Jaka najlepsza karma dla psa? Zobacz nasze propozycje

Sformułowanie "jesteś tym, co jesz" można odnieść nie tylko do diety człowieka, ale również tego, czym na co dzień karmimy nasze psy. Jeśli zależy nam na zdrowiu czworonoga, koniecznie zadbajmy, aby otrzymywał pełnowartościowe i zbilansowane posiłki. Jaka zatem karma będzie odpowiednia dla naszego pupila?

Na jaki rodzaj karmy warto się zdecydować?

Wybór odpowiedniej karmy to nie lada wyzwanie. Na rynku znajdziemy bowiem wiele produktów o zróżnicowanej jakości i chociaż wydawać by się mogło, iż wyższa cena i nienaganna renoma producenta, powinny stanowić podstawowe kryteria wyboru, na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim potrzeby naszego psa. Te zaś uzależnione są od wielu czynników, w tym wieku pupila, wagi, rasy czy też stylu życia.

Biorąc pod uwagę konsystencję karmy, do wyboru mamy dwa główne rodzaje:

  • karmy mokre dla psów – zawierają więcej wody, przez co są mniej sycące, jednak niezwykle smaczne, toteż psy je wręcz uwielbiają. Z tego względu mogą być traktowane jako przysmak. Rzadziej wykorzystuje się je jako podstawa żywienia, gdyż są kosztowne i mniej wygodne w podawaniu i przechowywaniu,
  • karmy suche dla psów – zawierają duże ilości składników odżywczych, a także są niezwykle sycące, dzięki czemu aby pies się najadł, wystarczy mniejsza ilość niż w przypadku karm mokrych. Karmy suche są również tańsze, a ich podawanie i przechowywanie jest wygodniejsze.

Którą karmę warto zatem podawać? Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, iż najlepszym wyborem będzie mieszanie obu typów karmy, przy czym wariant suchy może stanowić podstawę żywienia, a wariant mokry jego uzupełnienie. Dzięki temu nasz pies otrzyma optymalną ilość witamin i składników odżywczych, a przy okazji będzie zadowolony. Otrzyma bowiem coś, za czym przepada.

Sprawdź, jaka jest najlepsza karma dla psa: https://www.pupilo.pl/wiadomosc/jaka-karma-dla-psa-najlepsza-jaka-karme-kupic-dla-psow-seniorow-i-szczeniat/3587/

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy?

Jeżeli przy wyborze karmy dla psa zwracamy uwagę jedynie na cenę, renomę producenta lub jego estetyczne opakowanie, nie jest to dobra praktyka. Nie wiemy bowiem nic o jakości produktu. Oczywiście możemy przyjąć, iż wybierając drogą, markową karmę, odpowiednia jakość jest zapewniona, jednak nie warto kupować kota w worku. Analizując składy dwóch produktów, może się bowiem okazać, iż dotychczas przepłacaliśmy.

Kupując karmę dla psa, sprawdźmy:

  • zawartość mięsa – psy do prawidłowego rozwoju potrzebują białka zwierzęcego. Wiele karm dostępnych na rynku oferuje jedynie śladowe ilości mięsa w składzie. Jeżeli nie przekraczają one 4%, kupno takiego produktu jest niewskazane. Jest to bowiem jedynie karma o smaku mięsa, zawierająca mnóstwo wypełniaczy. Gdy zawartość mięsa sięga:
  • 4-10% - wówczas możemy kupić taki produkt, mając jednak świadomość, iż nie jest to dobra jakość,
  • 11-18% - takie karmy zwykle spotykamy na supermarketowych półkach, można po nie sięgnąć,
  • 19-27% - to całkiem dobre karmy, zwykle są dostępne w większości sklepów zoologicznych,
  • powyżej 27% - to karmy o wysokiej zawartości mięsa, można je znaleźć w dobrych sklepach zoologicznych. Przykładem produktów tego typu są karmy Dolina Noteci. Dzięki bogactwu składników odżywczych są doskonałym wyborem dla naszego czworonoga,
  • rodzaj mięsa – na to również należy zwrócić uwagę, gdyż ilość mięsa może nie iść w parze z jego jakością. Warto zatem dobrze przyjrzeć się informacjom dotyczącym zawartości mięsa świeżego, mięsa suszonego oraz mączki mięsnej,
  • obecność zbóż – najlepiej wybierać karmy bezzbożowe, jednak zwykle są to dosyć drogie, dlatego psu jak najbardziej możemy podawać karmy ze zbożami, przy czym muszą się one odznaczać wysoką zawartością mięsa.

Na rynku dostępne są również karmy przeznaczone dla szczeniąt, dorosłych czworonogów, jak i psów-seniorów. Możemy także dostać specjalistyczne karmy, na przykład dla psów z nadwagą, cierpiących na cukrzycę czy też będących świeżo po sterylizacji. Znajdziemy również produkty przeznaczone dla małych i dużych czworonogów, jak i konkretnych ras. Wszystko to sprawia, że z łatwością odnajdziemy karmę, która będzie w pełni odpowiadać potrzebom naszego pupila.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie