom przewodu pokarmowego, zarówno zwierząt dorosłych, jak i szczeniąt. Wpływają na układ mięśniowy, nerwowy, naczyniowy oraz na procesy rozrodcze organizmu.

 

U młodych szczeniąt także na elastyczność i giętkość tkanki łącznej chrząstek stawowych oraz tkankę mięśniową. Najbardziej znany i najczęściej stosowany, świetny preparat w proszku- Caniviton Forte 30 zawiera składniki pozwalające utrzymać elastyczność i giętkość tkanki łącznej chrząstek stawowych, ścięgien i więzadeł, co umożliwia swobodny ruch zwierzęcia. Podawanie jest szczególnie zalecane i efektywne w przypadkach przeciążeń układu ruchu.

 

L- karnityna działa regenerująco na tkankę mięśniową serca oraz mięśni szkieletowych, jest skuteczna w zwalczaniu następstw długotrwałego stresu, np. wystawy. Jod podtrzymuje procesy metaboliczne, wzmacniając aktywność. Witamina C działa przeciwko obrzękom stawów, zapaleniu dziąseł i wzmaga odporność organizmu na infekcje. Opakowania: 400 i 1000 gr. w cenie: 70- 150 zł.

 

Bogena: Salvikal, V-12 Extra, Soyal,
Salvikal to dobrze znany preparat w postaci proszku. Świetnie tolerowany przez większość psów codzienny dodatek do pokarmu, zawiera składniki mineralne, drożdże, witaminy, wapń i fosfor, konieczne dla właściwego funkcjonowania organizmu. Opakowania: 250 i 500 gr. Taniej wypada to większe- ok. 24 zł. V-12 Extra to preparat witaminowy w postaci syropu, w którego skład wchodzi 12 witamin niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapewnia doskonałą kondycję i urodę, wzmacnia sierść i zapobiega jej wypadaniu oraz działa przeciw stresowo. Opakowanie: 50 ml., cena ok. 15 zł. Soyal jest witaminizowanym olejem roślinnym, zawierającym naturalne nienasycone kwasy tłuszczowe i 4% lecytyny. Zapewnia zdrową skórę i błyszczącą sierść oraz zapobiega powstawaniu łupieżu. O smaku czekoladowym. Opakowanie: 250ml, cena ok. 19 zł.

 

Beaphar: Calcium Natural Line, Laveta, Laveta Super, Top 10, Algolith, Kalk Tabletten, Drucal, Irish Cal, Algolith to mączka zawierająca suszone algi. Preparat całkowicie naturalny z zawartością elementów śladowych i witamin. Wzmacnia pigment. Opakowanie- puszka 500g, cena ok. 33 zł. Kalk- Tabletten- tabletki wapniowe z dodatkiem minerałów i alg- zalecane dla psów młodych oraz suk ciężarnych i karmiących. Opakowanie 180szt., cena ok. 27 zł. Chętnie zjadane. Drucal- witaminowy dodatek do pożywienia zawierający substancje mineralne, glukozę oraz algi. Polecany przy problemach z układem kostnym, słabych mięśniach u psów dorosłych i pracujących. Opakowanie 500g, cena. ok. 40 zł.

 

Irish Cal- typowy preparat dla psów rosnących oraz suk szczennych i karmiących. Opakowanie 500g, cena ok. 33 zł. Calcium Natural Line to wysokiej jakości preparat wapniowy dla psów wybrednych. W postaci proszku. Opakowania 300 gr., cena ok. 33 zł. Laveta i Laveta Super to koncentraty witaminowe w kroplach przeznaczone do szybkiej poprawy stanu skóry i sierści. Polecane przy przedłużającym się linieniu, matowej sierści, zmianach skórnych. Laveta ogranicza wypadanie włosa, niweluje łupież. Wpływa korzystnie na połysk i gęstość sierści. Działa bardzo szybko, ponieważ jest bezpośrednio wchłaniana do krwioobiegu. Stosowana przez hodowców przed wystawami. Opakowanie 50ml. Cena ok. 23-26 zł. Top 10- witaminowo-mineralny dodatek do pożywienia. Wpływa na poprawę kondycji, zapewnia właściwy rozwój kości i zębów, dodatkowo dzięki zawartości L-karnityny, polepsza siłę mięśni. Opakowanie 180 pastylek. Cena ok. 29 zł.

 

Marc&Chapell: Artritium

 

Sanal: Yeast-Calcium, Cheese-Calcium, Puppy, Energy, Garlic, Seaweed, Biotin,
Popularne, bardzo chętnie zjadane przez psy, uzupełniające preparaty w formie tabletek. Cena: ok. 10.80 zł. za opakowanie zawierające 100szt. tabletek. Jedynie wersja Puppy i Biotin jest pakowana w kartoniki po 40 szt., za które płacimy ok. 4.50 zł. Energy poprawia ogólna kondycje organizmu. Seaweed zawiera wyciąg z alg morskich- wpływa korzystnie na stan skóry i sierści oraz pigmentację. Garlic- posiada dodatek czosnku- stymuluje naturalna odporność organizmu, działa przeciwrobaczo. Biotin- zawiera komplet witamin oraz aminokwasów egzogennych odpowiedzialnych za funkcje skóry.

 

Hipra: ArtiBone /dystrybucja w Polsce P.W. Rolvet/
Zapewnia prawidłowy rozwój kośćca i stawów u młodych psów. Zapobiega zaburzeniom funkcjonowania stawów u starych psów. Uzupełnia dietę suk ciężarnych oraz karmiących.

 

Orling: ChondroCan
Preparat występuje w postaci płynnej lub lub w pigułkach. Zawiera: siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, kolagenowe peptydy CHP, witaminę E, C, selen oraz beta- karoten. Usuwa lub obniża bolesność stawów w spoczynku i ruchu. Zwiększa ich ruchliwość. Polecany przy: poranieniach i schorzeniach stawów, ścięgien oraz wiązadeł, dla lepszej hydratacji chrząstek stawowych, przy dysplazji stawów biodrowych, dla starszych psów w celu przedłużenia ich aktywności ruchowej.

 

autor: Sylwia Krzak
http://www.briard.com.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie