Sznaucer - Pielęgnacja oczu

Zdrowe oczka u psiaka są błyszczące o bystrym spojrzeniu a spojówki mają  odcień ciemnoróżowy. Oczy powinno się obserwować codziennie. Obecność porannych "śpiochów" nie jest zjawiskiem niepokojącym. Należy zwrócić uwagę na wypływy z worka spojówkowego, czy nie mają charakteru ropnego. Jeżeli takowy zauważymy (biały, zielony lub żółtawy) lepiej udać się z psiakiem do weterynarza bo może on świadczyć o zapaleniu bakteryjnym. Również zmętniałe, przekrwione oczy wymagają konsultacji z weterynarzem.

W codziennej pielęgnacji oczy można przemywać 1-2% roztworu kwasu bornego, świetlikiem lub specjalnymi preparatami do pielęgnacji oczu dostępnymi w sklepach zoologicznych lub lecznicach weterynaryjnych. Należy uważać na stosowanie rumianku gdyż niektóre psy maja na niego uczulenie, a ubocznym działaniem jest zrudzienie sierści koło oczu. Lepiej zrobić to zwykłą przegotowaną, letnią wodą.

U sznucerków dodatkowo trzeba zawsze pilnować aby włosy nie dostawały się do oczu. Należy je albo regularnie przycinać albo zaczesywać w taki sposób  aby nie drażniły oczu.

I taka drobna uwaga na koniec. Nigdy nie stosujcie żadnych maści czy kropli bez konsultacji z weterynarzem. Prawdopodobieństwo tego że mogą  zaszkodzić nieumiejętnie dobrane jest większe niż to, że pomogą psiakowi.

Źródło, za zgodą:
 http://www.artax.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie