Heca na cztery łapy - wykorzystanie terapii kontaktowej z udziałem psów

Autor: opracowanie zbiorowe
Wydawca: Fundacja Przyjaciel
Ilość stron: 59
Okładka: miękka, Format: B5
Rok Wydania: 2005
ISBN: 83-920094-2-8

 

Autorami książki są wolontariusze Fundacji Przyjaciel (Katarzyna Jakimiuk - Baran, Mirosława Lewandowska), którzy materiał do książki przygotowali w oparciu o swoje doświadczenia zawodowe.

W swojej publikacji autorzy opisali możliwości wykorzystania terapii kontaktowej z udziałem psów w pracy z osobami o różnych typach niepełnosprawności, oddziałując na zmysły dotyku, percepcję wzrokową, wzrokowo-ruchową, sprawność motoryki małej, orientację w schemacie własnego ciała, orientację przestrzenną oraz rozwój mowy.

Książka ta jest zbiorem opisów zabaw dla dzieci, w których bierze udział pies terapeuta.
Skierowana jest zatem do terapeutów, pedagogów i osób pracujących z osobami niepełnosprawnymi prowadzących zajęcia terapii kontaktowej z udziałem psów, ale również do rodziców, którzy pracują z dzieckiem w domu.

"Zabawy są tak skonstruowane by można je było wykorzystać na zajęciach grupowych i indywidualnych. Należy je także, w zależności od możliwości dziecka modyfikować pod względem trudności, mogą również stanowić przyczynek do nowych pomysłów, wersji i udoskonaleń. Prowadząc zabawy z dziećmi dobrze jest pamiętać, że dzieci lubią bajki i opowieści. Warto, zatem zabawy urozmaicać fabularyzacją. Wykonywanie pewnych ćwiczeń lub czynności stanie się łatwiejsze, gdy okaże się, że robi je " król", "księżniczka" czy "zaczarowany rycerz" - mówi Mirka Lewandowska jedna z autorek książki.

Grzegorz Wiśniewski
WORTAL PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.