Pytanie od czytelnika: Beagle - smycz czy obroża?

Witam serdecznie!

Proszę o radę.Mam 1.5 roczną suczkę rasy Beagel.Sunia ciągnie na smyczy, muszę kupić obrożę uzdową Gentle Leader.Czy to właściwy wybór czy jest na naszym rynku coś lepszego? Czy jeśli już kupię właściwą obrożę to będę ją mogła też przypinać do pasa (Trixe komplet do rekreacyjnego biegania z psem)? Wiem,że trzyma się smycz w ręku i pociąga jeśli pies ciągnie lub oddala się w innym kierunku. Bolą mnie ręce w stawach i spacerując do tej pory używałam pasa i do niego przypinałam smycz automatyczną (jak chodziliśmy po łąkach). Czy to było dobre ? Zdecydowałam się na takie rozwiązanie dlatego ponieważ będąc daleko na łąkach z dala od drogi puszczałam sunię luzem, ale czasami oddalała się i musiałam na nią dłużej czekać lub ją szukać. W naszej okolicy jest sporo saren,zająców itp.a psy te mają super węch i może dlatego się daleko oddalała za tropem. Nie zawsze przychodzi na zawołanie i dlatego od tamtego momentu postanowiłam ją przywiązywać do pasa a jak jest na działce przy domu to biega luzem. Czy smycz uzdowa oprócz tego,że pies przestaje ciągnąć na smyczy to będzie też zwracał uwagę na właściciela.

Nie zawsze zwraca na mnie uwagę. Myślałam też do pasa przypinać na spacerach też długa linkę treningową ale może załatwi to dłuższa smycz automatyczna ? Co na ten temat sadzicie? Sunia jest w świetnej formie i nie chciałabym aby przytyła. Pies musi sie wybiegać, a czytałam,że wypuszczenie psa przy domu na działce to za mało. Dlatego proszę o fachową radę, bardzo kocham zwierzęta i chciałabym aby moja sunia była nie tylko najedzona ale szczęśliwa i wybiegana. Bardzo dziękuję i pozdrawiam Małgorzata

Odpowiedz:

Jan Borzymowski

Beagle to ładne psy ale zarazem trudne. Mają silna osobowość i panowanie nad psem tej rasy wymaga wiedzy. Pisze Pani o smyczy, obroży itp. czyli wymienia Pani kwestie techniczne. Nie w tym leży problem. Panowanie nad psem to bardziej kwestia psychiki, a także pewnego wyszkolenia. Chodzi o "ustawienie" relacji pomiedzy Panią a psem. Jezeli suczka oddala się bo ma na to akurat ochotę to znaczy, że nie panuje Pani nad psem i sytuacja wymyka się niejako spod kpontroli. Myślę, że celowe jest przeprowadzenie szkolenia (PT) pod okiem dobrego instruktora.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.