Karmisz psa ze stołu? Robisz mu krzywdę!

Proceder – bo tak należy to nazywać – karmienia psa ze stołu w wielu domach wciąż trzyma się mocno. Trudno to zrozumieć, skoro wszyscy specjaliści podkreślają, jak bardzo jest to szkodliwe dla czworonoga. Karmiąc psa ze stołu właściciel po prostu robi mu krzywdę i to nie tylko psychiczną, ale także fizyczną. Dlaczego? Przeczytaj.

Zacznij raz, a już się nie uwolnisz

Zwyczaj karmienia psa ze stołu najczęściej zaczyna się w okresie szczenięctwa. Rozkoszny zwierzak robiący wielkie oczy w błagalnym geście podania mu czegoś smacznego, rozczula serce właściciela, a ten ulega i rzuca psu a to kurczaczka, a to szyneczkę, a to jeszcze ciepłe kości. Zwierzak momentalnie koduje sobie, że powtarzając tę scenę, za każdym razem będzie otrzymywać smakołyki. No i już nie da się tak łatwo „spławić”.

Oduczenie psa jedzenia ze stołu jest ekstremalnie trudne, o czym przekonał się już niejeden właściciel. Dlatego obowiązuje prosta i niezmienna zasada: lepiej nie zaczynać i tym samym uniknąć problemów w przyszłości.

Skutki karmienia psa ze stołu

Rzucanie psu jedzenia pod stół niesie ze sobą określone skutki, z których wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy. Są to przede wszystkim:

  • Zaburzenie cyklu karmienia – pies powinien dostawać jedzenie o stałych porach i w takiej ilości, jaka jest niezbędna dla jego masy ciała. Karmiąc psa ze stołu zaburzasz cały harmonogram, zwiększasz ryzyko zachorowania pupila na otyłość, a także marnujesz pieniądze, bo pies na pewno zacznie kręcić nosem na zwykłą, teraz już o wiele mniej atrakcyjną karmę.
  • Ryzyko zatrucia – człowiek je dania przyprawione, z różnymi dodatkami, a pies – nie. Podawanie zwierzęciu posiłków przeznaczonych dla człowieka może więc skutkować rewelacjami żołądkowymi, a nawet poważnym zatruciem, co skończy się wizytą u weterynarza.
  • Ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych – tutaj trzeba się odwołać do kwestii słynnych kości, które – nie wiedzieć czemu – nadal są powszechnie serwowane psom. Pół biedy, jeśli są to kości wołowe, ale drobiowe naprawdę stanowią poważne zagrożenie dla psa. Takie kości są kruche i ostre, co może spowodować nawet uszkodzenie przełyku, żołądka czy jelit.
  • Zaburzenie hierarchii w stadzie – pies, który otrzymał jedzenie z ludzkiego talerza, otrzymuje jasny komunikat: „Człowiek oddał mi swoje jedzenie. Liczy się ze mną. Pewnie się mnie boi. To ja tutaj rządzę!” Łatwo sobie wyobrazić, jakie mogą być tego konsekwencje.

Poza tym karmienie psa ze stołu jest po prostu niehigieniczne. Wyobraźmy sobie reakcję zaproszonych na kolację znajomych, którzy będą zmuszeni do oglądania tej sceny lub sami zostaną sterroryzowani przez żądnego smakołyków psa. To nie świadczy zbyt dobrze o właścicielu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.