Pytanie od czytelnika: Pies skacze na przechodniów

Witam po raz kolejny!

Nie pierwszy raz piszę do Państwa. Wasze porady zawsze pomagały mi w tresurze mojego pupila i dziś mogę cieszyć się dobrze ułożonym psiakiem.

Dziś jednak piszę w nieco innej sprawie, a mianowicie opiekuję się od miesiąca młodym (około 10-cio miesięcznym ) beaglem. Nie jest to mój pies, lecz pana, który zatrudnił mnie do codziennych spacerów z młodym Artizem. Interesuję się tresurą psów odkąd zakupiłam swojego Chesterka. Mogę więc stwierdzić, że Artiz jest psem sympatycznym, ale zupełnie nie wychowanym. A może inaczej- jest rozpieszczony i uparty. Właściciel widzę kocha swojego szczeniaczka, ale nie ma czasu by go wychować. Na ciągnięcie na smyczy mam patent, który daje rezultaty (efekt drzewa). Mam jednak inny dość poważny problem. Szczeniak znienacka skacze na przechodzące osoby. Jedna starsza pani omal nie dostała zawału serca. Jak mam go tego oduczyć? To samo dotyczy rowerowców i biegaczy. Obawiam się, że pewnego pięknego dnia może komuś coś się stać. Dodam, iż spaceruje z nim średnio 3h dziennie od poniedziałku do piątku, więc spędzam z nim sporo czasu.

Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź :)
Joanna

Odpowiedz:

Skakanie na ludzi

Wystarczy wyjść na krótki spacer w słotna pogodę, z niesubordynowanym psem, który skacze na ludzi, by wrócić do domu po awanturze ze wszystkimi spotkanymi na swojej drodze przechodniami, w upapranym błotem ubraniu a do tego z nadszarpniętą reputacją miłośnika psów. 
No właśnie… szczenię chce zawsze być blisko twojej twarzy a to powód skakania na ciebie...bez wzgledu na pogodę. Jak sobie z tym poradzić

Kiedy pies skacze na obcych:

1. Weź psa na smycz i kiedy przyjdą goście pozwól psu z nimi przywitać się. Gdy zechce skoczyć, odciągnij na smyczy;
2. Ponownie pozwól psu podejść do gości, gdy się uspokoi.

Kiedy pies skacze na ciebie:

1. Zawsze odwróć się do niego plecami i ignoruj tak długo aż stanie wszystkimi czterema łapami na ziemi. Wtedy takie zachowanie pochwal i daj nagrodę.

Nigdy:
1. Nie pozwalaj, by pies skakał na ciebie przy powitaniu. Po wejściu do domu, zanim się z nim przywitasz, najpierw zdejmij płaszcz, odstaw zakupy do kuchni, odwieś kluczyki od samochodu, zupełnie psa ignoruj (nie patrz na niego, nie mów do niego, ani go nie dotykaj). Dopiero w drugiej kolejności - psa przywołaj i przywitaj się z nim.

2. Nie toleruj żadnego skakania na ciebie – gdy tak się dzieje, przytrzymaj psa za smycz lub obrożę – delikatnie (!).

3. Nie stosuj żadnej przemocy! Nie można, jak radzą niektórzy treserzy, deptać po łapach, kopać skaczącego psa w klatkę piersiową lub przewracać i przyduszać! Takie znęcanie się jest nie do przyjęcia w cywilizowanym świecie.

Mariusz Antoszczuk
 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.