Pieskie życie jesienią

Każdy z nas potrzebuje odrobiny luksusu. Robimy sobie maseczki, kąpiele relaksacyjne, jeździmy do SPA wszystko po to by lepiej się poczuć. Zwłaszcza gdy pogoda staje się coraz mniej przyjazna zaczynamy o siebie coraz bardziej dbać. Pielęgnujemy włosy skórę i paznokcie.  Włosy nawilżamy, regenerujemy, odżywiamy, bo po lecie stały się zniszczone i łamliwe.  A pies?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego  że pies jest zwierzęciem niezwykle czystym i denerwują go wszelkie przejawy brudu. Nie lubi  kołtunów dlatego stara się je sobie usunąć  jak tylko może, często wygryzając sobie kępy sierści  rani się do krwi. Źle się czuje jak mu coś dynda koło odbytu. Nie znosi brudnych uszu i łap. Jedynym narzędziem czyszczącym jakie posiada  jest tylko, lub aż jego własny język . Niestety to nie zawsze wystarczy.

To my ludzie musimy pomóc czworonogom dbać o czystość.  Nieodzowne są zabiegi pielęgnujące szatę naszego czworonoga tym intensywniejsze im jest ona dłuższa i im bardziej mokro jest na dworze. W większości przypadków jesteśmy w stanie sami zadba ć o futerko naszego pupila po prostu czesząc go i kąpiąc w miarę potrzeby. Są jednak momenty kiedy przydałoby się wybrać do specjalisty z dziedziny psiej pielęgnacji- groomera.  Myślę oczywiście o strzyżeniu psiaka, jest to zabieg dość specyficzny i trzeba mieć odpowiednią wiedzę żeby go porządnie wykonać. Nie mam tu na myśli tylko umiejętności fryzjerskich , ale przede wszystkim  chodzi o to by psu czy kotu lub innemu zwierzęciu nie zrobić krzywdy zarówno psychicznej jak i fizycznej. Jeśli komuś przyszłoby do głowy obciąć swojego psa w domu, mógłby go po prostu boleśnie skaleczyć nożyczkami, lub wystraszyć nadmiernymi manipulacjami  np., w okolicach oczu, pyszczka, lub odbytu.
 Zabiegi te trzeba wykonywać bardzo delikatnie i ze szczególną ostrożnością. Musimy pamiętać ze nie jest to sytuacja komfortowa nawet dla najspokojniejszego psa i zwierzę może się poruszyć w najmniej dla nas oczekiwanym momencie, a rany cięte paskudnie się goją i może dojść do zakażenia, czego żadnemu zwierzaczkowi nie życzę. Wybierzmy się do specjalisty bo warto zapłacić parę złotych więcej za profesjonalną obsługę.

Porządny groomer to osoba która powinna znać specyfikę każdej rasy. W zależności od rasy możemy się spodziewać  pewnych charakterystycznych zachowań. Niektóre psy są bojaźliwe -nikt i nic tego nie zmieni. Mam na myśli pieski małych ras np. popularne ostatnio Yorki czy Chihuahua . Inne natomiast wręcz przeciwnie są waleczne, uparte i chcą za wszelką cenę postawić na swoim np. foksterier.  Są też egzemplarze  cierpliwe, spokojne, zrównoważone, które wychodzą z założenie że ” ja mam czas, zrobią mi co trzeba i wypuszczą”.  Do tej grupy należą głównie przedstawiciele dużych ras np. terier rosyjski.
Obojętnie czy to pies rasowy czy nie, często potrzebuje pomocy z zewnątrz, i tu nasza rola. Wyczeszmy sierść pupilowi. Będzie wszystkim przyjemniej.  O ile przyjemniej przytulic się do puszystego pachnącego futerka , a pies jest szczęśliwy, że nie robią mu się odgniotki  i  odciski od kołtunów.  Czysto, zdrowo i szczęśliwie. Dbajmy mądrze o pupila.

Inspektor ds. ochrony zwierząt i Groomer Karina Włodarczyk-Chyla
WORTAL PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie