Czym karmić psa?

Pytanie "CZYM KARMIĆ PSA" stało się podstawą rozwoju wielomilionowego rynku gotowych psich karm. Każdy producent chwali swoją karmę jako najlepszą, najlepiej przyswajalną, zbilansowaną, dostosowaną do potrzeb konkretnych ras. Jednak jedynym ekspertem, który powie Ci prawdę o tych zapewnieniach jest TWÓJ PIES. Dowiedz się, jak możesz sprawdzić, czy karma którą karmisz swojego psa jest dla niego dobra?

Co je Twój pies

Żywiąc naszego psa pamiętajmy o tym, że jego układ pokarmowy i potrzeby żywieniowe różnią się od naszych. W praktyce oznacza to, że dawanie psu do jedzenia pokarmu przeznaczonego dla ludzi nie zaspokoi potrzeb jego organizmu w wystarczającym stopniu i może wpłynąć na jego kondycję oraz sprzyjać różnym chorobom i zaburzeniom.

Aby przekonać się, czy sposób w jaki żywisz swojego psa jest dla niego optymalny, zaobserwuj kilka objawów:

  1. Czy Twój pies ma lśniącą, gęstą sierść, czy jest ona matowa, łamliwa, a włos wypada bardziej niż to wynika z pory roku (okresu linienia)?

  2. Czy Twój pies ma czyste oczy i uszy, czy też pojawia się w nich ropa lub inna wydzielina?

  3. Czy Twój pies oddaje niewielkie, zwarte, ładnie uformowane stolce, czy też odchody są duże, rzadkie, o brzydkiej i intensywnej woni?

  4. Czy Twój pies saneczkuje często pocierając zadem o trawę? To może być objaw zatkanych gruczołów okołoodbytowych.

  5. Czy Twój pies po jedzeniu staje się nadpobudliwy, czy też jest bardzo ospały?

  6. Czy Twój pies ma zwartą, umięśnioną budowę, czy jest otłuszczony i nieruchawy?

  7. Czy pies przejawia zachowania agresywne, szczeka pozostawiony sam w domu, wygryza łapy?

  8. Czy skóra Twojego psa jest czysta i wolna od zmian, czy też pies ma łupież, alergię, drapie się, pojawiają się na skórze wypryski i zmiany?

Aby ocenić jakość sierści przejedź ręką po grzbiecie psa i zbierz sierść, którą wyczesałeś w ten sposób. Oceń jej ilość jaka została Ci w garści. Jeśli włosów jest niewiele, układają się prawie równolegle, są błyszczące a po potarciu dłonią o dłoń nie łamią się – wszystko jest OK. Jeśli zaś wyczesujesz ręką całe kępy sierści, która mierzwi się i łamie – zmień sposób żywienia psa.

 

 

Czasami, zwłaszcza po przebudzeniu pies ma w oczach brązowe „śpiochy”, które szybko wysychają i wypadają. Jeśli jednak wyciek ma zielony kolor, utrzymuje się, nie daje się łatwo wytrzeć – może to być znak, że dzieje się coś niepokojącego. Lekarze często zalecają podawanie do oczu kropli sterydowych, co hamuje objawy, ale nie rozwiązuje problemu. Często ropiejące oczy są jednym z pierwszych objawów niewłaściwego żywienia. Podobnie rzecz się ma z uporczywymi problemami usznymi. Powodem dla którego drobnoustroje zagnieżdżają się wewnątrz ucha powodując różne dolegliwości może być niewłaściwy skład karmy.

Nie ma chyba właściciela, który nie przygląda się jak wygląda kupka jego ulubieńca. Niektórzy się do tego nie przyznają, ale na pewno obserwują. To ważny objaw zdrowia i kondycji psa. Prawidłowy stolec powinien być zwarty, dobrze uformowany, połyskliwy i wydzielać umiarkowany zapach. Jeśli składniki karmy są słabo przyswajalne lub użyte przez producenta środki konserwujące i barwniki szkodzą psu – zaobserwujesz w kale niestrawione resztki pokarmu, kał będzie miał luźną konsystencję, będzie go dużo, pies będzie się załatwiał często, a zapach będzie bardzo intensywny i nieznośny. Dodatkowo możesz zauważyć, że pies, którego boli brzuch zjada duże ilości trawy. To także niepokojący sygnał. Zbyt luźne stolce mogą powodować zatykanie gruczołów okołoodbytowych i pies będzie wtedy saneczkował. Jeśli tak się dzieje należy opróżnić gruczoły. Najlepiej niech zrobi to lekarz weterynarii.

Prawidłowo zbilansowana karma nie powoduje nadpobudliwości ani ociężałości u psa. Co więcej – zaburzenia bilansu mogą powodować zmiany w stężeniu aminokwasów, które biorą udział w syntezie neuroprzekaźników wpływających na zachowanie psa. Niekiedy pierwszym krokiem w terapii zaburzeń zachowania może być właśnie zmiana karmy.

Aby przekonać się, czy pies nie jest zbyt otyły, połóż obie dłonie płasko po przeciwnych stronach tułowia psa i lekko dociśnij przesuwając, by wyczuć żebra. Jeśli żebra są widoczne przez skórę – pies jest zbyt chudy, jeśli zastanawiasz się gdzie on ma żebra – jest otyły. Przyczyną otyłości może być zbyt duża ilość węglowodanów w karmie.

Jeśli skóra psa jest podrażniona, pies drapie się, wylizuje, pojawiają się krosty, pęcherzyki, wypada sierść... powodem może być również niewłaściwy skład karmy.

Wielu właścicieli wybiera karmienie psa gotowymi karmami. Zwykle są one właściwie zbilansowane, czyli zawierają białko, tłuszcze, węglowodany witaminy, sole mineralne, we właściwych proporcjach. Oprócz tego zawierają one konserwanty, barwniki, a w przypadku tanich karm źródłem białka mogą być odpady zwierzęce i w większości rośliny.

Nie dla każdego psa każda karma będzie równie dobra. Są psy, które dobrze przyswajają jeden rodzaj karmy (np. z mięsem z kurczaka), a inne będą lepiej przyswajać jagnięcinę.

Aby przekonać się jaka karma będzie najlepsza dla naszego psa – warto poeksperymentować. Przy czym pamiętajmy, aby nie wprowadzać nowej karmy natychmiast. Trzeba mieszać przez kilka dni nową karmę z dotychczasową, żeby przewód pokarmowy psa przyzwyczaił się do nowej diety.

Ja osobiście karmiłem moje psy przez ostatni rok karmą jednej z wiodących firm. Niestety, zaobserwowałem rzadkie stolce, kiepski wygląd, ropienie oczu. Okazało się, że nie tylko ja mam takie obserwacje. Dlatego postanowiłem zmienić karmę na PROFORMANCE. Jest to karma sprowadzana z USA i przyznam, że jestem mile zaskoczony efektami. Oba psy (golden i owczarek) czują się znakomicie. Mają wspaniałą sierść, doskonale wchłaniają pokarm, o czym świadczą „podręcznikowe” stolce, są w świetnej kondycji i przestały wreszcie żreć trawę jak krowy.

Dlatego jeśli u swojego psa zaobserwowałeś jakieś niepokojące objawy, które opisałem powyżej – zamów na próbę karmę PROFORMANCE. Jeśli sprawdzisz – zobaczysz różnicę juz po kilku dniach. Chętnie opublikuję Twój mail jako komentarz do tego artykułu. Jeśli zmiana karmy może pomóc Twojemu psu w utrzymaniu lepszego zdrowia, a w dodatku jej koszt jest NIŻSZY niż znanych na polskim rynku i popularnych karm – to czyż nie jest to rozsądny wybór?

 

http://www.wesolalapka.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie