Jak zabezpieczyć psa przed pchłami?

Wiosna to ulubiona pora każdego właściciela psa – dłuższe i cieplejsze dni pozwalają spędzać z pupilem więcej czasu na świeżym powietrzu. Niestety, to też okres kiedy do życia budzą się różnego rodzaju pasożyty, w tym szczególnie szkodliwe dla zdrowia Twojego psiaka pchły. Dlatego, wraz z nastaniem wyższych temperatur, powinieneś poświęcić mu zdecydowanie więcej uwagi i zabezpieczyć go przed intruzami. Nie wiesz jak? Koniecznie przeczytaj poniższy tekst!

Pchły są groźne dla zdrowia psa!

Pchły, czyli niewielkie owady (osiągają długość max. 10 mm), to jeden z najczęściej występujących u psów pasożytów. Nie posiadają skrzydeł, ale potrafią skakać, dzięki czemu bez problemu poruszają się po ciele żywiciela. Pchły przeważnie występują w brązowo-czarnych odcieniach (dlatego szczególnie spędzają sen z powiek właścicielom czworonogów o ciemnej sierści) i wyposażone są w aparaty kłująco-ssące, które ułatwiają im żywienie się psią krwią. Czy ich pojawienie się powoduje jedynie uporczywe swędzenie i dyskomfort? Niestety, ale nie. Pasożyty są znacznie bardziej niebezpieczne. Przede wszystkim, ich obecność może powodować zapalenie skóry, które jest bardzo trudne (i kosztowne) w leczeniu. Do tego, pchły mogą być nosicielami bakterii i wirusów oraz larw tasiemców, z których część może się rozwijać również w ludzkim organizmie. Warto więc w porę się ich pozbyć!

Kupuj środki przeciw pchłom!

Obawiasz się, że Twoja walka z tymi pasożytami jest skazana na niepowodzenie? Nic bardziej mylnego! Na rynku dostępnych jest wiele środków, które pomogą chronić Twojego pupila przed pchłami! Co znajdziesz w sklepach zoologicznych? Bardzo popularne są szampony (choć one stosowane są raczej wtedy, gdy te owady pojawią się już na psiej skórze i sierści), spray’e i zasypki, ale najczęściej używane są specjalne obroże przeciwpchelne, np. obroże Kiltix. Takie produkty zawierają specjalne substancje m.in. flumetrynę i propoksur, które skutecznie zwalczają pchły, ale też zapobiegają ich powrotowi. Dużym atutem takich obroży jest trwałość – zapewniają ochronę nawet przez 6 miesięcy! Równie skuteczne są krople, które nanosi się na skórę – likwidują pasożyty w ciągu 24 godzin – ale ich działanie nie wykracza poza okres kilku tygodni.

Profilaktyka to podstawa!

Pamiętaj, że w walce z pasożytami, profilaktyka to podstawa! Przede wszystkim, koniecznie musisz kupić swojemu psiakowi preparat przeciwpchelny, który zapewni mu bezpieczeństwo – najwygodniejsza będzie obroża. Oprócz tego, uważaj na spacerach. Unikaj podejrzanych miejsc i kontaktu z innymi psami lub bezdomnymi kotami – mogą być oni nosicielami pcheł oraz niebezpiecznych pasożytów. Ważne też, żeby po każdym spacerze dokładnie sprawdzić sierść i skórę psiaka – im szybciej zauważysz coś niepokojącego, tym łatwiej pozbędziesz się dokuczającego Twojemu ukochanemu czworonogowi intruza.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie