Jajka: podawać je psu czy nie? Pomagamy rozwiązać dylemat

Jaja kurze mogą być bardzo cennym dodatkiem do psiej diety. Nieprawdą jest jednak twierdzenie, że pupil powinien je jeść regularnie, by zachować dobrą kondycję. Owszem, jajka są źródłem bardzo potrzebnego białka, antyoksydantów czy kwasów tłuszczowych, ale zwierzak wszystkie te składniki może uzupełniać jedząc zbilansowaną karmę dobrej jakości. Zatem podawać psu jajka czy nie? Sprawa nie jest wcale taka prosta.

Od czasu do czasu – nie zaszkodzi

Okazjonalne podanie psu jajka kurzego z pewnością nie odbije się negatywnie na jego zdrowiu. Pod jednym warunkiem: jajko musi zostać poddane obróbce termicznej. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest serwowanie pupilom surowych jajek, co naraża zwierzęta na zarażenie salmonellą.

Ważne!

Samo sparzenie jajka nie wystarczy. Bakterie salmonelli mogą się znajdować także wewnątrz.

Jajko to psi przysmak i wiele czworonogów wprost za nim przepada. Nie ma więc niczego złego w tym, aby 1-2 razy w miesiącu poczęstować pupila takim produktem, ale – powtarzamy – wyłącznie po wcześniejszym ugotowaniu.

Szczególnie cenne dla szczeniaków

Wielu weterynarzy zaleca uzupełnianie szczenięcej diety kurzymi jajkami. Dlaczego? Ponieważ jaja zawierają mnóstwo dobrze przyswajalnego białka, niezwykle ważnego na wczesnym etapie rozwoju psa.

W przypadku dorosłych psów podawanie jajka w celu uzupełnienie niedoborów białka nie ma już większego sensu. Po pierwsze: pies otrzymuje je wraz z pożywieniem, a po drugie: na rynku są gotowe suplementy przeznaczone dla zwierząt zagrożonych niedoborem białka i wapnia.

Kiedy podawanie jajka jest niewskazane?

Zawsze wtedy, gdy pies otrzymuje pełnowartościową karmę, która już zawiera optymalną ilość białka. Warto wiedzieć, że dla psiego organizmu niekorzystny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych. Tak zwane przebiałczenie prowadzi do chorób skórnych, pogorszenia wyglądu sierści, a także problemów trawiennych.

Podsumowując: jajka nie są zakazanym produktem w psiej diecie, ale obowiązek ich serwowania pupilowi jest wyłącznie mitem. Obecnie niedobory żywieniowe u zwierząt uzupełnia się na drodze suplementacji oraz poprzez podawanie czworonogowi zbilansowanej karmy wysokiej jakości. Jajko należy więc traktować wyłącznie w kategoriach okazjonalnej przekąski.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.