Domowe sposoby na zapalenie spojówek u psa

Zapalenie spojówek u psa to dość częsty problem, z jakim mierzą się właściciele. W przypadku nawracającego zapalenia należy koniecznie skonsultować się z weterynarzem. Jeśli jednak ma to charakter okazjonalny i podejrzewamy np. podrażnienie czy lekką infekcję, to doraźnie można sięgnąć po domowe sposoby na zapalenie spojówek u psa. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Delikatne czyszczenie okolic oczu

Użyj do tego miękkiej, wilgotnej szmatki lub gazy, którą delikatnie oczyścisz okolicę wokół oczu psa. Możesz użyć przegotowanej wody, która była ostudzona do temperatury pokojowej.

Przemywanie roztworem soli fizjologicznej

Roztwór soli fizjologicznej ma działanie antybakteryjne i może być stosowany do delikatnego przemywania oczu psa. Roztwór kupisz w aptece lub przygotujesz samodzielnie, rozpuszczając 1 łyżeczkę soli w 1 litrze przegotowanej wody, a następnie studząc.

Kompres z rumianku

Rumianek ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku zapalenia spojówek. Możesz zaparzyć mocną herbatę z rumianku, ostudzić ją do temperatury pokojowej i użyć jako kompresu na oczy psa. Pamiętaj, aby każde oko przemywać osobnym, czystym kompresem, aby uniknąć przenoszenia drobnoustrojów.

Unikaj stosowania leków dla ludzi

Nigdy nie używaj ludzkich kropli do oczu lub leków bez konsultacji z weterynarzem, ponieważ mogą one zawierać składniki, które są niebezpieczne dla psów.

Jeśli domowe sposoby nie pomagają i nadal obserwujesz objawy zapalenia spojówek u psa, to czas najwyższy wybrać się z pupilem do gabinetu weterynaryjnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie