Posłuszeństwo na co dzień - dla każdego posiadacza psa

„Posłuszeństwo na co dzień” Inki Sjosten – dla każdego posiadacza psa.
 Książka z płytą DVD.

Recenzja hodowcy

Pierwszą książkę szweckiej trenerki Inki Sjosten jaką przeczytałam było „Obedience Trening Posłuszeństwa”. Pożyczało ją wielu moich znajomych a ja polecałam ją wszystkim początkującym w szkoleniu swojego psa z paru istotnych powodów. Książka była napisana w sposób niezwykle czytelny i przyswajalny dla nowicjuszy a metody Pani Sjosten to mechanizmy pozytywnych wzmocnień kładące nacisk na utrzymywaniu kontaktu z psem i nawiązywania z nim więzi opartej na współpracy i zaufaniu.

Gdy zauważyłam, że nowa publikacja ukazała się na polskim rynku czym prędzej ją zamówiłam z myślą nie tylko o sobie, ale … o potencjalnych przyszłych właścicielach piesków po mojej suni. Mimo, że każdy deklaruje plany szkolenia uważam, że jest to książka która powinna znaleźć się na półce każdego początkującego nabywcy psa. Po zapoznaniu się z lekturą oraz dołączonym do niej filmem wiem, że ta pozycja będzie wchodziła w skład wyprawki każdego szczenięcia które opuści moją hodowlę. Ta książka, dla większości niedoświadczonych czytelników, nie zastąpi dobrego kursu posłuszeństwa, ale na pewno będzie wsparciem i potrzebną dawką informacji czysto praktycznych, wzbogaconych radami znakomitego autorytetu jakim jest Inki Sjosten.

„Posłuszeństwo na co dzień” stanowi vademecum z zakresu minimalnej wiedzy jaką powinien posiadać każdy właściciel psa. Założenia „Pies posłuszny to szczęśliwy pies”, „pies się nie myli, a każdy błąd leży po stronie przewodnika” – powinny wywrócić do góry nogami utarte schematy postępowania z psem. Ta książka nauczy każdego, kto tylko wykaże chęci jak stworzyć dobrą relację z psem ucząc go komend za pomocą posługiwania się czterema podstawowymi zasadami nagradzania, tworzenia dobrych nawyków oraz systemu komunikacyjnego. Autorka opisuje podstawowe informacje na temat psychiki psa - zdolności uczenia, odczuwania, postrzegania i socjalizacji.

Najlepszym sposobem przedstawienia zarysu tematycznego książki, będzie krótkie streszczenie jej zawartości:

1.    Związek między człowiekiem a psem
Rozdział ten zawiera następujące zagadnienia: nawiązanie współpracy z psem (sposoby nagradzania: system czterolistnej koniczynki), kontakt socjalny, jedzenie - smakołyki, zabawa z psem, oczekiwania dotyczące przewodnika psa.

2.    Dobre zwyczaje – czyli „sprawy dyskusyjne w naszym domu” i nie tylko..
Autorka opisuje rolę i sposoby tworzenia dobrych nawyków tj.: pies przy stole, pobudka, jedzenie, kanapa przed TV, dzwonek do drzwi, pies sam w domu, spacer, kontakt na odległość, kontakt wzrokowy, jazda w samochodzie, witanie ludzi (znajomych i obcych).
Opisane są także metody treningu psów przyjaznych, ruchliwych oraz powściągliwych,

3.    Komunikacja pomiędzy człowiekiem i psem
W tym rozdziale dowiemy się jakie pies posiada zmysły i jakimi posługuje się w ujęciu koncentracji uwagi i uczenia się.

4.    Sposoby uczenia się
Wzmocnienia pozytywne i używanie nagród. Opisana zostaje psia motywacja i związane z nią poziomy aktywności psa. Dowiemy się o tym jak planować szkolenie i wprowadzać komendy. Łatwe i czytelne schematy opatrzone opisami „krok po kroku”.

5.    Uczenie psa
Ten rozdział to praktyczne opisy ćwiczeń podstawowych komend: „imię psa”, „dobrze, super, mądry pies”, „koniec”, „nie”, „proszę”, „do mnie”, „siad”, „waruj”, „zostań, stój”, „równaj”. Dodatkowe „wskakuj, wyskakuj, do góry, na dół”, „na miejsce”, „wolno”, „cicho”, „głos”.

6.    Właściciel psa
Inki Sjosten opisuje jaka jest rola człowieka jako przywódcy stada, który organizuje hierarchie oraz na czym polega dobra relacja z psem, która jest podstawą współpracy. Autorka porusza takie tematy jak pies w rodzinie z dziećmi, kilka psów w rodzinie, odpowiedzialność, inicjatywa oraz dominacja.

7.    Pies
Pod tym tematem kryje się świetnie przedstawiony opis rozwoju psa (psychiczny, fizyczny i socjalny). Dodatkowo dowiemy się o tym jak rozróżnia się psie temperamenty , czym jest „instynkt łowiecki” , agresja , zachowania lękowe, stres i psi relaks.

8.    Opieka zdrowotna – jak dbać o swojego psa
„Pies, który ma zapewnioną dobrą opiekę i jednocześnie możliwość ruchu fizycznego i ćwiczeń umysłowych, staję się zrównoważonym i miłym psem rodzinnym. Tworzenie i podtrzymywaniu dobrych nawyków sprawia, że posiadanie psa jest przyjemnością.”
Ten wstęp obrazuje ideologiczne założenie tego rozdziału. Z praktycznych informacji możemy się dowiedzieć o tym jak powinniśmy podejść do takich czynności jak obcinanie pazurów, dbanie o sierść psa, kąpanie, odrobaczenie, szczepienie i systematyczne kontrole. Sjosten podaje skład apteczki dla psa oraz inne praktyczne porady na temat tego, co powinniśmy obserwować i sprawdzać u naszego pupila.

9.    Ćwiczenie umysłowe
Dostarczeniu psu paru godzin ćwiczeń dziennie autorka traktuje jako obowiązek każdego właściciela psa. Bezczynność jak źródło stresu i problemów wychowawczych łatwo przełamać zapewniając psu w ciągu dnia ćwiczenia fizyczne (spacery, pływanie, biegi, wspinania po zboczach) oraz umysłowe (zabawy, tropienie, szukanie przedmiotów, aportowanie).

Dodatki:
PROGRAM nauki i doskonalenia posłuszeństwa ogolenie . Dla przewodników indywidualnych lub grup przewodników z psami.
Rozpisany przez autorkę program pomoże każdemu zaplanować odpowiedni zestaw ćwiczeń. Jest to propozycja z której zawsze można spróbować skorzystać. Branie pod uwagę zorganizowanego w grupy szkolenia powinno dotyczyć doświadczonych instruktorów.

Płyta DVD: film „Posłuszeństwo na co dzień”
Film dołączony do książki ukazuje umiejętności psa związane z dobrym poziomem posłuszeństwa ogólnego a także propozycje ćwiczeń dla psów w różnym wieku. Pokazane ćwiczenia przedstawiają jak budować dobrą relację z psem, jak osiągać różne cele szkoleniowe, sposoby nagradzania, naukę podstawowych komend.

Polecam tę książkę wszystkim a w szczególności stawiającym pierwsze kroki w szkoleniu i układaniu sobie życia ze swoim psim przyjacielem.

Patrycja Górna-Szybkowska
WORTAL PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.