Pytanie od czytelnika: Pies boi się zostawać sam w domu

Witam!

Sześć lat temu wziełam z mężem szczeniaka ze schroniska.Okazało się ,że jest chory i długo go leczyliśmy dlatego cała uwaga skupiła sie na nim. Nasz pies jest od samego początku nadpobudliwy i wszystkiego sie boi. Juz podczas psiego przedszkola kiedy na koniec zajęć właściciel pozostawiał psa i szedł na drugi koniec placu aby go przywołać nasz pies dostawał szału wył wyrywał sie bez opamiętania. Pies jest bardzo mądry szybko sie uczy. Jednak kiedy jest jakby w amoku czuje zapach suki czy wyjdzie na spacer to szarpie ciągnie kiedy cos wyczuje to się zaprze i nic go nie rusza. Nie jest psem agresywnym można mu wkładać ręce do miski podczas jedzenia i nie ugryzie jednak kiedy nie zna psa czy człowieka jeży się i pokazuje jaki jest grożny jakby nie chciał nikogo do siebie dopuscić ze strachu. Na gosci tez szczeka mocno dopiero kiedy usiąda obwącha i przekona się ,że nie stanowia zagrożenia kładzie się a oni mogą swobodnie poruszać sie po mieszkaniu. Zawsze byłam w domu a od dwóch lat pracuję.

Wzieliśmy jeszcze jednego mniejszej wielkości psa żeby nie zostawał w domu całkiem sam. Jednak kiedy nie ma nas w domu psy podobno wyją. Wiem to poniewaz dostaje anonimy do skrzynki. Pracę zorganizowaliśmy sobie z mężem na zmiane więc psy są same do 4 godz max. Przed wyjście z domu zawsze idą na spacer biegają za patykami i przychodzą strasznie zmeczone. Dodatkowo przygotowujemy im zabawki załadowane pasztetem żeby mogły sie czymś zająć w różne miejsca w domu ukrywamy np. parówki ,żeby mogły szukać i miały przyjemne skojązenia z naszą nieobecnością. Kiedy wychodzimy jest spokój kiedy wracamy nasłuchujemy czy wyją ale jest cicho. Być moze maja momenty kiedy wyją. Jednak na ostatnim zebraniu wspólnoty wysłuchałam naprawdę takich żeczy... wiem,że moje psy nie są aniołkami a główny problem jest w duzym psie ze schroniska. Jednak wiem ,że moi sąsiedzi nakręcają się nawzajem po słysza wycie o 6 (kiedy zawsze ktoś jest  chodzimy do pracę na zmienę) wyją do 21 mimo, że o tej godzinie juz ktos jest . A ja nie chcę konfliktów i chciałabym rozwiazac problem szczekania wycia itd.

Czy sa jakieś medody lub cwiczenia które mogłyby pomóc nam i naszym psom spokojnie zostawać w domu. Z pewnością nasi sąsiedzi sa nastawieni negatywnie nastawieni do zwierząt gdyz atakuja też moją bezpośrednią sąsiadkę która ma 4 chiuauałki które  wogóle nie dają o sobie znać. Ale z sasiadki zrobili jakąs brutalkę która zamyka psy na cały dzień .Psy według nich załatwiają się pod siebie i potem wychodząc śmierdzą na klatce. Nigdy nie czułam żeby na klatce śmierdziało nigdy też nie widziałam żby były jakieś zabrudzenia po tych pieskach.Wiem,że pewnie gdyby nie fakt ,że my mamy furtke bezpośrednio  na łąkę i nigdy nie wychodzimy z psami przez klatkę przypisanoby ten "przykry zapach" naszym burkom. Tak czy inaczej do czasu kiedy mieszkamy tutaj chciałabym zrobic tyle ile mogę aby nasi sąsiedzi mie musieli słuchać naszych psów. Planujemy buowę domu ale do tego czasu żyjemy we wspólnocie i chcemy rozwiązać ten problem. Tak na sam koniec chciałam tylko dodać,że przykre jest to,że wraz z sąsiadkom jestesmy tak atakowani i taraktowani jak zbrodniaże a nie słyszy się wiązanek przekleństw które wykrzykują młodzi sąsiedzi robiąc posiadówbi na ogródku.Czują zapach psów ale nie mają skrupułów żucać odpałki papierosów (mam już 3/4 słoika nazbierane w moim ogródku) czy ponagryzane śliwki i pestki. Nocne imprezy czy krzyki puszki po piwie czy pozostałosci po zbyt bużej dawce alkoholu. I właśnie to jest przykre ,że najbardziej przeszkadza wszystko tym ludziom, którzy sami do najspokojniejszych i najcichszych nie należą. Tak czy inaczej proszę o jaką radę odnośnie moich pupili.Alina

Odpowiedz:

Jan Borzymowski

Pozostawianie gryzaków, zabawek, ma sens. Dobrze kiedy taki gryzak jest absorbujący a zarazem przykuwa uwage psa na długo. Np. w grubą wołową kość (rurę) można wsadzić atrakcyjny, trudny do wyciągnięcia smakołyk. Szukanie ukrytych parówek to wątpliwe rozwiązanie...na 5 minut. Stosowałem, z dobrym skutkiem, cicho włączone radio. Może to stwarzać iluzję obecności człowieka itp. Przed wyjściem z domu należy dobrze wybiegać psa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie