Częste kąpanie psa? W niektórych sytuacjach to wręcz konieczność

Jak często należy kąpać psa? Ilu właścicieli, tyle opinii. Niektórzy fundują swoim pupilom kąpiel raz na kwartał, inni raz w miesiącu. Nie ma tutaj żadnej odgórnie narzuconej reguły, natomiast można wyróżnić sytuacje, w których pies powinien być kąpany bardzo często, nawet codziennie. Omawiamy je w naszym poradniku.

Gdy pies regularnie wraca umorusany ze spaceru

Są takie psy, które ciągle rozpiera energia i nie należą one do tych grzecznie spacerujących przy nodze właściciela. Takim pupilom trzeba stworzyć przestrzeń do wybiegania się podczas spaceru, dlatego warto zabierać je np. do lasu, na polany czy do coraz popularniejszych kynoparków. Efektem ubocznym będzie natomiast to, że pies wróci do domu strasznie brudny. Jeśli nie chcemy później widzieć błota i piasku na podłodze, to nie ma innego wyjścia, jak po prostu wykąpać psa po każdym tak intensywnym spacerze.

Gdy pies spędza lato na dworze

W wielu domach jest to standard, który wymuszają same czworonogi. Wiele psów w okresie letnim nie chce spać pod dachem i woli spędzać całą dobę na dworze, zwłaszcza mając do dyspozycji zadbany ogród z pięknym trawnikiem. W takiej sytuacji należy jednak zwiększyć częstotliwość kąpania psa, ponieważ jego sierść na dworze będzie się po prostu błyskawicznie brudzić.

Po kontakcie z odchodami innych zwierząt

Tutaj sprawa jest zupełnie oczywista. Jeśli pies ma tendencję do tego, aby tarzać się w odchodach podczas spaceru (czego swoją drogą nie należy akceptować, ale to temat na inny artykuł), to obowiązkiem właściciela jest zafundować mu porządną kąpiel po powrocie do domu. Chodzi już nie tylko o względy estetyczne i higieniczne, ale także o zabezpieczenie psiej skóry przed ryzykiem infekcji.

Gdy pies ma problemy dermatologiczne

Wiele psów cierpi na przewlekłe lub ostre schorzenia skórne, takie jak chociażby atopia, egzema, grzybica, nużyca itd. W ramach terapii najczęściej zalecane jest regularne kąpanie pupila z wykorzystaniem specjalnych kosmetyków leczniczych, które mają działanie antygrzybiczne, antyalergiczne czy nawilżające.

Gdy szykujemy psa na wystawę

Masz w domu psa o zacnym rodowodzie, reprezentującego wzorzec rasy? W takim razie pomyśl o tym, aby zaprezentować go na wystawie. Wymaga to jednak pieczołowitych przygotowań, w ramach których konieczne jest nawet codzienne kąpanie psa z wykorzystaniem kosmetyków nawilżających i nadających połysk sierści.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie