Czy wiesz, czym powinieneś karmić psa?

Temat żywienia psów jest tak obszerny, że nie da się go sprowadzić do jednego, nawet rozbudowanego artykułu. Stąd na Psy24.pl regularnie publikujemy poradniki dla właścicieli, aby jak najdokładniej i najrzetelniej podejść do tego ważnego zagadnienia. Odpowiedzialne karmienie psa można interpretować na wiele sposobów. Wyznajemy zasadę, że wygłaszanie arbitralnych opinii to zły kierunek. Znacznie lepiej jest sukcesywnie edukować właścicieli, bazując na własnych doświadczeniach i opiniach ekspertów, a nie wydumanych teoriach – i my właśnie to robimy. Tym razem chcemy zwrócić Twoją uwagę na dietę BARF, która uchodzi za zdecydowanie najlepszy wybór dla pupila.

Jak to jest z tym karmieniem psów?

Ile głów, tyle opinii – tak można w skrócie podsumować toczącą się od lat dyskusję na temat żywienia czworonogów. Dobrze, że w ogóle o tym rozmawiamy, bo przecież jeszcze 20-30 lat temu nikt się tym tematem nie przejmował. Psy były karmione byle czym, z akcentem na resztki ze stołu pana. To się szczęśliwie zmieniło.

Coraz więcej właścicieli chce zapewnić swoim pupilom idealne warunki życia, a elementem tego jest odpowiednia dieta. Problem w tym, że mamy do czynienia z chaosem informacyjnym. Każdy producent karmy przekonuje, że jego produkt jest najlepszy. Nie pomagają też weterynarze, którzy podzielili się na kilka obozów. Jeden twierdzi, że pies powinien otrzymywać tylko suchą karmę, drugi stawia na karmę mokrą, trzeci na dietę BARF, czwarty na jedzenie gotowane itd. Przeciętny właściciel może się w tym nieźle pogubić.

Poza tym wiedza na temat żywienia psów stale ewoluuje. Widać to chociażby na naszym portalu. Prowadzimy go od wielu lat i opublikowaliśmy dziesiątki artykułów o psiej diecie. Niektóre z nich wzajemnie się wykluczają. Nie wynika to z naszych zaniedbań, ale właśnie z tego, że regularnie pojawiają się nowe wyniki badań nad żywieniem psów. Celem naszego portalu jest przekazywanie Wam wartościowej i AKTUALNEJ wiedzy. Będziemy robić to nadal, apelując jednocześnie do Was, abyście wszystkie informacje znalezione na Psy24.pl dopasowywali do konkretnego przypadku.

Nie ma przecież jednej w 100% uniwersalnej diety. Psy są różne, tak jak różni są ludzie. Jedne mają alergie, przez co potrzebują specjalistycznego żywienia. Inne pracują i mają specyficzne potrzeby w zakresie diety. To Wy, jako właściciele, najlepiej znacie swoje psy. Ważne, abyście chcieli korzystać z informacji, które są dostępne na wyciągnięcie ręki.

Dieta BARF – na czym to polega?

O diecie BARF można napisać jedno: ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Bez wątpienia budzi ogromne emocje w świecie hodowców psów oraz wśród zwykłych właścicieli. Założenie tej diety jest bardzo proste: pies powinien jeść przede wszystkim mięso i to nieprzetworzone. Jak to wygląda w praktyce?

W diecie BARF bardzo ważne są konkretne proporcje, czyli:

  • 85% posiłku psa muszą stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego;
  • 50% posiłku to mięso, 20% podroby, 15% kości, 15% produkty pochodzenia roślinnego (10% warzywa i 5% owoce);
  • Dieta musi być suplementowana, ponieważ mięso przemysłowe nie zawiera odpowiedniej ilości składników odżywczych. Najlepsze są suplementy naturalne: drożdże browarnicze, algi morskie, tran, olej z łososia bądź z kryla;

Przejście na dietę BARF może być dość problematyczne dla właściciela, który wcześniej podawał psu tylko gotową karmę. Dlatego powstała Fundacja Barfne Korepetycje, założona przez doświadczonych dietetyków zwierzęcych, którzy udzielają właścicielom porad i podpowiadają, jak łatwo i niedrogo przygotowywać zdrowe posiłki dla czworonogów, bazujące na produktach mięsnych.

Według najnowszych badań dieta BARF to optymalny wybór dla każdego zdrowego psa. Zawsze jednak trzeba sobie zostawić furtkę, ponieważ może się okazać, że u jednego czworonoga taki model żywienia przyniesie znakomite efekty, a u drugiego wprost przeciwnie.

Dlatego redakcja portalu Psy24.pl nigdy nie wygłasza kategorycznych tez, zwłaszcza w tematach, które budzą kontrowersje i nie są tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. Jesteśmy po to, aby prezentować wiedzę na temat odpowiedzialnej opieki nad czworonogami i pomagać Wam stawać się lepszymi właścicielami.

Jeśli chcecie karmić psa suchą karmą – nikt Wam tego nie zabroni. Pamiętajcie jednak, aby zawsze zwracać uwagę na jakość produktu i nie wybierać karmy z najniższej półki. W kwestii żywienia czworonogów jedna rzecz nie podlega dyskusji: pies to mięsożerca, dlatego w jego pożywieniu nie może zabraknąć produktów odzwierzęcych. Forma ich podawania to już indywidualny wybór każdego właściciela. Wierzymy w Wasz zdrowy rozsądek!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie