Co warto wiedzieć o psie

Wydawnictwo Multico: Co warto wiedzieć o psie

Dorota Sumińska radzi – nowa seria poradników dla wszystkich miłośników zwierząt domowych

Co warto wiedzieć o psie jest książką, zawierającą niezwykłe felietony-poradniki cenionej autorki, znawczyni psich spraw i popularyzatorki wiedzy o zwierzętach. Dorota Sumińska z właściwą sobie pasją opisuje różne problemy czworonożnych przyjaciół, a także podpowiada, jak sobie z nimi radzić. Obszerny rozdział Autorka poświęciła psiemu zdrowiu oraz relacjom psa z innymi zwierzętami. Nie zapomniała też o codziennych drobnych problemach.

Co warto wiedzieć o psie jest książką pełną subtelnego humoru, wciągającą niczym najlepsza powieść. Nie tylko jednak bawi – uczy także szacunku i miłości do psów.

Od Autorki
Tę książkę chciałam napisać dla psów. Niestety, a może na szczęście nie umieją czytać. Na szczęście, bo gdyby przeczytały wszystko, co o nich napisano, wpadłyby w depresję. I tak zbyt wielu powodów do radości nie mają, więc nie trzeba im dokładać kłopotów. Niestety, bo nie mogą przeczytać tego, co piszę do nich. Mam jednak nadzieję, że nie zawiodę się na ludzkich czytelnikach, którzy opowiedzą psom wszystko, co napisałam. Pies jest z człowiekiem od zawsze. Poznał swego „pana” bardzo dokładnie. Wydawałoby się, że powinno to działać w dwie strony, a jest zupełnie odwrotnie. W dawnych czasach pies i człowiek rozumieli się bez słów. Człowiek obiecał psu dożywotnią opiekę, zaakceptował jego słabości, starość i prawo do bycia psem. Dziś ludzie nie tylko nie akceptują psich potrzeb i słabości, ale za wszelką cenę starają się zrobić z psa coś na kształt człowieka. A pies człowiekiem nie jest i nie będzie!

Pies jest jednym z niewielu gatunków, który całkowicie uzależnił się od człowieka. Można nawet powiedzieć, że zdradził swój gatunek dla tego, który obiecał mu dozgonną przyjaźń. Człowiek nazwał psa najlepszym przyjacielem, ale sam słowa nie dotrzymał. Mam nadzieję, że dzięki tej lekturze pies zyska więcej zrozumienia. Człowiek pozwoli mu nie tylko być psem, lecz także zrozumie, że to psie prawo. Prawo dane przez matkę naturę. Nie nam je zmieniać.

Teksty zawarte w tej książce ukazywały się wcześniej w miesięczniku „Mój pies”. Dotyczą bardzo różnych zagadnień. Wspólnym mianownikiem jest po prostu pies. Pies, który posłusznie drepcze za człowiekiem od tysięcy lat. Pies Pawłowa, pies pani Kowalskiej, pies tropiący złodzieja i szukający narciarza pod lawiną. Pies w salonach i w schronisku. Pies rasowy i dwarniaszka. Po prostu pies – moja miłość.

Spis treści

Od Autorki 7
Pies i... 3
Pies i człowiek 10
Pies i… Indie 13
Pies i koń 17
Pies i kot 20
Pies i królik 25
Pies i kura 28
Pies i papuga 31
Pies i świnia 35
Pies i tchórzofretka 38
Pies i wilk 41
Pies i zwierzęta gospodarskie 44
Świnka, moja miłość 48
Pies i zdrowie 53
Choroby nerek u psów 54
Gruby pies 59
Pies – zapach czy smród? 62
Pies i białaczka 66
Pies i cukrzyca 68
Psi poród 71
Psi żołądek 74
Psia pupa 78
Psia łapa 81
Psie ucho 83
Psie zęby 86
Uwaga, kleszcze! 89
Pieskie życie 93
Pies i miłość 94
Psia ciąża 96
Psia mama 100
Psia starość 103
Psie zaloty 106
Szczeniak 108
Psia natura 113
Dlaczego niektórzy
ludzie boją się psów? 114
Czy dziecko może spać z psem? 117
Pies oszust 119
Pies w sylwestra 122
Pies w święta 125

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.