Jak dbać o psa zimą?

Pies to nie tylko przyjemność, ale też obowiązki – ten stary frazes nadal jest jak najbardziej prawdziwy. Zima to szczególnie trudny czas dla naszych czworonogów. Jak o niego zadbać, by był zdrowy i szczęśliwy?

Najważniejszym tematem jest oczywiście dieta naszego pupila. Zimą powinna być wysokokaloryczna, by pomóc psu utrzymywać właściwą temperaturę ciała. Jest to szczególnie ważne dla psów, które nie mieszkają z nami w domach. Nie tylko musimy zmienić jakościowy skład posiłków na bardziej tłuste, z większą zawartością mięsa, ale też zwiększyć posiłek objętościowo. Warto od razu zakupić większą ilość karmy, korzystając z kuponów rabatowych dostępnych na promoszop.pl – dzięki temu miesięczne wydatki na naszego czworonoga nie będą znacząco wyższe od tych w inne pory roku. Równie ważny dla psów mieszkających na zewnątrz jest stały dostęp do wody, która nie może być zimna, ale letnia lub nawet lekko ciepła. Kilka razy dziennie musimy sprawdzać też, czy woda nie zamarzła i w razie potrzeby ją wymieniać.

Jeśli nasz pupil mieszka w budzie, powinna być ona odpowiednio osłonięta przed wiatrem i opadami – dobrze jest zrobić na wejściu zasłonę z grubej folii lub koca, który pozwoli zwierzakowi na swobodne przechodzenie, a jednocześnie nie wpuści do środka wiatru. Wewnątrz najlepiej wyłożyć posłanie psa dość dużą ilością siana, które nie zamarznie, jak na przykład koc. Warto przemyśleć również dodatkowe ocieplenie budy – pamiętajmy, że zwierzak w budzie musi ogrzać się swoim własnym ciepłem, zróbmy więc wszystko, by jak najbardziej mu to ułatwić!

Gdy mieszkamy w bloku lub nie mamy własnego ogródka, kilka razy dziennie musimy wychodzić na spacery z psem. O tej porze roku największym utrudnieniem jest sól, którą posypywane są chodniki – podrażnia ona skórę łap, co jest przyczyną stanów zapalnych skóry. Dlatego po powrocie ze spaceru umyjmy psu łapy, a przed posmarujmy zwykłą wazeliną, która ograniczy kontakt z solą. W przypadku psów z krótką sierścią i małych koniecznie jest czasem zakładanie specjalnych ubranek, chroniących przed mrozem i wiatrem. Nie należy tego lekceważyć zwłaszcza w przypadku takich ras jak chihuahua, może bowiem skutkować nawet zapaleniem płuc czworonoga!

Na koniec mamy też dla Was pomysł na pierwszy dobry uczynek w nowym roku: czworonogi w schroniskach będą bardzo wdzięczne za prezent w postaci karmy, która pozwoli im przetrwać ten wyjątkowo trudny dla nich okres!

Więcej o dbaniu psów dowiedziecie się ze strony https://pets-style.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie