Czy psu można podawać inne napoje niż woda?

Miłość właścicieli do psów czasami nie ma granic. Wiele osób chce uchylić swoim czworonogom nieba, podając im różne produkty spożywcze, które bardzo smakują zwierzakom, ale niekoniecznie mają dobry wpływ na ich zdrowie. Choć oczywistym jest, że pies powinien pić wyłącznie wodę, to nie brakuje właścicieli, którzy poją swoje psy także innymi napojami. Robią to w dobrej wierze, nie zawsze zdając sobie sprawę, że mogą w ten sposób wyrządzić pupilowi krzywdę.

Kontrowersyjne mleko

Psy, jak wszystkie ssaki, w pierwszych tygodniach życia żywią się wyłącznie mlekiem matki. Na późniejszym etapie rozwoju jest im ono jednak zupełnie niepotrzebne. Dorastający pies potrzebuje znacznie większej ilości składników odżywczych, których źródłem jest przede wszystkim mięso. Mleko staje się dla nich całkowicie bezwartościowe. To mit, że psu należy podawać mleko, aby wzmocnić jego stawy i kości.

Mleko krowie, bo tylko takie może być ewentualnie serwowane czworonogowi, to wyłącznie przekąska i ciekawy dodatek do głównego posiłku. Nie wolno zastępować nim wody. Należy też pamiętać, że wiele psów cierpi na nietolerancję laktozy, co może się objawiać wysypką i rozwolnieniem.

Soki owocowe

Owoce mogą stanowić dodatek do diety psa, szczególnie wtedy, gdy badania wykazały niedobór witamin w organizmie czworonoga. Zastępowanie wody sokami nie jest jednak dobrym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że soki zawierają mnóstwo cukru, który sprzyja otyłości – największej bolączce współczesnych psów.

Jeśli chcesz podać psu sok, to wyłącznie taki, który samodzielnie wyciśniesz. Możesz go również rozcieńczyć wodą. Taki napój na pewno zasmakuje pupilowi. Nie powinien on jednak zastępować zwykłej wody. Podawaj go tylko od czasu do czasu, najlepiej w formie nagrody.

Kawa i herbata

Tutaj sprawa jest prosta: obu tych napojów nie wolno podawać psu! Dlaczego? Ponieważ zarówno kawa, jak i herbata, zawierają kofeinę. Na ludzki organizm działa ona pobudzająco, jednak dla psa jest trucizną. Nigdy nie serwuj swojemu pupilowi np. ice tea w gorący dzień. Możesz mu w ten sposób wyrządzić krzywdę.

Alkohol

Trudno sobie wyobrazić, aby jakikolwiek rozsądnie myślący właściciel podał psu alkohol, ale takie przypadki niestety się zdarzają. Zapamiętaj: alkohol jest dla psa trucizną. Jeśli koniecznie chcesz się „napić” ze swoim pupilem, wlej mu do miski tzw. piwo dla psów, które ma zapach i smak zwykłego piwa, ale nie zawiera alkoholu.

Nie ma lepszej alternatywy dla wody i to ją należy serwować psu. Zwierzak powinien mieć do niej nieograniczony dostęp, szczególnie gdy jest karmiony suchą karmą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.