A czy Twój zwierzak był już u groomera?

Co to jest grooming? Ile kosztuje wizyta w psim salonie piękności? Jakie zasady obowiązują podczas zabiegu? Jakie rasy psów powinno się poddawać zabiegom pielęgnacyjnym? Czy koty mogą także korzystać z usług groomera? Jak przygotować pupila do pierwszej wizyty?

Czy Twój pupil był już u groomera? Jeśli nie, to najwyższy czas, by to zmienić. Poniżej znajdziecie informacje o tym, na czym polega usługa groomerska i dlaczego warto raz na jakiś czas zabrać psa do zwierzęcego salonu piękności.

Co to jest grooming?

Jest to szereg czynności pielęgnacyjnych wykonywanych przy użyciu specjalistycznych narzędzi i przyrządów (grzebienie, trymery, szczotki, obcinacze do paznokci, wanna na podnośniku) oraz odpowiednio dobranych do zwierzęcej skóry kosmetyków. Kompleksowy zabieg obejmuje następujące czynności: kąpiel, czesanie, strzyżenie, trymowanie, usuwanie podszerstka, stylizacja psich fryzur, przycinanie pazurków, czyszczenie uszu i oczu, mycie zębów, czyszczenie gruczołów. Mogą to być także kąpiele lecznicze, relaksacyjne z masażem i przygotowanie do wystaw.

Generalnie wizyta u groomera ma na celu głównie usunięcie martwych włosów i podszerstka. Są to zabiegi przede wszystkim mające wpływ na komfort i zdrowie zwierzaka, ale też upiększające. Nie jest to snobizm, jak uważają niektórzy, gdyż o psią sierść trzeba dbać, zwłaszcza w przypadku psów długowłosych.

Ile kosztują zabiegi u psiego fryzjera?

Ceny są oczywiście zróżnicowane i zależą głównie od wielkości psa. Należy liczyć się z tym, że przeciętny koszt takiej kompleksowej usługi pielęgnacyjnej obejmującej wszystkie wymienione wyżej zabiegi to ok. 100-120 zł (psy małych ras), ok. 150-180 zł (średnie psy) i 200-300 zł (psy dużych ras). Taka usługa dla kota to koszt ok. 120 zł.

Zasady obowiązujące w salonie piękności dla psów

U fryzjera dla zwierząt obowiązuje kilka zasad, o których trzeba pamiętać, tj.:

  • Strzyżenie psów odbywa się bez użycia środków uspokajających.
  • Każdy klient-pies powinien posiadać książeczkę zdrowia i aktualnie szczepienia.
  • Psów nie goli się na łyso. Włosy powinny mieć minimum 1,5 cm długości, gdyż sierść chroni także przed przegrzaniem i poparzeniem.
  • W salonie używa się profesjonalnych kosmetyków dla zwierząt.
  • Jeśli pies jest agresywny, powinien mieć założony kaganiec.
  • Strzyżenie psów odbywa się bez udziału właściciela, co znacznie skraca czas wykonywania usługi. Pies jest spokojniejszy i lepiej współpracuje z groomerem.
  • Jeśli pies ma pasożyty, to jest obowiązkowo poddany zabiegowi ich usuwania.
  • Należy poinformować groomera o tym, że pies jest chory, stary czy bojaźliwy.
  • Usługi groomerskie są wykonywane na czystych i wyczesanych psach.
  • Stanowisko i narzędzia są każdorazowo dezynfekowane i sterylizowane.

Jakie rasy powinno poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym?

Zabiegom takim zazwyczaj poddaje się psy ras długowłosych takich jak: Cocker spaniel, Yorkshire terrier, Maltańczyk, Shih tzu, Lhasa apso, Golden retrivier, Owczarek staroangielski, Chart afgański czy Owczarek niemiecki długowłosy. Psy ras szorstkowłosych należy poddawać regularnemu trymowaniu (usuwaniu martwej okrywy włosowej). Do tych ras zalicza się m.in.: sznaucery, teriery, jamniki, wyżły, foksteriery, charty, gryfoniki. Do psiego fryzjera powinni wybrać się także właściciele psów ras pierwotnych takich jak Alaskan malamut, Husky syberyjski czy Samojed. Takie rasy mają obfity podszerstek, co powoduje, że kąpiel i suszenie to nie lada wyzwanie, gdyż zajmuje zazwyczaj aż 3 godziny! Również, co nie jest oczywiste, psy krótko- i gładkowłose (boksery, dogi, buldożki) powinny raz na jakiś czas złożyć wizytę groomerowi, by poddać się trymowaniu.

Czy psi fryzjer jest także dla kota?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wszystko zależy przede wszystkim od kota. Jeśli dobrze czuje się po strzyżeniu, to owszem, można go poddawać takim zabiegom. Jeśli jednak jest osowiały i depresyjny, to znaczy, że nie powinniśmy go strzyc, gdyż jest to dla niego stres. Oczywiście strzyc można tylko i wyłącznie koty długowłose, takie jak np. pers. W przypadku kota wystarczy jednak, że sami będziemy go regularnie czesać. Jeśli postanowimy wybrać się do groomera z kotem, to pamiętajmy, że musi być to osoba, która ma doświadczenie i odpowiednie podejście do tych zwierząt. Fryzjer, który strzyże tylko psy, może okazać się niewłaściwy, gdyż kocia natura jest zupełnie inna niż psia.

Kota natomiast trzeba ostrzyc, gdy stan jego okrywy włosowej jest bardzo zły, np. gdy sierść jest sfilcowana. W takim przypadku usuwanie sierści może być bolesne, dlatego konieczna może okazać się narkoza. Należy jednak pamiętać, że znieczulać kota może tylko lekarz weterynarii.

Pierwsza wizyta pupila u groomera

Jeśli chcesz zabrać pupila pierwszy raz do groomera, to warto się do tego dobrze przygotować. Na pewno należy uprzedzić o tym salon, by psi fryzjer zarezerwował sobie więcej czasu na wizytę. Najlepiej będzie, jeśli naszego pupila zaczniemy przyzwyczajać do czynności pielęgnacyjnych dużo wcześniej w domu. Dlatego pielęgnację należy rozpocząć już w wieku szczenięcym. Pozwoli to na oszczędzenie psu stresu podczas wizyt w salonie. Psy przyzwyczajone do takich zabiegów odbierają je jako pieszczoty. Ma to zwłaszcza znaczenie u ras, których okrywa włosowa wymaga długiej pielęgnacji.

Na profesjonalną wizytę u groomera można umówić się tu: https://www.petstation.pl/groomer.

 

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie