Pielęgnacja psa rasy nagiej

Grzywacz chiński i pies meksykański – to najbardziej znani przedstawiciele ras nagich w świecie psów. Ich kontrowersyjny wygląd na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, co nie zmienia faktu, że „nagusy” mają swoich wiernych zwolenników. Jeśli i Tobie podobają się rasy nagie, musisz mieć świadomość, że te psy wymagają dokładnej pielęgnacji i pod tym względem wcale nie są mniej kłopotliwe niż ich włochaci kuzyni.

Regularne golenie

Psy ras nagich prezentują się najbardziej efektownie, gdy ich bardzo wątła sierść jest ładnie przystrzyżona. W tym celu należy regularnie odwiedzać salon groomerski lub robić to samodzielnie. Nie jest to trudne, o ile pies akceptuje maszynkę elektryczną. Jeśli ma z tym kłopot, lepiej jest sięgnąć po specjalne pianki do depilacji, ale z zastrzeżeniem, że nie wywołują one uczulenia u pupila.

Rada

Jeśli chcesz zachować fragmenty dłuższej sierści na ciele psa (np. wokół łap), owiń je kawałkiem materiału lub taśmą klejącą. Golenie będzie łatwiejsze i bardziej precyzyjne.

Częste kąpiele

Wiele osób błędnie sądzi, że nagie rasy psów są mniej kłopotliwe w utrzymaniu. Jest zupełnie inaczej. Otóż z uwagi na delikatną skórę, która jest narażona na infekcje i kontakt z pasożytami, psy takie jak grzywacz chiński, muszą być bardzo często kąpane. Hodowcy zalecają kąpiel minimum raz na 2 tygodnie.

Do kąpieli należy używać delikatnych szamponów przeznaczonych dla psów długowłosych. Niektórzy właściciele idą jeszcze dalej i stosują domowe płukanki na bazie np. zielonej herbaty. Celem jest to, aby skóra psa została dobrze oczyszczona z zabrudzeń i łoju, które tworzą naturalne siedlisko dla pasożytów.

Po kąpieli warto intensywnie nawilżyć skórę pupila. Najlepiej sprawdzają się tutaj oliwki do ciała, szczególnie te przeznaczone dla niemowląt, które mają właściwości antyseptyczne. Należy unikać jakichkolwiek kosmetyków zawierających silikony i inne substancje chemiczne.

Ochrona przed słońcem i mrozem

Skóra psów ras nagich jest bardzo wrażliwa na promieniowanie słoneczne i łatwo może ulec poparzeniom. Dlatego przed wyjściem na dłuższy spacer w słoneczny dzień należy bezwzględnie zabezpieczyć skórę pupila kremem z wysokim filtrem UV.

Zimą oczywiście trzeba zapewnić psu ochronę przed niską temperaturą. Najlepiej sprawdzą się tutaj specjalne ubranka dla zwierząt, które mają ciepłą podszewkę i są wygodne.

Jak widać psy ras nagich wymagają naprawdę zaawansowanej i regularnej pielęgnacji. Warto sobie to uświadomić przed podjęciem decyzji o zakupie takiego pupila.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie