Masz te kosmetyki w swojej łazience? Są dobre także dla Twojego psa!

Jak powszechnie wiadomo, pies nie powinien otrzymywać żadnych leków czy suplementów przeznaczonych dla ludzi. Ba, może mu zaszkodzić nawet „ludzka” dieta. Nieco mniej rygorystycznie można natomiast podchodzić do kwestii kosmetyków. Niektóre spośród tych, które standardowo znajdują się w naszych łazienkach, śmiało mogą być stosowane także u psa – np. w celu przyspieszenia gojenia się rany czy zabezpieczenia sierści pupila przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kilka takich propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Szare mydło

Najzwyklejsze w świecie szare mydło doskonale nadaje się do mycia sierści psa. Jest to kosmetyk hipoalergiczny, naturalny, niezawierający silnych detergentów, a więc niewywołujący podrażnień oraz reakcji alergicznych. Wielu właścicieli preferuje właśnie szare mydło zamiast np. typowo psich kosmetyków. Jest to również produkt bardzo tani, stąd można go śmiało polecić do regularnej pielęgnacji czworonoga.

Wazelina

Nieco zapomnieliśmy o jej doskonałych właściwościach, ale warto sobie o nich przypomnieć – zwłaszcza, że wazelina może być z powodzeniem wykorzystywana do pielęgnacji ukochanego czworonoga. Ten produkt nie dość, że jest tani i dostępny w każdej aptece czy drogerii, to jeszcze świetnie nawilża i zabezpiecza skórę przed np. mrozem. Wielu właścicieli smaruje wazelina poduszki psich łap, aby w ten sposób chronić je przed kontaktem z solą, śniegiem czy bryłkami lodu. Nałożenie warstwy wazeliny na łapy pupila przed i po spacerze znacząco minimalizuje ryzyko bolesnych podrażnień.

Maść natłuszczająca

Może to być najzwyklejszy Linomag lub alternatywny kosmetyk i silnych właściwościach natłuszczających. Stosowanie takiej maści można szczególnie polecić właścicielom psów krótkowłosych, których skóra jest narażona na negatywne skutki wystawienia na promieniowanie słoneczne oraz niską temperaturę. To prowadzi do jej przesuszenia, a tym samym do podrażnień i nawet reakcji alergicznych. Solidne natłuszczenie skóry pupila raz dziennie znacząco minimalizuje ryzyko takich problemów.

Maść z witaminą A

Witamina A przyspiesza regenerację skóry, dlatego zawierające ją maści stosuje się np. na oparzenia czy drobne rany. U psa taką maść można wykorzystać chociażby w przypadku popękania poduszek łap czy skóry na nosie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie