Co oprócz wody, czyli czy można podawać psu inne napoje?

Miłość do psa czasami może być niebezpieczna. Wielu właścicieli, chcąc dogodzić swoim pupilom, podaje im produkty, których pies absolutnie nie powinien jeść. To samo dotyczy niektórych napojów. Zdecydowanie najbezpieczniejsza jest woda i to ona powinna stanowić podstawę pojenia psa. Czy można jednak od czasu do czasu podać zwierzakowi inny napój? Podpowiadamy.

Mleko? Tak, ale w rozsądnych ilościach

Szczeniaki przez pierwszych kilka tygodni żywią się wyłącznie mlekiem matki. Wiadomo więc, że mleko nie jest dla psów groźne. Jednak pamiętajmy, że mleko krowie ma zupełnie inny skład niż psie. Dlatego jeśli już decydujemy się podać je pupilowi, to róbmy to z rozwagą. Odrobina mleka, dodana np. do suchej karmy, na pewno psu nie zaszkodzi. Nie może to być jednak substytut zwykłej wody.

Uwaga

Wiele psów jest uczulonych na zawartą w mleku laktozę, dlatego w przypadku dziwnej reakcji pupila na mleko, należy je natychmiast odstawić.

Alkohol? Wykluczone!

Choć wiele psów przepada za smakiem piwa, to nie należy raczyć nim pupila. Alkohol jest bardzo groźny dla psa, może wywołać niestrawność, biegunkę, a w nadmiernej ilości nawet śmierć!

Warto wiedzieć

Psom szkodzi nie tylko sam alkohol, ale też np. zawarty w piwie chmiel, czy winogrona będące podstawą wina.

Może kawa i herbata?

Podawanie psu kawy lub herbaty jest skrajną nieodpowiedzialnością. Psy nie tolerują kofeiny, która już w niewielkiej ilości może być dla pupila zabójcza. Wywołuje niekontrolowany wzrost ciśnienia krwi i zbyt szybkie bicie serca – jest to szczególnie niebezpieczne dla małych i starszych psów. Dlatego koniecznie zrezygnujmy z takich eksperymentów.

Jak widać podawanie psu napoju innego niż woda jest zbędnym ryzykiem. Naprawdę nie ma sensu uszczęśliwiać pupila na siłę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.