Misja szczeniak - pies Lava

To poruszająca, oparta na faktach opowieść o losie szczeniaka znalezionego w Faludży przez pełniącego służbę w armii Stanów Zjednoczonych podpułkownika Jay’a Kopelmana.

To historia w której mały, bezbronny szczeniak o imieniu Lava, w „najniebezpieczniejszym mieście na Ziemi”, udziela żołnierzom lekcji życia, śmierci
i prawdziwej przyjaźni.

wydawnictwo: Galaktyka
www.galaktyka.com.pl

Autor - Jay Kopelman, Melinda Roth
Tłumaczenie - Jagna Rapciak
Tytuł oryginału - From Baghdad with love

„Misja SZCZENIAK” to poruszający dokument ukazujący zmagania żołnierzy piechoty morskiej USA w Iraku. To autentyczna historia pisana przez uczestników tych wydarzeń, w której na tle przerażających walk z rebeliantami, pojawia się wątek zupełnie z innego świata. Wśród okrucieństwa i przemocy, nagle niezwykle ważna staje się batalia o ocalenie małej istoty – znalezionego w gruzach szczeniaka. Wielkie zaangażowanie żołnierzy i działanie wbrew wojskowym przepisom, świadczą o ludzkiej wrażliwości autora i jego towarzyszy.

Książka ta jest świadectwem, że nawet w najcięższych sytuacjach człowiek pozostaje człowiekiem i że najdrobniejszy akcent z innego świata, może dać siłę i wiarę  w przetrwanie. Szczeniak o imieniu Lava podarował je żołnierzom.

Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak. Od lutego do lipca 2005 roku Dowódca Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w ramach IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. (konsultant merytoryczny książki)

Gdy żołnierze piechoty morskiej wchodzą do opuszczonego budynku w Faludży, gdzie słyszą podejrzane, niezidentyfikowane dźwięki, odbezpieczają broń i przygotowują się do oddania strzałów...  Ich oczom ukazuje się jednak nie ukryci rebelianci, a mały szczeniak pozostawiony sam sobie w opuszczonym, zbombardowanym mieście.

Łamiąc kategoryczny nakaz zabijania bezpańskich psów, marines decydują się zaopiekować szczeniakiem. Do odpchlenia używają nafty. Oodrobaczają szczeniaka przy użyciu tytoniu do żucia. Karmią go gotowymi do spożycia posiłkami z torebek.  Niejednokrotnie ryzykując własnym życiem podejmują dramatyczną walkę o ocalenie szczeniaka i wywiezienie do USA.

zapraszamy na stronę autora www.jaykopelman.com

RECENZJA

Kto?

Żołnierze Pierwszego Batalionu Trzeciego Pułku Piechoty Morskiej, świetnie wyszkoleni, twardzi, a nawet brutalni margines, zwani jako Lava Dogs. Dowódca - pułkownik Jay Kopelman.

Gdzie?

Faludża, Irak – najniebezpieczniejsze w tym czasie miejsce na planecie. Serie z automatów, granaty, miny pułapki, bombardowania, terroryści-samobójcy, tysiące zabitych i rannych. Piekło na ziemi.

Kiedy?

Jesień 2004 - wiosna 2005 – środek irackiej wojny. Główny bohater: Lava – kilkutygodniowy szczeniaczek.

Jeśli jesteś świetnie wyszkolonym marine, członkiem elitarnego oddziału, jeśli jesteś uzbrojony w najnowocześniejszą broń - nie ma przeciwnika, którego byś nie pokonał. Problem w tym, żebyś przy okazji, niejako z rozpędu, nie zniszczył tego, co w tobie najlepsze: wartości takich jak miłość, współczucie, bezinteresowność, przyjaźń...

Podczas wojny w Iraku, w czasie walk w Faludży, batalion Lava Dogs zaopiekował się kilkutygodniowym pieskim, kundelkiem, którego żołnierze nazwali Lava. Przez kilka miesięcy kilkunastu, a może kilkudziesięciu ludzi z Jayem Kopelmanem na czele, stawało na głowie, żeby ocalić małego psiaka, wywieźć go z centrum działań wojennych do Stanów.

Chyba po raz pierwszy od czasu, kiedy Bóg wyjął Adamowi jedno z żeber, wydarzyło się w Iraku coś cudownego – okazało się, że w samym centrum krwawej i brutalnej batalii życie, jakiekolwiek życie, ciągle jeszcze ma znaczenie. Wielu osobom zamieszanym w tą sprawę kontakt z Lavą uratował zdrowie psychiczne, bo ludziom zawodowo ocierającym się o przemoc, mały piesek pomagał pamiętać, czym jest człowieczeństwo. Kiedy wreszcie czytałem słowa: „Pragnę tylko potwierdzić, że Lava jest ze mną w bezpiecznym miejscu…” – łzy ciekły mi po policzkach.

Magazyn studentów „Semestr”:

Jeśli do słów Jana Pawła II – „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – dodać jeszcze, że miarą człowieczeństwa może być jego stosunek do istot słabszych, to odkryjemy prawdy i emocje, które porusza Misja szczeniak. Oparta na faktach opowieść o tym, jak - w najniebezpieczniejszym mieście współczesnego świata – pies, uczy żołnierzy piechoty morskiej przyjaźni, miłości i szacunku do daru, jakim jest życie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie